Dobrovolníci přijeli ze všech koutů světa, například z Mexika, Itálie, Jižní Koreji, Ukrajiny či Španělska. Bydleli v místní faře, kterou postupně obnovují a mění v komunitní centrum společně s Římskokatolickou farností Pečky a Mateřským centrem Pramínek.

První patro fary bylo zrekonstruováno s podporou Místní akční skupiny Podlipansko v roce 2018 a následně se tam přestěhovalo mateřské centrum, které začalo realizovat vzdělávací aktivity pro maminky i celé rodiny.

Výletníci z Peček v Bratislavě.
Výletníci z Peček zhmotnili svůj sen. Dva dny poznávali krásy Bratislavy

Kromě práce čekal zahraniční dobrovolníky i zajímavý volnočasový program, na kterém se mohli seznámit jak s místními obyvateli a jejich aktivitami, tak s historií místa a zajímavými pamětihodnostmi v blízkém okolí. Stejně jako v předchozím roce byl ke konci workcampu plánovaný takzvaný „International day”, neboli mezinárodní den, kdy mohli místní z okolí dorazit a seznámit se s dobrovolníky.

„Dlouhodobým cílem nejen tohoto, ale i workcampů, které plánujeme v příštích letech, je obnova zahrady. Ta se tak může stát místem setkávání a pořádání kulturních akcí zejména s environmentálním přesahem. Vedle původních dřevin máme v plánu tu vytvořit přírodní zahradu,” řekla hlavní organizátorka projektu za Místní akční skupinu Podlipansko Markéta Pošíková.

Kateřina Kortanová