Nebudu proto „nosit dříví do lesa“ a raději zveřejním fotografie z Lošan u Kolína, kde se emeritní ministr zahraničí zúčastnil slavnostního otevření „Památníku tří odbojů“. Setkání se konalo na rodném statku generálmajora Josefa Mašína, člena proslulé protinacistické odbojové skupiny Tři králové.

| Video: Youtube

Karel Schwarzenberg se jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. V rodovém sídle v Bavorsku založil na podporu československého exilu a disentu Československé dokumentační středisko. A právě za založení a financování tohoto střediska na zámku Schwarzenbergů v bavorském Scheinfeldu, kde byly shromažďovány tehdejší neoficiální písemnosti české a slovenské provenience, jsem mu poděkoval.

„Také díky tomuto středisku žiju a vychovávám děti ve svobodné a demokratické zemi,“ řekl jsem svůj názor v krátkém rozhovoru. A co na to pan kníže? Usmál se a mávnul rukou. Velcí lidé mají totiž jednu vlastnost a tou je skromnost.

| Video: Youtube

Abych nekončil příliš pateticky, přidám vtip, který Karel Schwarzenberg o sobě vyprávěl v době, kdy byl senátorem, a který vystihuje jeho smysl pro humor: „Schwarzenberg umře. Stojí před nebeskou bránou a strašně se směje. Svatý Petr na něj udiveně kouká a říká: Proč se tak řehtáš? Jsi velký hříšník. Chlastal jsi, kouřil jsi, ženy jsi miloval. Pán Bůh ti to pěkně spočítá. Schwarzenberg se pořád směje a ne a ne přestat. Pak řekne: No jo, oni ve sněmovně si pořád myslí, že spím.“