„Velikonoce jsou skvělou příležitostí, jak odstartovat jaro. V tomto období si rádi připomínáme staré zvyky a tradice, které si návštěvníci středních Čech mohou sami vyzkoušet na řadě míst. Vedle bohatého velikonočního programu si můžete zpestřit prodloužený víkend procházkami do jarní přírody, odpočinkem v některém z wellness hotelů nebo prvními cyklovýlety. Tipy na další možnosti trávení volného času v regionu najdete na www.strednicechy.cz,“ zve do středních Čech Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Tradice a zvyky předků

Desítky akcí připravují i příspěvkové organizace Středočeského kraje. Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat do neděle 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období život předků ve středním Polabí. K pomlázce a zvuku řehtaček se vztahuje i velká výstava kraslic, velikonočních dekorací a tradičního pečiva.

close Skanzen v Přerově nad Labem. info Zdroj: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu zoom_in Skanzen v Přerově nad Labem.

V Hornickém muzeu v Příbrami se mohou návštěvníci seznámit od neděle 31. března s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století. Chybět nebude vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba a možnost si vše vlastnoručně vyzkoušet – pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů nebo zdobení vajíček nejrůznějšími technikami.

Ukázky tradičních zvyků a rukodělných prací spojené s jarním obdobím a oslavou Velikonoc připravuje od čtvrtka 28. března také Skanzen Vysoký Chlumec. Svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy nebo zvyky, které se dodržovaly vždy o postní neděli, lze poznát v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Na neděli 31. března připravují program Boží hod velikonoční.

Velikonoce na hradech a zámcích

Oslavit Velikonoce můžete i v zámeckém prostředí. Nejen v podhradí se slavily nejvýznamnější křesťanské svátky roku. Na velikonočně vyzdobeném zámku Loučeň vám od čtvrtka 28. března představí, jak slavila jarní svátky knížecí rodina. Dozvíte se třeba, jaké překvapení kněžna Marie Thurn Taxisová chystala svým vnoučatům.

O prodlouženém velikonočním víkendu lze relaxovat v Chateau Mcely. Sváteční atmosféru navodí velikonoční výzdoba a hosté se mohou těšit na snídani s hudebním doprovodem nebo velikonoční tvoření. V parku budou k pohlazení králíčci a strakatá kůzlátka. Děti se mohou projet na oslíkovi, podívat se na hranou pohádku nebo se vydat za velikonočním pokladem. Místní šéfkuchař Honza Štěrba zve na velikonoční menu, za kterým je možné si udělat i jednodenní gastro výlet.

Velikonoční rytířskou slavnost připravuje tradičně hrad Okoř. V neděli 31. března se uskuteční Královský rytířský turnaj s dobovou hudbou, tancem a tržištěm a uvidíte i šermířské klání.

Velikonoce na hradě prožijete i v Týnci nad Sázavou, kde bude připraveno minitržiště, ukázka pletení pomlázek, malování vajíček, dílničky nebo divadélko pro děti. Proběhne i soutěž o nejlepší velikonoční dekorace.

Od 29. do 31. března nabídnou pestrý program i Knížecí Velikonoce na Křivoklátě. Čeká vás prohlídka hradních interiérů, jarmark nebo program pro děti.