Do letošního ročníku prestižní tuzemské soutěže Česká cena za architekturu byl přihlášen i zajímavý jednoduchý dům postavený v pražské městské části Dobříš. Přestože ho porota mezi finalisty nakonec nevybrala, svou nápaditostí a relativně slušnou cenovou dostupností rozhodně stojí za pozornost.

Jednoduchá bílá kostka

„Cena úplně nového prostorného domu by neměla přesáhnout 5 milionů korun,“ tvrdí autorská dvojice Vít Svoboda a Pavel Nový z architektonické kanceláře 0,5 Studio. Nejde přitom o žádnou teorii. Své tvrzení zakládají na již postavené nemovitosti, kterou před časem projektovali v rozvíjející se čtvrti v pražské městské části Dobříš.

Investor si přál navrhnout jednoduchý dřevěný bungalov s dispozicí 4+kk, kde by našla domov celá rodina. Autoři projektu se museli zároveň vypořádat se stavebními omezeními plynoucími z daného pražského území, kde je možné budovat objekty jen jako bílé kvádry a krychle s černými okny.

„Vše musí být navrženo tak, aby domy mohly nést industriální odkaz k industriální čtvrti v sousedství,“ doplnila dvojice architektů.


Nahrává se anketa ...

Maximum světla i vzdušnosti

Na přání klienta zvolili Vít Svoboda a Pavel Nový co nejjednodušší přiznaný konstrukční trámový systém. Stavba je pak tvořena dvěma kompoziční prvky - přízemní budovou a integrovanou terasou, která je vystavěna podél domu a propojena s přilehlým pozemkem.

Obytný prostor je navržen bez zbytečných složitostí či zákoutí; tak aby byl maximálně vzdušný a otevřený. Obytnou plochu zabírá především obývací pokoj propojený s kuchyní o rozloze 50 metrů čtverečních. Zbytek plochy pak zabírají ložnice s hygienickým a technickým zázemím.

close Takto jsou rozmístěny jednotlivé části domu. info Zdroj: se svolením Peter Fabo a Česká cena za architekturu zoom_in Takto jsou rozmístěny jednotlivé části domu.

Dřevěná konstrukce, která se neskrývá

Interiér charakterizuje přiznaná dřevěná konstrukce. Pro podlahy byl použit cementový potěr s šedým nátěrem. Díky velkoformátovým oknům přes celou výšku místností je prostor nejen plný svělta, ale zároveň je zastřešená plocha opticky propojena se zahradou.

„Okna směřují i do zeleně Brdských lesů,“ popsal Vít Svoboda s tím, že interiér je koncipovám poměrně minimalisticky, ale účelně.

Z venku přímo do haly

Do domu se vstupuje přímo přes obytnou halu. „Slouží jako zádveří, kuchyně, obývák, jídelna a pracovna v jednom,“ uvedl spoluautor projektu Pavel Nový.

close Dřevěná konstrukce se neskrývá. info Zdroj: se svolením Peter Fabo a Česká cena za architekturu zoom_in Dřevěná konstrukce se v domě podle návrhu Víta Svobody a Pavla Nového neskrývá.

Z hlavního prostoru se pak prochází jen dvoumetrovou chodbou do soukromé zóny. „V ní jsou celkem tři pokoje, a to koupelna, WC a technické zázemí,“ přiblížili architekti.

Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů i šikovných tuzemských architektů: