Společnost totiž fungovala, mimo jiné i na Kolínsku, jako parta vyděračů, jež ovšem vydírala své vlastní klienty. Naznačuje to alespoň výsledek vyšetřování kolínských kriminalistů z teritoriálního oddělení středočeské policejní správy, kteří si na praktiky společnosti se sídlem ve Frýdlantu na Liberecku a s působností po celé republice posvítili.

Podle vyšetřovatelů nabízela tato skupina vymáhání nedobytných pohledávek – přičemž objednavatel měl v případě odstoupení od smlouvy zaplatit vysokou pokutu. A toho se gangsterům s vlivnými kontakty také dařilo dosahovat, když se svým klientům představovali jako zástupci dlužníka – a hrozili fyzickou likvidací, pokud vymáhání dluhu neukončí. V arzenálu svých triků ale měli i další podvody.

Řáděním skupiny, která podle policie napáchala škody za desítky milionů korun, se v pátek zabýval Vrchní soud v Praze. K čemu při neveřejném jednání dospěl, ale soudce Pavel Zelenka nesdělil.

„Je pravidlem, že nejprve by se výsledek měli dovědět státní zástupce a obžalovaní,“ odmítl hovořit o tom, co se odehrávalo za zavřenými dveřmi. V podobných případech ovšem bývá obvyklé, že soud zformuluje výhrady k verdiktu soudu nižší instance a kauzu mu vrátí k novému projednání. Zelenka nicméně Deníku nepotvrdil, zda o tom, že zasedání soudu bude neveřejné, rozhodl kvůli vadám obsaženým v předchozím rozsudku. „Jedním z důvodů bylo to, že se ze zdravotních důvodů nedostavili dva z obžalovaných,“ konstatoval soudce. „Nešlo ale o důvod jediný,“ připustil.

V kauze byl zatím pravomocně odsouzen bývalý policista Jiří Fiala, jenž jako šéf policejního oddělení ve Cvikově zjišťoval vyděračům informace o vydíraných podnikatelích i jejich rodinách. Loni v říjnu mi Krajský soud v Liberci uložil tříletou podmínku se zkušební dobou pěti let.