Lošany vznikly v období vnitřní kolonizace ve 13. století. Na jeho konci se vzpomínají jako majetek místního zemana Ctibora z Lošan. Nyní se honosí celou řadou historických památek. Například gotická věžová tvrz Adlerů z Lišan, novogotický kostel sv. Jiří 1894 - 1896 od Ludvíka Láblera nebo krásná boží muka spojená s bitvou u Kolína.

V bývalém statku rodiny Mašínových pak byl v roce 2022 otevřen Památník tří odbojů, do kterých se tato významná lošanská rodina v průběhu 20. století zapojila. V současnosti ho spravuje Regionální muzeum v Kolíně, které tam současně zajišťuje průvodcovskou službu.

Otevření památníku 3. odboje v Lošanech u Kolína v pátek 26. srpna 2022.
V Lošanech na rodném statku Josefa Mašína otevřeli Památník tří odbojů

To vše je určitě pádný důvod k návštěvě této malé středočeské obce, po které televizní diváky provede místní kronikář Jiří Barták, o tvrzi víc poví její současný majitel Michal Heldenburg a detaily ze života generálmajora Josefa Mašína přiblíží historik Petr Blažek.

„Toulavou kameru sleduji každou neděli. Je to takový můj rituál, který si v neděli dopoledne dopřávám, takže se ráda do Lošan s Toulavkou podívám," okomentovala pozvánku na sociální síti Facebook Renata Hamplová.

Roman Šulc, www.cestyapamatky.cz