Tuto aktivitu si nenechala ujít ani starostka Martina Kopencová, a když slyšela děti, jak nádherně zpívají píseň Kniha je náš dobrý kamarád, i její srdce plesalo radostí. Všem se tajil dech, jak všechny děti hlasitě a krásně notovaly.

Zástupkyně ředitelky Zuzana Kasalová se svým týmem si dala záležet i na výzdobě školky. Nápis na dveřích prozrazoval, že se jedná o mimořádnou aktivitu dětí se svými rodiči, a chodbu zdobily jejich společné obrázky.

Po úvodní písničce děti vyslechly, a některé i s otevřenou pusou a napnutýma očima, příběh Jak Karlík s Tomáškem našli dědečkovu kouzelnou knihu, která změnila celý jeho život, a dozvěděly se, že každá kniha je kouzelná a obsahuje v sobě nějaké poučení. A pokud se budou těmi radami řídit, změní se i jejich život. Pak viděly největší knihu – šest metrů dlouhou a také nejmenší, a nastal hlasitý srdečný smích.

Jakoby, jakoby, jakoby...
Celou Českou republiku ovládli „jakobysté“. Ty potvory vlezou opravdu všude

Děti se pak již těšily na svou první „kouzelnou“ knihu, kterou jim věnovala ZŠ a MŠ Krakovany pro vzpomínku na dětská léta v mateřince. Menší kluci a holky obdržely knihu Kocourek se vrací a ti větší dostali knihu Ariščina dobrodružství. A už se zase těšili, jak jim budou doma rodiče číst a o příbězích si povídat.

Ovšem než knihu děti dostaly, neměly to tak jednoduché. Musely přijít, pozdravit, podat ruku, podívat se do očí a představit se. A teprve pak mohly přejít ke starostce Martině Kopencové pro dárek. Pokud by ale nepoděkovaly, nic by neměly, a tak bylo velmi krásné pozorovat, jak se všechny děti na tato základní pravidla soustředily – a zvládly to všechny. Potom už ze zvědavosti publikacemi listovaly a některé dokonce předstíraly, že již čtou. Následovalo ještě společné focení na památku a potom se všichni rozešli do svých tříd, kde pokračovala příprava na klidný vánoční čas.

Vinnetou a Ribanna
Kdo jsou vaši knižní hrdinové? Vinnetou, Kája Mařík i kocour Mikeš

Velké poděkování za obětavou práci patří zástupkyni ředitelky Zuzaně Kasalové a celému jejímu učitelskému týmu, stejně jako rodičům, kteří se se svými dětmi aktivity zúčastnili, protože bez nich by to prostě nebylo ono.