VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB ŠŤÁSTKA

Jakub Šťástka / Kolínský deník

Zuřivý reportér

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kolín chce více dohlédnout na ubytovny. Ve městě jich je asi třicet

Kolín - Předání dopisů a podnětů majitelům ubytovny od obyvatel v okolí. Dotaz, jestli by nebyli ochotni ubytovnu městu prodat. A třeba ji časem předělat na sociální, či azylové bydlení. Takové jsou aktuálně úvahy, co se týká kolínských ubytoven. Vedení města se jimi chce zabývat: podívají se na ně i kontroloři ze stavebního i živnostenského úřadu, stejně jako policisté.

Bytové domy by mohly získat více žlutých popelnic. Zamykejte je, radí radnice

Kolín - Žlutá popelnice na plasty pro rodinný dům, případně bytový dům s maximální kapacitou osmi bytových jednotek. Tak zněly původní podmínky pro získání nádoby na plastové odpady, pokud chcete třídit; nyní to vypadá, že by se ale pro bytové domy mohla pravidla změnit.

Vodárna dostane nové schodiště, v okolí se chystá řada novinek

Kolín /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce na kolínské vodárenské věži stále pokračuje - tentokrát však v jejím okolí. Při velké opravě provedené zhruba před třemi roky, se nedostalo péče spodnímu schodišti. „To teď nově chceme rekonstruovat. Prodloužilo by se až k silnici, dalo by se tak dojít po schodech až k vodárně,“ řekl kolínský starosta Vít Rakušan. Zachované budou prvky a tvar schodiště, podotkl.

Pečky mají starostku Alenu Švejnohovou. Řešit chce severní obchvat města

Pečky - Ve volbách získali devět mandátů, utvořili koalici s celkovou silou 13 mandátů z celkových 21 a nyní mají po ustavujícím zastupitelstvu. Tak by se dala shrnout situace v Pečkách na Kolínsku. Starostkou se tak pro další čtyři roky stala Alena Švejnohová, která vedla kandidátku SNK Naše Pečky. Vládnoucí koalici tak vedle nich tvoří strana ČSSD a uskupení Pečky Pečákům.

Skatepark se dočká oficiálního otevření již 24. listopadu

Kolín /FOTOGALERIE/ - Oficiální otevření kolínského skateparku se blíží. Odehraje se 24. listopadu od 13 hodin. Vedle slavnostního přestřižení pásky zástupci města se ale počítá s exhibicí lokálních jezdců, showroom a možnost vyzkoušet si na Labi paddleboard.

Záchranáři letos vyráželi k více jak 700 pokusům o sebevraždu

Střední Čechy – Letos záchranáři vyráželi k 761 případu, kdy se někdo rozhodl ukončit svůj život. „Z toho bylo 445 k mužům, 314 k ženám a ve 2 případech nebylo stanoveno. Ve 119 případech už pak nemohli záchranáři osobu i přes veškerou snahu zachránit,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeských záchranářů.

Blíží se mimořádný svoz žlutých popelnic

Kolín - Rozdávání žlutých popelnic na plastový odpad v Kolíně stále pokračuje; současně se chystá mimořádný svoz žlutých nádob. Ten se v Kolíně odehraje hned v několika termínech, upozorňuje vedení Kolína. Dne 27. listopadu svezou pracovníci úklidové společnosti plasty v lokalitách Kolín I, II a v Sendražicích.

Pečky budou volit vedení města už ve středu. Budou mít starostku?

Pečky - Blíží se finále, ale hlavně také začátek. Koaliční dohodu v Pečkách vítěz voleb oznámil před časem; teď se ale blíží ustavující zastupitelstvo, kde zvolení zastupitelé budou volit členy rady, místostarostu a starostu. To se odehraje tuto středu 14. listopadu od 18 hodin v pečeckém kulturním středisku.

Zájem o Sokol roste. Jde o radost z pohybu, nenutíme nikoho do výkonu, říkají

Kolínsko - Zájem roste; buď už nejsou v oddílech volné kapacity, nebo se blíží stop stav. Tak by se dala shrnout obliba Sokola mezi dětmi, dospělými, ale i seniory. Činovníci ze Sokola říkají, že to je z mnoha důvodů: nedávno byl všesokolský slet, Sokol je v posledních letech více medializovaný, více se o něm mluví, ale hlavně: lidé zjišťují, že pohyb do života prostě patří a věnovat se všestrannosti v Sokole je výhodné z hned několika důvodů. Co tedy lidi láká do sokoloven?

Domácnosti v Českém Brodě získají nádoby na papír a plast zdarma

Český Brod - Třídit odpad budete moci v Českém Brodě díky nádobám na plast a papír. Ty získají domácnosti zdarma. Jak informuje vedení města, od 26. listopadu budou pracovníci v areálu TS Český Brod od 6 do 14.20 hodin vydávat nádoby na tříděný odpad. Žluté budou na plast, modré na papír, jde o nádoby o objemu 240 litrů. 

Lidé darovali zhruba 500 kilogramů potravin do sbírky

Kolín - Národní potravinová sbírka se odehrála také v Kolíně; lidé darovali zhruba 500 kilogramů potravin do sbírky, uvedla Lucie Růžková Rybárová, ředitelka Farní charity Kolín. Na sbírce pracovalo dvanáct dobrovolníků, lidé mohli darovat potraviny v obchodě Billa v kolínském nákupním centru Futurum.

Blíží se zima. Památky na Kolínsku spát ale nebudou

Kolínsko /FOTOGALERIE/ - Přichází zima a mohlo by se zdát, že se k zimnímu spánku uloží i všechny památky na Kolínsku; že zůstanou turistům zavřeny a pozvou je až opět na jaře. Opak je ale pravdou - třebaže může být v některých památkách vstup omezen, stále nabízejí různé prohlídky a zajímavosti. To ale neznamená, že by některé nevyužily „úspornějšího“ provozu k některým potřebným opravám.

Skautský institut zve na další Máj.Fórum. Tentokrát o občanských iniciativách

Kolín - O pořádání akcí, tentokrát s přesahem, budou hovořit organizátoři Máj.Fóra v rámci Skautského institutu již tuto sobotu od 19 hodin. Zatímco na prvním Máj.Fóru hovořili organizátoři o tom, jaké je pořádání studentských akcí, teď se chtějí zaměřit k tomu, jak se dostat k organizování občanských iniciativ.

V Kolíně odstartovala stavba cyklověže

Kolín - Cestujete někam vlakem a na nádraží se chystáte dojet na kole? A vzít ho s sebou nemůžete. Kam ho zaparkovat? Na tuto otázku by mohla být odpovědí právě budovaná cyklověž u kolínského nádraží. Vyrůstá na místě bývalého stánku s novinami.

Kde se vzala tradice svatomartinské husy? Podle legendy světce „prozradily“

Střední Čechy – Blíží se svatomartinské hody; k těm neodmyslitelně patří víno a pečená husa. To ví přece každý; ale víte proč? Sv. Martina slavíme 11. listopadu. „Svátky svatých se světí na den, kdy zemřeli – v ten den se vlastně narodili pro nebe,“ vysvětlil datum Ján Halama, kolínský farář.

Medvědi mají nového maskota, jmenuje se Bery

Kolín /FOTOGALERIE/ - Basketbalový klub Geosan z Kolína má nového maskota. Modrý medvěd, který je symbolem a logem klubu, konečně získal jméno. Z velkého počtu navrhovaných jmen, vybrala porota tvořená zástupci klubu a obchodní centrum Futurum nakonec pět finálních potenciálních vítězů. Nakonec se fanoušci rozhodli pro jméno Bery, získalo 208 hlasů.

Na Kolínsku zemřelo za rok 232 lidí na rakovinu

Kolínsko - Nejsou to rozhodně veselá čísla, a při srovnání s evropským či světovým průměrem to je ještě smutnější pohled. Řeč je o aktuální dostupné statistice, co se týká zemřelých na zhoubné novotvary.

Skatepark by měl být hotový do konce listopadu

Kolín /FOTOGALERIE/ - Zhruba dvoumilionová rekonstrukce kolínského skateparku pod Novým mostem se blíží ke svému konci. Hotovo by mělo být do konce listopadu, řekla Radka Váňová, referentka Odboru regionálního rozvoje a územního plánování.

Město rozdalo už přes tisíc nádob na plasty

Kolín - Více jak tisícovka popelnic na plasty už je mezi obyvateli Kolína. Distribuce 240 litrových nádob na plastový odpad je podle kolínského prvního místostarosty Michaela Kašpara bez problémů a stejně tak i pokračuje. Pokud lidé ještě nemají svoji žlutou popelnici, mohou o ni stále požádat. Čas na to obyvatelé Kolína, kteří chtějí třídit plasty, mají až do konce února 2019.

V prosinci bude Kolín schvalovat rozpočet na rok 2019

Kolín - Nechceme se vydávat cestou rozpočtového provizoria, schvalovat rozpočet na rok 2019 budeme ještě na prosincovém zasedání zastupitelstva. To oznámil kolínský místostarosta Michael Kašpar. Důvodem jsou i chystané rekonstrukce.

Města se stávají chytřejšími. S mobilem brzy možná i "dojdete" na úřad

Střední Čechy – Známe ta opatření všichni: ještě před deseti lety jsme o nich slyšeli tak maximálně ze sci-fi filmů a literatury; dnes se ale stávají součástí každodenního života. Chytrá města, tedy koncepty Smart Cities, jsou ale více než jenom placení za parkování pomocí mobilu. Města se k nim přiklání v současné době jen pozvolna, každé svým tempem, případně své úřady teprve připravují a konkrétní řešení jsou teprve hudbou budoucnosti.

AKTUALIZOVÁNO

Vít Rakušan je potřetí starostou Kolína

Kolín – Vít Rakušan na ustavujícím zastupitelstvu města Kolína obhájil potřetí starostenský mandát. Získal 26 hlasů, jeden hlas byl v tajné volbě neplatný. Prvním místostarostou se stal Michael Kašpar, který v tajné volbě získal 24 platných hlasů, tři hlasy byly neplatné.

Vánoční strom už je domluvený, město jej získá zdarma

Kolínsko - Mohlo by se zdát, že je na to ještě brzy; opak je však pravdou. Vždyť advent tady je už za měsíc a Vánoce se přiblížily mílovými kroky - a v některých obchodech je už vánoční sortiment takřka říjnovou tradicí.

V Kolíně se odehraje první Science Café

Kolín – První kolínské Science Café, tedy neformální diskuze s vědci v prostředí kaváren, se odehraje již brzy ve Skautském institutu v Kolíně. Přednáška na téma Superorganismus a jeho domácnost se koná 8. listopadu od 18 hodin. Hostem bude Dalibor Titěra, který je pracovníkem, vedoucím a také spolumajitelem Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou.

Kolín připravuje také Portál občana. Lidé nebudou muset tolik na úřad, slibuje

Kolín - Najít a vytisknout potřebné formuláře. Zjistit úřední hodiny. Podívat se, kde jaký úřad sídlí - a kde je kancelář, kterou člověk potřebuje navštívit. Tomu všemu by mohl být v blízké budoucnosti konec díky nové technologii.

Středními Čechy projela robotická stopařka Matylda

Střední Čechy - Je to robot a má s sebou ručník - fanoušky kultovní sci-fi série Stopařův průvodce po galaxii od anglického spisovatele Douglase Adamse tak nejspíš nepřekvapí, že se jedná o robotického stopaře. V tomto případě o robotku Matyldu.

Skauti sbírají příběhy pamětníků. Vyhráli anketu o kulturním projektu

Kolín – Hlasování vyhráli s velkým náskokem. Peníze vybrané při koncertu Evy Urbanové a Moravského klavírního tria získají skauti na svůj kulturní projekt Skautská paměť kolínského století - výstava pamětí místních osobností spojených se skautským hnutím.

Lékařů je málo. Za prací přicházejí i doktoři z ciziny

Kolín - Počty absolventů lékařských fakult dekády stagnují, nároky na rozvoj zdravotních služeb se neúměrně zvyšují; to je podle ředitele Oblastní nemocnice Kolín Petra Chudomela hlavní důvod nedostatku lékařů. Otevírá se zde tedy příležitost pro lékaře z ciziny: takoví působí v kolínské nemocnici čtyři podle dostupných informací od České lékařské komory, konkrétně lékaři z Ukrajiny a Ruské federace.

Na Kolínsku by mohlo vzniknout kočičí depozitum

Kolínsko – Na Kolínsku by mohl vzniknout kočičí útulek, tedy kočičí depozitum. Tam by se zvířata mohla nechat na doléčení třeba po kastraci. Bude fungovat ve Veltrubech, kde o to s místními usiluje kolínský spolek Kočičí oči.

Blíží se Dušičky. Města posilují hlídky strážníků

Kolín /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Blíží se Dušičky, kdy si připomínáme památku zesnulých. Vedle duchovního rozjímání se s tímto dnem ale pojí řada praktických problémů, hlavně co se týká nenechavců, kteří na své oběti číhají poblíž hřbitovů. Jisté nesnáze mohou čekat i řidiče, kdy na silnice vyrazí množství řidičů, další komplikací je i pověstné „dušičkové“ sychravé počasí.

Na kolínských školách vznikají odborné učebny. Je to potřeba, říkají ředitelé

Kolín - Technické vzdělání je potřeba podporovat, shodují se ředitelé technicky orientovaných středních škol v Kolíně. Reagují tím na nově vznikající odborné učebny zaměřené právě na technické a přírodovědné obory na čtyřech základních školách.

V Pečkách dohodli koalici, na ustavující zastupitelstvo si ale ještě počkají

Pečky - V Pečkách bude vládnout koalice SNK Naše Pečky, Pečky Pečákům a Česká strana sociálně demokratická. Oznámila to Alena Švejnohová, která vedla kandidátků SNK Naše Pečky. Právě toto sdružení nezávislých kandidátů získalo ve volbách značnou převahu: v zastupitelstvu s jednadvaceti křesly získalo devítku mandátů.

Plaňany už mají svůj obchvat. Vyšel na více jak 37 milionů korun

Plaňany - Centrum městyse Plaňany na Kolínsku by už neměla zatěžovat nákladní doprava. Řidiči budou totiž moci vyrazit po obchvatu Plaňan, který byl v pátek 26. října slavnostně otevřený. Stavba vyšla na více jak 37 milionů korun, délka nové silnice je více jak 1,5 kilometru.

Pietní akt se v Kolíně odehrál u Masarykovy sochy před gymnáziem

Kolín /FOTOGALERIE/ - První část z oslav sto let od založení Československa se v Kolíně odehrála u sochy Tomáše Garrigue Masaryka před budovou gymnázia.Právě tam vzdali nejen představitelé města, armády, baráčníků, skautů hold všem, kteří se zasloužili o vznik republiky.

OBRAZEM: V Pečkách odhalili sochu T. G. Masaryka

Pečky - Ke stému výročí založení Československa odhalili Pečky sochu prvního prezidenta Tomáš Garrigue Masaryka. Po slavnostním ceremoniálu kolem sochu zůstávali lidé, kteří se s ní chtěli na památku vyfotografovat. I přes deštivé počasí si na náměstí našla cestu spousta lidí.

První prezident Masaryk bude mít v Lánech novou expozici

Střední Čechy - Na moderní technologie a interaktivní prvky se mohou těšit návštěvníci Muzea Tomáše Garrigue Masaryka v Lánech. V neděli 28. října se pro návštěvníky otevře nová expozice o prvním československém prezidentovi. „Současně budou představeny nově zrestaurované unikátní předměty dotýkané Masarykem,“ řekla krajská mluvčí Helena Frintová.

Na neděli se chystá Den Středočeského kraje

Střední Čechy - Oslavy sta let Československa zažijí vrchol 28. října, kdy se současně slaví Den Středočeského kraje - a jedná se už o tradiční událost. „Brány muzeí a galerií připravují při této příležitosti pestrý program a navíc otevírají své brány zdarma nebo jen za symbolické vstupné,“ řekla Helena Frintová, mluvčí středočeského kraje.

Většina občanů Kolína vznik státu přivítala. Přinesl volební právo ženám

Kolín - Kolínské ulice zaplnily davy lidí s praporky v českých a slovenských barvách; gymnazisté vyběhli ze školy se znakem Rakouska-Uherska a hodili ho do řeky; lidé strhávali rakouské znaky, štíty a odznaky z veřejných budov. Tak popisují dny po vyhlášení samostatného československého státu již historické prameny - tehdy do byly noviny, Kolínské listy, konkrétně jejich vydání z 31. října 1918.

