Porota vybrala v každé kategorii (Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Pomoc starším lidem atd.) pět příběhů a ve čtvrtek 5. prosince se na Staroměstské radnici v Praze uskutečnilo vyhlášení vítězů.

Přítomno bylo mnoho slavných osobností, slavnostní atmosféru umocňovala přítomnost a blahopřání od zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Magistrátu Hlavního města Prahy, Policie ČR, partnerských firem a známých osobností - herce Aleše Hámy, který zároveň slavnostní předávání moderoval, a patronů Dětského činu roku herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, vícenásobného paralympionika a mistra světa v cyklistice Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové, zpěváka Zbyňka Drdy, modelky Lucie Křížové a dalších.

Ze sedmi kategorií zvítězili žáci z „Pětky“ ve třech z nich. Laura Lahodová z 8. B v kategorii Kolektivní pomoc, Jan Trnka z 8. A v kategorii Pomoc starším lidem a Edita Rušidi ze 7. B v kategorii Dobrý nápad.

Laura Lahodová psala o pomoci všech dětí ze školy africké dívce Finoře. Všichni žáci vytváří výrobky, které se prodávají na vánočním jarmarku. Výtěžek putuje v rámci projektu Adopce afrických dětí dívce v Keni. Ta by bez finanční pomoci nemohla studovat.

Edita Rušidi pomáhá dětem v Makedonii, které se nemají tak dobře jako ona – nosí jim věci a hračky, které už sama nepotřebuje, a za ušetřené kapesné je zve do zoo nebo na zmrzlinu. Jan Trnka se podělil o příběh své babičky, které pomohl u autobusu neznámý chlapec.

Je hezké, že v dnešní době nám děti ukazují to, jak bychom se k sobě měli chovat my dospělí. Všem dětem gratulujeme za reprezentaci školy a města Kolína a slovy moderátora Aleše Hámy jsme na ně náležitě hrdí.

Iva Lokajová