VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAKUB ŠŤÁSTKA

Jakub Šťástka / Kolínský deník

Zuřivý reportér

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

TPCA mění strategii. Nabírá pracovníky mezi kmenové zaměstnance

Kolín – Novou náborovou strategii oznámila kolínská automobilka TPCA. Nové zaměstnance na pozice operátorů výroby nabírá nejen pomocí personálních agentur, ale také přímo jako kmenové zaměstnance.

Nadace Jedličkova ústavu slaví 28 let od svého založení. Pomáhá postiženým

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Nadaci Jedličkova ústavu nejspíše nebude potřeba příliš zdlouhavě představovat. Dlouhodobě pomáhá dětem a mladým lidem s postiženým, konkrétně s jejich integrací do společnosti, vysvětluje Irena Fodorová, která působí jako výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu. Jak konkrétně lidem Nadace pomáhá a jak se neziskovým společnostem v dnešní době žije, nám řekla v našem rozhovoru.

Co rozhodovalo o založení vesnice? Úrodnost i typ terénu

Střední Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ – V nejstarších dobách se osídlení soustředilo v nížinách, v úrodných oblastech, které bylo možné zemědělsky využívat, vysvětluje původ lidských sídel ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink.

Žonglování jako cvičení motoriky. Senioři tak tráví čas i s vnoučaty

Střední Čechy - Artists 4 Children je nezisková společnost, která sdružuje herce, muzikanty a žongléry. „S nimi jezdíme pravidelně dělat hudební, žonglérské nebo loutkové workshopy do sociálně vyloučených lokalit v Čechách a s handicapovanými dětmi v Chennai, na jihu Indie tam jezdíme již 10 let,“ řekla Renata Králová z neziskové společnosti.

Četba na dovolenou? Lidé sahají po osvědčených knihách

Kolínsko – Máte sbalená zavazadla, lékárničku a přemýšlíte, co s sebou dalšího na dovolenou? Pokud plánujete spíše odpočívat a polehávat na pláži, nebo u rybníka, namísto aktivní, až sportovní dovolené, nejspíše se neobejdete bez nějakého toho čtiva.

Dovolené se blíží. Máte zabalenou lékárničku?

Kolínsko – Prázdniny jsou za rohem! Už máte vybranou dovolenou? Řešíte, kam pojedete na prázdniny? Nebo už snad balíte kufry a vidíte se někde na pláži? Možná byste měli na chvilku zpozornět – sbalená zavazadla jsou jedna věc, ale co sbalená lékárnička?

Trestat za vysvědčení? Nesmysl, říká psycholožka

Střední Čechy - Každý rodič by měl mít představu, jaké vysvědčení jeho ratolest domů přinese. Trestat za vysvědčení je nesmysl, je výsledkem minimálně půlroční práce a není žádným překvapením. Takový názor má Jaroslava Štětinová, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje. „Možná by si spíše měl rodič sáhnout do svědomí, zda udělal vše pro to, aby jeho dítě obstálo,“ podotýká.

Řidičák na zkoušku by nebyl špatný nápad, shodují se instruktoři autoškol

Kolínsko – Čím zkrotit mladé řidiče, aby sundali nohu z plynu? Ve hře je varianta řidičského průkazu na zkoušku. Programové prohlášení vlády navrhuje řidičské oprávnění s omezenou platností, případně že by noví řidiči mohli mít pouze polovinu trestných bodů.

Časté chyby cyklistů: jízda bez helmy a s taškami na řídítkách

Střední Čechy – Jízda bez přilby, nákupní taška na řídítkách, převážení velkých nákladů, přecenění sil, alkohol, ale i jízda na chodnících a přechodech. To jsou nejčastější chyby cyklistů, jak je vyjmenoval Mirek Polách, krajský koordinátor BESIP pro Středočeský kraj.

Rodina potřebuje hlavně podporu

Střední Čechy - Michaela Provazníková, provozní ředitelka Střediska respitní péče Volno, září optimismem. Souvisí to s její prací. Středisko se zabývá poskytováním pomoci nejen dětem a mladým dospělým, kteří trpí postižením, ale také jejich rodinám.

Byty zdražuje také komplikovaná legislativa, říká developer Evžen Korec

Střední Čechy - Ceny nových bytů rostou hlavně kvůli extrémně pomalému povolování nových staveb. A také zásadně stouply ceny stavebních prací. Takový názor má Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské firmy Ekospol.

Přes dva miliony za byt 3+1 v paneláku? Nic neobvyklého

Kolín – Sháníte vlastní bydlení? Chtěli byste si pořídit byt 3+1? Pak vás čeká poměrně složité shánění – tento typ bytů se totiž na realitním trhu nedostává. Realitní makléři se shodují, že poptávka převyšuje nabídku.

Mezinárodní festival běhu: Kučera slavil hattrick

Kolín /FOTOGALERIE/ – Běžecký závod na 7 a 15 kilometrů doprovodil hudební festival Kmochův Kolín. Běžci startovali v sobotu v deset hodin od chrámu sv. Bartoloměje a probíhali kolem zaplněného Karlova náměstí, kde zrovna dětem zpíval Jaroslav Uhlíř. A startovací výstřel nevypálil nikdo jiný než kolínská kladivářka Kateřina Šafránková.

Jak si najít práci s trestní minulostí? Pomáhá Rubikon Centrum

Střední Čechy - Rubikon Centrum má poslání, které může znít jednoduše: pomáhat lidem s trestní minulostí. Rozhodně to ale není jednoduchá problematika. Překročit svoji trestní minulost, vrátit se do společnosti a najít si práci je všechno, jen ne snadné.

Blíží se doba dovolených. Pro rodiny s dětmi jsou důležité animační programy

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Mohlo by se zdát, že vyrazit na dovolenou je jen tak. Jednoduché. Pokud jste se ale někam chystali, víte, že to není vůbec jednoduché: vybrat si, kam se vůbec pojede, adekvátně si zabalit věci… A navíc, každý v rodině může mít jinou představu o ideální dovolené. Kam ale lidé míří nejčastěji? Na to jsme se zeptali cestovatelky Kateřiny Peukerové, která zároveň pracuje jako prodejkyně zájezdů.

U rodiček roste zájem o dulu. Ženám pomáhají i psychicky

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Není to tak dávno, co nebylo neobvyklé, že u porodu byl striktně zdravotnický personál; jenže doba se mění a u porodu může být jak tatínek miminka, tak i například dula. Čím dál tím více žen využívá možnosti, kdy se mohou obrátit na někoho, kdo jim při porodu pomůže – byť „jen“ psychicky. Dula ale může být ženě oporou již před porodem. O tématu jsme si popovídali s Vlastou Jiráskovou, která působí jako výkonná ředitelka České asociace dul.

Architekt: Zeleň ve městech má mnoho hledisek. I "obyčejnou“ krásu

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Má zeleň ve veřejném prostoru své místo? Mělo by jí být více? Na to jsme se ptali architekta Davida Mateáska.

Kolíňačka Marcela Chumová je mistryní světa v prodlužování řas

Kolín - Kolosálním úspěchem zakončila svoji soutěžní kariéru. Stala se mistryní světa v prodlužování řas. Tím se může chlubit Kolíňačka Marcela Chumová po svém triumfu na soutěži v Paříži. "Ani nevím, jak se to podařilo. Měla jsem s sebou maminku jako talisman," řekla se smíchem.

Kolínský majáles se blíží. Potrvá tři dny

Kolín /ROZHOVOR/ – Třídenní festival hudby, přednášek, slam poetry, bleší trh i divadlo – tak by se dal shrnout blížící se Kolínský majáles. Co se chystá od 18. do 20. května? Na to jsme se ptali Terezy Kopelentové, jedné z organizátorek festivalu.

Kolínská automobilka TPCA zahájila výrobu faceliftovaných aut

Kolín /FOTOGALERIE/ – Nové barvy, chytré technologie, výkonnější motor. Takové příklady nových možností faceliftovaných aut vyjmenoval Eric Brochard, výkonný prezident kolínské automobilky. Ta začala aktuálně vyrábět faceliftované vozy druhé generace.

Spartan Race a Vít Rakušan: U vodních překážek si člověk přišel jako dobrodruh

Kutná Hora /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Překážkového závodu Spartan Race Sprint, který se konal v Kutné Hoře, se zúčastnil také poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan. Ten před vyběhnutím žertoval, že ho přihlásila žena. Jak se cítil po závodě?

60. ročník půlmaratonu KVOK běželo 179 závodníků. Vyhrál Kamil Krunka

Kolín – 179 závodníků půlmaratonu, 25 dětí na dráze, pět účastníků lidového běhu. Tak by se dal shrnout jubilejní 60. ročník půlmaratonu KVOK, Kolín – Velký Osek – Kolín.

Školáci vyjeli po nově osvětlené cyklostezce

Veltruby - Děti z veltrubské základní školy byli prvními cyklisty, kteří se projeli po nově osvětlené cyklostezce mezi Kolínem a Hradišťkem I. 

60. ročník půlmaraton KVOK bude mistrovství republiky veteránů

Kolín /ROZHOVOR/ – Tuto neděli 22. dubna v 10 hodin si stoupnou běžci na start u kolínského atletického stadionu již 60. ročníku půlmaratonu KVOK, Kolín – Velký Osek – Kolín. Co se na takové kulaté výročí chystá zvláštního? Nejen na to jsme se zeptali organizátora závodu Václava Milera.

Firmy se snaží nedostatek pracovníků řešit také automatizací

Střední Čechy – Montážní dělníci výrobků a zařízení. Pomocní pracovníci ve výrobě. Obsluha pojízdných zařízení. Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají. Kováři, nástrojaři a příbuzní pracovníci.

Pomoc ženám v těžké situaci: Největší zájem je o poradenství v oblasti výživného

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Do těžké finanční situace se může dostat každý. Matky samoživitelky o tom vědí své; hlavně v případech, kdy se jim nedostává alimentů. Takových případů není v České republice málo, jak dokazují dostupná data. Životní úroveň se podle expertů navíc neliší pouze kraj od kraje, ale navíc i v jednotlivých městech v rámci regionů.

Chtějí uklidit město. Dobrovolníkům pomáhají sociální sítě

Kolín - Životní prostředí jim není lhostejné. A chtějí spojovat lidi, kteří přemýšlí stejně. Tak by se dala shrnout aktivita Tomáše a Elišky Tesařových, kteří na sociální síti Facebook vytvořili skupinu EKOlín. Ta má první úkol: zajistit, aby o sobě lidé věděli při sobotní akci Ukliďme Česko a mohli tak přírodě ulevit od nepořádku efektivněji.

Povědomí o první pomoci se zlepšuje, hlavně mezi mladšími

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Umět poskytout první pomoc a vědět, co říct záchranářům, když voláte sanitku, tím dokážete zachránit člověku život. S Petrou Effenbergerovou, mluvčí středočeské záchranky, jsme se proto bavili o tom, co byste rozhodně měli vědět, když nastane situace, kdy budete muset někomu pomoci.

Politolog: Přímá volba starostů vyžaduje rozumné politiky a kvalifikované občany

Střední Čechy – Budeme volit starosty měst a obcí přímo? To je aktuálním tématem. Zeptali jsme se proto politologa Vladimíra Srba z kutnohorské Vysoké školy politických a společenských věd, jak problematiku vidí on.

