Vydejte se po stopách našich předků a navštivte archeologické památky ve vašem okolí! Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Chcete se dozvědět jak probíhalo dolování ve středověku, nebo vidět nejstarší jeskynní malby v ČR? Na všech výpravách Vás budou provázet zkušení archeologové, kteří Vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých…

Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.

Hradiště Stará Kouřim

Hradiště Stará Kouřim je spojeno s rozsáhlými archeologickými výzkumy, které byly prováděny v poválečné době na konci 40. let a v 50. letech. Je považováno jako sídlo lokálních vládců před ovládnutím celých Čech Přemyslovcem Boleslavem I. Stará Kouřim se řadí mezi největší opevněná centra ve střední Evropě.

Podívejte se na další retro fotografie. Tentokrát města Pečky.
RETRO: Vydejte se zpět do minulosti v Pečkách

 

Kdy, kde a za kolik?

Místo srazu je před kostelem sv. Štěpána v Kouřimi. Účast na komentované prohlídce je ve většině případů bezplatná, nicméně  vybraný termín je nutné si rezervovat na stránce rezervací.

Celý seznam míst, která jsou zapojena do Archeologického léta 2021 naleznete ZDE.

Vladimír Hron v červnu oslavil narozeniny.
Hron i Langmajer v červnu oslavili 55 let