VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze Spojů odstraňují azbest

Kolín /FOTOGALERIE/ – Ochranné oblečení, dýchací masky, uzavřené pásmo. Tak se likviduje azbest na známé vysoké budově Střední odborné školy informatiky a spojů a Středního odborného učiliště Kolín v Jaselské ulici.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Rekonstrukce budovy Spojů v KolíněFoto: Deník / Martinková Jana

S tímto nebezpečným vláknitým silikátem bojují poslední dobou stavbaři a majitelé objektů bezmála na každém kroku. Nezřídka je jeho přítomnost v rekonstruované budově nemilým překvapením, které pak práce na opravě značně prodlouží a prodraží. U budovy kolínských Spojů se o azbestu předem vědělo.

„Při rekonstrukci se panely likvidovaly v uzavřeném pásmu, věděli jsme o nich, likvidace je už zanesená v harmonogramu prací,“ potvrdil zástupce ředitele školy Jiří Tuček. Veškeré práce by měly být hotové do poloviny prosince.

Nezahrnují jen rekonstrukci vysoké budovy v Jaselské ulici, ale také výměnu všech oken ve všech objektech školy, jejich zateplení, a to vnějšího pláště i střechy. Vysoká budova se dočká výměny všech skleněných panelů a výměny výměníkové stanice a topení, také sportovní halu čeká výměna opláštění a skleněných oken, dozdění, zateplení. V budově školy přibude nově klimatizace s rekuperací a akustické podhledy.

Škola je se svými téměř pěti sty studenty jednou z největších středních škol kolínského okresu. Organizace výuky je tedy v době takto rozsáhlých oprav poněkud složitější.

Podle slov Jiřího Tučka se škola v této chvíli vrátila do prostor na Modrém bodě, kde dosud byl jen odborný výcvik. „Máme tam zřízených 12 tříd,“ upřesnil zástupce ředitele. „Nyní v září jsou zatím studentu na exkurzích a delších, čtrnáctidenních praxích. Od října by už měla fungovat budova školy, takže se zkombinujeme výuku tam a na Modrém bodě,“ dodal.

Ubytování nyní škola řeší za pomoci internátu kutnohorské průmyslovky, do Kolína žáky dováží školní autobus.

Až práce na budovách školy skončí, bude krajský úřad jakožto zřizovatel školy muset sáhnout do kapsy pro celkovou částku kolem 80 milionů korun.

V poslední době se azbest neboli osinek našel v regionu hned několikrát. Aktuálně se rozbíhá druhá etapa opravy další vysoké kolínské budovy, tzv. šestnáctipatráku, konkrétně nejvyšší obytné budovy v Kolíně, kde se rekonstrukční práce zkomplikovaly a protáhly právě kvůli nálezu azbestu. Dalším nedávným případem je nečekané objevení této nebezpečné v Mateřské škole Kollárova v Úvalech.

Autor: Jana Martinková

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

V toku řeči Iva Šmoldase se na písničky Pepy Štrosse příliš nedostalo

Kolín /FOTOGALERIE/ – Pod názvem Úsměvy Iva Šmoldase s písničkami Pepa Štrosse se uskutečnil předposlední zářijový čtvrtek zábavný pořad ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně. Písničkář Pepa Štross si na pódium přizval ještě posilu v podobě syna Matěje, příliš písniček ale nezahráli a nezazpívali, nekonečný tok řeči Iva Šmoldase se jen těžko přerušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení