VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život v zahraničí není vždy procházka růžovým sadem

Kolínsko/ Švýcarsko – Dana Horáčková vyrůstala v Dobřichově. Už na střední škole však měla možnost jet pracovat do zahraničí. Na prahu dospělosti pak odjela za prací do Evropy definitivně. Ačkoli nakonec zůstala za hranicemi Evropské unie, její první samostatné kroky vedly do Německa. Jaký je tedy její příběh?

6.5.2014
SDÍLEJ:

Dana HoráčkováFoto: archiv Dany Horáčkové

První možnost ji dala střední škola
„Už na střední škole, jsme měli možnost praxe v zahraničí," začala vyprávění své cesty za Evropským snem Dana Horáčková. „Protože jsem měla větší jazykovou zásobu v němčině, rozhodla jsem se pro Švýcarsko a vydala se na zkušenou na čtyři měsíce do jednoho švýcarského hotelu," řekla.
Na výběr měli tehdy studenti Hotelové školy v Poděbradech z mnoha možností. Na praxi mohli například do Řecka, kde byl důraz na anglický jazyk, do zmíněného německy mluvícího Švýcarska nebo například na Rujánu, ostrov našich německých sousedů, který je známý především těm, kdo vyrůstal v minulém režimu.

Pak přišlo na řadu sousední Německo
Dana si už tehdy vybrala zemi, která do Evropské unie nepatří. Přesto její další kroky po maturitě vedly nejprve právě do země, která do Evropské unie patří. „Na prahu plnoletosti jsem mohla přičichnout k životu za hranicemi, kdy jsem se musela spolehnout poprvé sama na sebe," začala hovořit o svém životě za hranicemi republiky. Podle svých slov byla rozhodnutá odejít za hranice, ale pořád prý tápala, kam by to mělo být a proč. Kam se tedy nakonec vydala?
„S mým tehdejším přítelem jsme odjeli do Německa, kde jsme chtěli převzít pizzerii po jeho strýci," prozradila Dana Horáčková, jaká možnost se jí brzy po ukončení školy naskytla. Všechno však nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled mohlo zdát. „Protože to byl docela spontánní odjezd, neinformovala jsem se ohledně pracovního povolení, což byla zásadní chyba," naznačila první zádrhel na cestě za svým snem. „Ačkoli jsme již byli v EU, Německo, stejně jako několik jiných států, si nechalo sedmiletou zkušební dobu, kdy neotevřeli plně svůj pracovní trh," vysvětlila.
„Takže jsem se ocitla v situaci, kdy mě semlel byrokratický kolotoč," pokračovala Dana Horáčková ve svém vyprávění.

Byrokracie přidala práci v zahraničí hořkost
Nejprve prý musela být tři měsíce přihlášená na trvalém bydlišti v Německu a teprve potom mohla zažádat o povolení k pobytu a zároveň o pracovní povolení. „Jenže asi největší potíž byla v tom, že bez jednoho jsem nedostala druhé," vzpomínala na těžké chvíle daleko od domova Dana Horáčková. „První žádost mi zamítli s odůvodněním, že nejprve musí dostat práci nezaměstnaní Němci," řekla. Do pizzerie prý tedy nejprve zaměstnali dvě Němky. To však neměl být ještě konec všem nepříjemnostem. Daně Horáčkové zamítli také druhou žádost. Tentokrát však ještě s hrozbou pokut. Jak pro ni samotnou, tak pro bývalého přítele jako zaměstnavatele a to prý v závratných částkách.


Nakonec to vzdala a odjela jinam
„V tu chvíli jsem to vzdala a začala hledat práci ve Švýcarsku," přiznala, že boj s úřady po dlouhé době vzdala. Ve Švýcarsku to pro ni bylo jednodušší, díky školní praxi již věděla, jak to tam funguje. Ani tato možnost však nebyla úplně stoprocentní. „Sice tu zase bylo riziko zamítnutí pracovního povolení, ale risk je zisk a šance na úspěch byla velká," pokračovala ve vyprávění o svých zkušenostech Dana Horáčková. „Proto jsem opustila Evropskou unii a bylo to nejlepší rozhodnutí mého života," myslí si.
Přes práci v hotelech na pozici obsluhy a později recepční se prý čirou náhodou dostala ke svému nynějšímu zaměstnání palubní průvodkyně pro švýcarskou pobočku německé letecké společnosti. Tudíž se nakonec opět přiblížila Evropské unii. Tuto práci nyní, po mateřské dovolené, vykonává jen na poloviční úvazek. K tomu však v současné době pracuje jako Event Manager Freelance u jedné cateringové společnosti.
„Ačkoli se o Švýcarech mluví jako o nepřátelských vůči cizincům, já osobně jsem se nikdy nesetkala s nějakou diskriminací, záští nebo odstupem jen proto, že jsem jiné národnosti," odvrátila Dana Horáčková hovor od pracovních záležitostí, aby mohla popsat svou zkušenost se samotnými obyvateli cizí země.
Prý to bylo úplně naopak. Kdykoli prý někomu řekla, že je z České republiky, každý znal Prahu nebo někoho z Čech.
Ani ve Švýcarsku však není všechno tak růžové, jako by se mohlo podle vyprávění zdát. „I tady má můj sen trhliny," neskrývala své pocity. „Před nedávnem v referendu Švýcaři odsouhlasili Iniciativu ohledně masového přistěhovalectví, kontigentu ohledně vydaných pracovních povolení a jiné," nastínila problém, který nastal. Ačkoli v současné době prý není úplně jasné, co to pro ni a její rodinu může znamenat, přiznala, že je tento fakt znejistil.
Podle jejích slov Evropská unie vytváří na Švýcarsko obrovský tlak. To však zatím odolává, ale prý jen díky občanům, kteří mají právo vyjádřit svůj názor v referendech.
Ráda poradí ostatním
Pojďme ale zpět k samotné možnosti pracovat za hranicemi rodného státu. „Byla bych ráda, kdyby stále více studentů středních a vysokých škol využívalo možnost vyjet na zkušenou za hranice," řeka. Evropská unie podle ní otevřela naplno své dveře na pracovní trh.
„Osobně mám však pocit, že toho moc lidí nevyužilo. A když, tak bez základní znalosti jazyka počítají, že se na ně někde čeká. A tak to bohužel nefunguje," řekla svůj názor Dana Horáčková, která má pracovní zkušenosti jak v Evropské unii, tak mimo ni. A co by doporučila těm, kteří chtějí opustit hranice České republiky a jet za prací do zahraničí? „Moje rada pro všechny, kteří by chtěli opustit hranice naší země, je, aby měli alespoň základní znalost jazyka a také, aby si vyhledali všechny podmínky, které daná země má," odpověděla na položený dotaz. „Mně v tom pomohl portál UE-RES zřízený na stránkách úřadu práce," poradila ještě všem, kteří se chystají, jak se říká, „ven".
Na závěr dodala, že v jejím případě Evropská unie k osobnímu evropskému snu nepomohla. „Ale určitě bych na ni nezanevřela, ačkoli je můj sen za hranicemi Evropské unie," ukončila zajímavé vyprávění Dana Horáčková.

Autor: Lucie Mašínová

6.5.2014
SDÍLEJ:
Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení