„V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Program připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Ve středočeském kraji se k festivalu Den architektury zapojí přes dvě desítky měst a obcí. V Kutné Hoře se se mohou zájemci podívat do zapomenuté továrny Praga s architektem Tomášem Kodetem, navštívit secesní vilu s historikem umění Alešem Pospíšilem či oslavit 100 let kubistického kina Modrý kříž projekcí z nabídky festivalu Film a architektura 2020. Mělník nabídne venkovní workshop s architektem města Martinem Řehákem o nové podobě a využití ulice K Mostu. V Benešově se vydáme s kurátorkami Barborou Fickovou a Lenkou Chýlovou po tom nejlepším z české architektury ve městě na kole se zakončením v pivovaru nebo s nimi projdeme nejstarší osídlenou část Benešova Karlov. Prohlídku oživlého brownfieldu Uhelného mlýna s architektem nabídnou Libčice nad Vltavou a v Kolíně se zájemci vydají po stopách Jaroslava Fragnera s architektem Tomášem Kodetem.

Na Kladně se můžeme těšit například na procházku po industriálním dědictví, uměním ve veřejném prostoru či po sídlišti na Sítné. Nebude chybět ani debata s architekty Annou Gamanovou a Markem Bečkou o fungování města s důrazem na veřejný prostor nebo prohlídky nejmodernějších školních budov na Kladně. V Dobříši se pak můžeme vydat po židovských památkách. V rámci Hurá dovnitř! bude veřejnosti přístupná například nová škola v Chýni, kterou provede její spoluautorka Radka Šrámková, Modlitebna Církve bratrské architekta Zdeňka Fránka v Černošicích, unikátní Vodní dům v Hulicích, Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi od Martina Rajniše nebo oceňovaný Archeopark v Pavlově.

Města s programem Dne architektury ve Středočeském kraji: Benešov, Beroun, Černošice, Dobříš, Dobříš, Dolní Břežany, Hovorčovice, Chýně, Kladno, Kolín, Kutná hora, Hulice, Libčice nad Vltavou, Líbeznice, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Lobeč u Mešna, Pavlov Roztoky a Řevnice

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Autor: Silvie Marková