Osmdesát sedm. To je děsivé číslo, které přesně vystihuje počet chybějících policistů v regionu. Proč to tak je? Oficiálně z 254 tabulkových míst chybí 43 mužů zákona. Skutečnost je však jiná. Fyzicky chybí sedmdesát osm policistů. Jak je to možné, nám vysvětlila Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. „Do tohoto čísla jsou započítáni i policisté, kteří procházejí povinným ročním proškolováním nebo lidé na mateřské dovolené,“ objasnila mluvčí.

Jak se bude snažit vyřešit kolínské ředitelství současnou situaci, alespoň trochu přiblížil Radek Zábraha, dosavadně pověřený vedením. „Bylo vypsáno výběrové řízení na tato volná místa, do kterého se mohou přihlásit i policisté z jiných okresů,“ naznačil.

Jestli nízký počet policistů neohrozí chod kolínské policie, si nepřipouští. „Budeme dělat vše pro to, aby se to veřejnosti vůbec nedotklo. Standardní služby budou samozřejmě zachovány. Bohužel to zatím bude na úkor časového zatížení některých policistů,“ konstatoval s tím, že to bude otázka motivace a ocenění práce mužů zákona.

A jak celou situaci vidí samotní řadoví dosud sloužící policisté? „Novým zákonem jsme přišli o všechny příplatky. Sobota , neděle, svátky, 150 hodin zadarmo a ty peníze, které máme, má každý dělník na pásu v automobilce. Navíc má čistou hlavu a nikdo si na něj nevyskakuje,“ čílil se jeden z kolínských policistů, který z pochopitelných důvodů nechtěl být jmenovaný. „A kdo má nárok na výsluhu, tak raději bere kramle, jde někam na klidné místo a nebude čekat, až mu někdo vpálí kulku do hlavy,“ doplnil.

Co na to říkají lidé?

Co říkáte na velice nízký počet sloužících policistů na Kolínsku?

Radim Dedek, 21 let
nezaměstnaný
Policistů je zoufale málo. Udivuje mě, že když se potýkají s problémem nízkého počtu, tak odmítají nové mladé zájemce.

Vojtěch Pešan, 25 let
obchodní zástupce
Řekl bych, že jich je po Kolíně docela dost. Jen za dopoledne jsem je tady na náměstí viděl asi třikrát.

Lucie Kulhavá, 23 let
na mateřské dovolené
Myslím, že situace je o hodně lepší. V naší ulici je vídám často. Určitě jich je víc, ale bezpečněji se necítím.