Ve Středočeském kraji vedou Novákovi. Ve všech okresech ale zdaleka ne

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ – Novák. Nováková. Je snad častější příjmení? Ve středních Čechách rozhodně ne. Novák a Nováková se jmenuje 10,7 tisíce lidí ve Středočeském kraji; Svoboda je na druhé příčce s počtem se znatelným odstupem – jmenuje se tak téměř 7,8 tisíce lidí. 

Marie a Stanislav Pokorných oslavili zlatou svatbu

Kolín /FOTOGALERIE/ - Marie a Stanislav Pokorných oslavili zlatou svatbu. Svůj manželský slib obnovili po padesáti letech v sobotu v obřadní síni kolínské radnice před oddávajícím Janem Horou.

Oceněná Chytrá klíčenka se od září rozšíří do všech základních škol

Kolín – Chytrá klíčenka, kterou mohou žáci 6. základní školy v Kolíně nejen platit obědy a odemykat si školu, se od září rozšíří do všech kolínských základních škol. Vedle toho se jí dařilo v soutěži Zlatý erb, které se letos konal dvacátý ročník.

Roman Procházka: Na triatlon se musíte psychicky připravit

Kolín /ROZHOVOR/ - Nejdříve téměř čtyři kilometry plavání. Potom 180 kilometrů v sedle kola. A aby toho nebylo málo, tak maraton na závěr. To jsou disciplíny triatlonu. Roman Procházka se mu začal věnovat ve čtyřiceti, kdy se ke sportu vrátil. V loňském roce se mu navíc podařilo kvalifikovat se na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Havaji. Letos doufá, že se mu to podaří znovu a závod absolvuje s ještě lepším časem. Co nám o tomto sportu všechno řekl? To si přečtete v rozhovoru Deníku.

Půlnoc v Kolíně se vrací. Odehraje se 3. března

Kolín – Připomenutí 20. a 30. let v divadelním klubu Scapino se odehraje i letos. Do ikonických časů se budou návštěvníci moci vrátit 3. března při druhém ročníku události Půlnoc v Kolíně.

Santové na motorkách zaplnili kolínské náměstí

Kolín /FOTOGALERIE/ - Štědrý den a příjemné počasí vylákaly motorkáře na tradiční vánoční vyjížďku, kterou organizuje spolek motorkářů Kolínská verbež. Téměř celé kolínské náměstí tak zaplnily stroje všech značek a ročníků výroby.

Vánoce jsou duchovní svátek. Nezáleží, jak máte naklizeno, říká student teologie

Kolín /ROZHOVOR/ - Jan Štamberg chce založit starokatolické společenství. A vzhledem k blížícím se Vánocům má pro všechny poselství: nezáleží, kolik jste stihli nebo nestihli nakoupit dárků, jak máte naklizeno: jde přece o duchovní svátky a tak by se Vánoce měly brát. Nejen o tom, ale krátce i o historii starokatolictví jsme si s ním před Vánocemi popovídali. Co nám všechno řekl?

Srážku kamionu a osobáku řidič nepřežil

Kolín /FOTOGALERIE/ - Dopravní nehoda se odehrála na kolínském obchvatu ve středu ráno. Čelně se tam srazil nákladní automobil s osobním. Nehodu potvrdila Martina Fejfarová, mluvčí kolínských policistů. Nehoda si bohužel vyžádala oběť na životech.

Kolárku vyzdobili umělci sprejem

Kolín /FOTO/ – Nízkoprahový klub Kolárka se dočkal nové ozdoby. Ve spolupráci s kolínským výtvarníkem Jakubem Ruskem tak pokračují ve výzdobě stěn sprejem. Při práci mu pomáhali klienti klubu.

Pražskou kulturu chtějí přinést do Kolína

Kolín - Nezisková organizace Živé kultury chce nabídnout mladým více možností kulturního povyražení. Docílit toho chtějí svým projektem Relentless. Ten si dává za cíl přinést do Kolína kulturu, za kterou "musejí" lidé dojíždět často do Prahy.

