Nezisková organizace Rozum a Cit, z. s. odkazující svým názvem na slavný román Jane Austenové, ve kterém se hrdinky musely smířit s tvrdostí života, pomáhá pěstounským rodinám v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji. Své pobočky má v Říčanech, Benešově, Plzni a v Praze, ve kterých se klíčoví pracovníci starají o více než 220 pěstounských rodin. Ti neváhají vyjet za pěstouny-hrdiny i do jiných měst. Jen v Kolíně pečují pracovnice spolku o 5 náhradních rodin se 7 dětmi.

Jejich počet se však stále zvyšuje. Atmosféra každé rodiny, její hodnoty, historie a výchova je unikátním a neopakovatelným příběhem, a proto Rozum a cit přistupuje ke každé rodině individuálně, především jako partner s respektem a porozuměním.

Konkrétní potřevy rodiny a dětí

„Základní pomoc pěstounským hrdinům se skrývá pod tzv. doprovázením. Náhradní rodičovství s sebou nese úskalí a témata vyžadující odbornou pomoc. Klíčový pracovník je s rodinou v intenzivním kontaktu, nejméně jednou za dva měsíce osobně (jinými kanály pravidelně), postupně zjišťuje konkrétní potřeby rodiny a úzce spolupracuje s pracovníkem OSPOD dítěte.

Naši sociální pracovníci a další odborníci zodpovídají dotazy pěstounů, pomáhají pochopit a řešit specifické projevy dítěte, zajišťují pravidelné vzdělávání náhradních rodičů, asistují při kontaktu s biologickou rodinou dítěte a sestavují plán práce s dítětem,“ říká Daniela Kuhnová, výkonná ředitelka organizace Rozum a Cit.

Tím však pomoc nekončí

Práce pěstounů je běh na dlouhou trať, odměnou je však ten největší dar na světě – úsměv na dětské tváři. I superhrdinové májí nárok na odpočinek, a proto Rozum a Cit nabízí svým rodinám odlehčení v podobě výletů či víkendových pobytů pro děti. V případě závažných důvodů průvodce pomáhá pěstounům s krátkodobou pomocí. A pro případ, kdy pěstoun pocítí známky „vyhoření“ nebo byl osud dítěte až příliš tvrdý na tak malé a bezbranné stvoření, pomůže se zajištěním poradenství či terapie.

Rozum a Cit spolupracuje s několika nadacemi, nadačními fondy, sbírkovými platformami a potravinovými bankami. Pokud se tedy pěstounská rodina dostane na hranu svých možností, Rozum a cit je silnou oporou, která rodině pomůže toto období překlenout.

Hledáte-li doprovázející organizaci v Kolíně a přilehlém okolí navštivte stránky www.pestouni-rac.cz, kde se dozvíte vše potřebné. Naši klíčoví pracovníci mají volné kapacity a rádi vám pomohou s touto životní zkouškou. Každý superhrdina potřebuje věrného parťáka, se kterým zvládne vyřešit všechny potíže. Chcete se stát parťákem pěstounů, poznat plno zajímavých lidí a být součástí silného lidského příběhu? Přidejte se k nám a staňte se průvodcem v Praze a ve Středočeském kraji.

Lucie Vurbsová