Budova sokolovny byla slavnostně otevřena 25. 6. 1899. Po větší část 20. století se však do budovy významněji neinvestovalo a proto viditelně chátrala. O její opravu dlouhodobě usilovala paní Eva Jíchová, současná starostka TJ Sokol Pečky. Hledala všechny možnosti pro její financování, včetně žádostí o dotační tituly, což se konečně podařilo v roce 2020. Díky dotaci od MŠMT a poskytnutí půjčky od města Pečky mohla rekonstrukce začít. Po zahájení prací se však záhy ukázalo, že budova je v mnohem horším stavu, než se původně předpokládalo.

Mimo jiné se musely kompletně vyměnit krovy, které byly shnilé a napadené houbou. Dramaticky zněly také zprávy statiků. To vše byly aspekty, které prodloužily dobu rekonstrukce a přinesly množství vícenákladů. Sokolovna prošla celkovou proměnou interiéru a exteriéru, včetně částečného zateplení. Dílčí rekonstrukcí prošly také elektroinstalace a rozvody vody, kompletní výměna se týkala střešní krytiny a byla také položena nová podlaha.

V minulosti se v sokolovně konala divadelní představení, zábavy a koncerty. Dnes slouží výhradně jako zázemí pro sportovní a zájmové aktivity sportovních oddílů z Peček a okolí, příp. dalších příspěvkových organizací města, spolků a sdružení. Na střeše sokolovny byly původně umístěny plastiky dvou orlosupů, které byly vyrobeny v pečecké továrně bratří Jouzů. Plastiky byly za okupace ukryty na půdě sokolovny, teprve po roce 1990 byla jedna vrácena na střechu sokolovny, druhá je zapůjčena sokolům v Českém Šumburku.

Pečecká sokolovna je součástí 13. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn a bojuje o titul nejlepší proměny. Podpořte ji ve veřejném hlasování i vy zde.

Autor: Tereza Zatřepálková