Hygienici rozdali pokuty za dva miliony korun

Střední Čechy - 892 finančních sankcí celkem za zhruba 2,1 milionu korun rozdali krajští hygienici při celkem 2000 kontrolách - a to v období od 1. ledna až do 30. září tohoto roku. „Kontroly jsme prováděli v širokém spektru provozoven,“ řekla Dana Šalamunová, mluvčí krajské hygienické stanice.

Chřipková sezona je tady, varují hygienici

Střední Čechy – Nemocnost je prozatím poměrně nízká, stále není úplně pozdě na očkování proti chřipce. Takové varování zní z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Jinými slovy, chřipková sezona je tady, říkají hygienici.

V Českém Brodě bude vládnout pětice uskupení

Český Brod - Volby u konce. Koalice dohodnutá. Je jasno a rozhodnuto. ODS, TOP 09 a nezávislí, SNK Zájmy Českého Brodu, Pro Brod, a STAN. To je pětice volebních uskupení, která bude vládnout v koalici následující čtyři roky Českému Brodu. Informaci potvrdil českobrodský starosta Jakub Nekolný (ODS). Ten bude v následujícím období na postu starosty působit nadále.

Kolín vybuduje na základních školách odborné učebny

Kolín - Tři velké investiční akce na přístavby odborných učeben chystá vedení Kolína. „Máme prakticky hotový projekt, v nejbližších týdnech se odehraje soutěž na stavbu nového pavilonu 1. a 7. základní školy v Kolíně,“ řekl kolínský starosta Vít Rakušan.

Středočeský kraj chce co nejrychleji dokončit dálnici D3

Střední Čechy - Maximální úsilí věnuje kraj přípravě všech dopravních staveb, které souvisejí s dálnicí D3 a investorsky je zajišťuje, zní z krajského úřadu. Chce tak co nejrychleji dostavit dálnici.

Na co můžeme být pyšní? Na revoluci bez mrtvých i skvělé pivo, říkají lidé

Kolín - Máme toho hodně, na co můžeme být pyšní po sto letech založení Československa. Takový převládá názor mezi oslovenými obyvateli Kolínska: Sametová revoluce bez násilí, umění přežít, vzpoura proti komunismu, hospodářský rozvoj po 1. světové válce - to je jen výběr toho, čeho si Kolíňáci váží.

Hasiči zasahovali u sloupu vysokého napětí. Létaly z něj jiskry

Štítary - Modré světlo a jiskření na sloupu vysokého napětí nahlásili obyvatelé Štítar u Kolína ve středu 24. října večer těsně před devátou hodinou, řekl Petr Svoboda, mluvčí středočeských hasičů. Podle něj hasiči na místě čekali na příjezd pohotovostní služby RWE, aby odpojili napětí a zásah bylo možné provést.

Oheň si vyžádal životy okrasných ptáků, morčata plamenům unikla

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Noc plnou zásahu za sebou mají středočeští hasiči. V noci na středu 24. října podle statistik bylo zásahů více, než bývá obvyklé. Podle mluvčích středočeských hasičů Petra Svobody a Ladislava Holomčíka to bylo kvůli silnému větru.

Parní lokomotiva Šlechtična vzdá poctu první republice

Střední Čechy – Vyjede z Prahy, pojede přes Křivoklát až do Lužné u Rakovníka. Takový je plán slavnostní jízdy parního vlaku Pocta první republice, který vyjede 28. října. Jízdu připravily České dráhy ve spolupráci se Středočeským krajem.

Přemnožená zvěř: Ve středních Čechách to jsou hlavně prasata

Střední Čechy - Začíná lovem kachen od září a trvá do února do posledních bažantích honů. Tak by se dala shrnout lovecká sezona. Pro myslivce však toto období znamená intenzivnější práci v honitbě a příprava nejen na lov, ale především péči o zvěř a příprava na zimu, uvedla Martina Novotná, PR specialista Českomoravské myslivecké jednoty.

Nový most v Kolíně projde opravou. Začít má v polovině příštího roku

Kolín - Revitalizace Nového mostu v Kolíně by mohla začít už v polovině příštího roku. Podle Krajského úřadu Středočeského kraje se jedná o jednu z nejdůležitějších investic, které kraj jako správce komunikací a mostů připravuje.

Radní schválili projekt Bezpečná škola 2019

Střední Čechy – Bezpečností škol a školských zařízení, které zřizuje Středočeský kraj, se zabývala krajská rada. Ta schválila projektový záměr Bezpečná škola 2019.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT