Vystavené zkameněliny pocházejí z doby, kdy se na místě dnešní Kouřimi rozprostíralo moře pulzující velmi rozmanitým životem. Při bližším pohledu na některé živočichy zjistíme, že by tu vlastně ani neměli být. Pocházejí totiž z vysloveně tropických, rovníkových oblastí, někteří přicestovali až z jižní polokoule. Co jsou zač, proč a kdy se objevili na polokouli severní, jak vypadal život v tehdejším moři, a kdo jejich zkamenělé pozůstatky v okolí Kouřimi našel? To jsou jen některé z otázek, na které se snažíme v této výstavě odpovědět.

Než na tyto otázky odpovíme, je třeba se posunout v čase ještě o nějaký milion let zpátky, přibližně do období před 98 miliony lety. Tehdy se začíná psát příběh Českého křídového moře…

Návštěvníci se dozví třeba o potopě před 100–94 mil. let, co to je a kde se nachází Kouřimský zlom, seznámí se s podmořským životem na našem území.

Pro rodiny s dětmi jsou připraveny výtvarné aktivity a dětský průvodce. Ten jim odhalí příběh amonita Aloise, hlavonožce, který k nám připlul před miliony let. Pro dospělé je připravena přednáška a exkurze do Chlupáčova muzea historie Země.

Z charakteru této výstavy je zřejmé, že Kouřimsko bylo a stále je paleontologicky velmi významnou oblastí. Chtěli bychom proto touto cestou požádat všechny, kteří náhodou naleznou nebo doma přechovávají podobné fosilie, zda by zvážili možnost nás kontaktovat a poskytnou své zkameněliny k odbornému studiu. O své nálezy nepřijdou, pokud se nerozhodnou je věnovat některému z muzeí. Autoři této výstavy vám budou vděční za možnost se na ně alespoň podívat!

Petr Tyc