„V klubu jsme přesvědčeni, že podporovat někoho, kdo nemůže sportovat je správné. Pokud někdo má tyto možnosti, měl by je beze zbytku využít,“ uvedl generální manažer Miroslav Sodoma.

A 12. ročník Vánočního basketbalového maratónu je jasným potvrzením, že kolínští basketbalisté tak činí a nikdy nezapomínají.

Proto před Vánoci ovládl GEOSAN arénu basketbal trochu jinak, než jsou příznivci kolínského klubu povětšinou zvyklí.

Výsledek dvanáctihodinového maratónu tentokrát nebyl tím nejdůležitějším číslem, protože jak je již v BC GEOSAN Kolín zvykem, předvánoční čas zde patří charitativní činnosti a za pomoci basketbalu se vedení klubu snaží podpořit ty, kteří neměli v životě tolik štěstí jako ti ostatní.

Letošní ročník byl pro Dětské centrum Kolín a tříletého Samuela, kterému lékaři již v roce a půl diagnostikovali epilepsii s projevy autismu a centrální hypotonií. Samuel trpí častými epileptickými záchvaty, je trvale upoután na invalidní vozík a potřebuje nepřetržitou péči svých nejbližších.

Dopolední část patřila dětem ze základních škol v Kolíně, Býchor a Červených Peček, a také studentům SOŠ informatiky a spojů. Odpolední blok ovládla mládežnická družstva kolínského klubu, kde ty menší děti vyzvaly své rodiče, starší děti si zahrály mezi sebou.

Závěr obstarali odchovanci a přátelé kolínského basketbalového klubu a s nimi nadšení sportovci různých odvětví a všech věkových kategorií.

Po celou dobu hraní basketbalu byla u vánočního stromečku připravena pokladnička, do které mohl každý účastník, ale i návštěvník, přispět na dobrou věc.

Přesně v devět večer bylo klání ukončeno a nastalo vyhodnocení. Vybranou částku vedení basketbalového klubu, za přítomnosti rodičů Samuela a zástupkyň Dětského centra Kolín, spočítalo. Výtěžek ze sbírky, 27 806,- Kč, byl rozdělen rovným dílem.

Ale to nebylo vše. Po skončení basketbalového klání proběhla ještě dražba dresu kapitána kolínských Medvědů Adama Číže. Šťastným majitelem se stal přítomný senátor Pavel Kárník a částka 3 800,- Kč putovala na konto malého Samuela.

„Chtěl bych poděkovat všem partnerům našeho klubu, že umožnili uspořádat tuto chvályhodnou akci a také všem pořadatelům z řad basketbalového oddílu za výborný průběh,“ podotkl Miroslav Sodoma.

Závěrečné slovo patřilo senátorovi Pavlu Kárníkovi. Vyjádřil uznání kolínskému basketbalovému klubu za organizování takových akcí.

(Michal Vlček)