Cerhenický Fit Cup vyhrál letos Jiří Miler

Cerhenice /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Ideální počasí na běh se letos vydařilo na cerhenický Fit Cup – Běh Gustava Frištěnského.

Skautem na jeden den? To můžete zkusit v Kolíně

Kolín - Chcete si zkusit být skaut, aleaspoň na jeden den? Hned na několika místech různě po Kolíně předvedou skauti zájemcům, co by je mohlo čekat, kdyby se rozhodli rozšířit jejich řady. V pátek 19. května se tak od devíti hodin ráno otevřou zájemcům různá stanoviště, kde si budou moci vyzkoušet různé dovednosti.

Otevřená ulice: počasí nakonec vyšlo, lidé se rádi podívali na ochoz chrámu

Kolín /FOTOGALERIE/ - Chvilku to vypadalo beznadějně, ale pak se počasí umoudřilo. Organizátoři „chrámové" Otevřené ulice přemýšleli, že kvůli dešti budou muset Ulici buď zrušit, nebo o hodinu posunout. Nakonec ale nebylo nutné ani jedno.

TÝDEN OČIMA Jakuba Šťástky: Kauza pozemku v Kolíně, modely z vlnité lepenky

Kolínsko - Co všechno přinesl právě končící týden? Kolín se bude zabývat, komu patří pozemek v malé průmyslové zóně. Tanečníci pomůžou postiženým. Žáci základních škol se zapojili do soutěže ve výrobě modelů z vlnité lepenky. Události týdne vybírá on-line editor Jakub Šťástka.

V Cerhenicích srazilo auto chodce

Cerhenice – Zhruba v půl čtvrté odpoledne srazilo auto v Nádražní ulici v Cerhenicích chodce. V tuto chvíli jsou na místě záchranné práce, na místo jede sanitka a policie.

Ptejte se on-line Petra Steklého, šéfa Prostoru Plus a Lepšího místa

Na dotazy čtenářů bude tuto středu od 15 hodin odpovídat Petr Steklý z Prostoru Plus, který provozuje službu Lepší místo. Ta si dává za cíl zlepšovat veřejný prostor s pomocí občanů.

Národní cítění: pomáhají ho udržovat skauti i baráčníci

8. května. Konec druhé světové války. Den vítězství, nebo prostě den volna navíc? Občas můžeme zaslechnout názory, že české národní cítění není zrovna silné. Je to ale pravda? Záleží, koho se ptáte.

Polní Voděrady mají nový obecní znak

Polní Voděrady – Výtvarník Stanislav Pokorný navrhl pro Polní Voděrady nový znak obce. Jak uvádí v popisu znaku, na modrém štítu v dolní části je stříbrná ryba, nad ní dva zkřížené meče, mezi kterými je pšeničný klas. V době, kdy byla obec založena, bylo v okolí hodně rybníků – o které se staral vodák či voděrad, tak dost možná vznikl název obce, který se používá dodnes.

Kolínský půlmaraton KVOK vyhrál brněnský závodník

Kolín /FOTOGALERIE/ – 59. ročník kolínského půlmaratonu Kolín – Velký Osek – Kolín (KVOK) letos běželo 105 lidí. Mezi nimi byl nejrychlejší Martin Kučera za tým Univerzita Brno s časem 1:10:57. Nejrychlejší ženou byla Monika Nimberková, trať zdolala za 1:31:54.

Marcela Chumová je vicemistryní v prodlužování řas!

Kolín, Paříž – Kolíňačka Marcela Chumová znovu uspěla v mistrovství světa v prodlužování řas. Na soutěži v Paříži získala druhé místo.

Velikonoce nemají v populární kultuře tolik místa jako Vánoce, říká farář

Kolín /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Velikonoce pro lidi obecně neznamenají tolik, co Vánoce a vnitřní podstata Velikonoc nemá v populární kultuře tolik místa. Takový názor má kolínský farář Ján Halama.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT