VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolín v obavách: obyvatele straší zdržení obchvatu

KOLÍN - Ve spolupráci s kolínskou radnicí děláme, co můžeme, abychom urychlili přípravu výstavby obchvatu města. To říká Ředitelství silnic a dálnic coby investor stavby.„Hledáme způsob, jak získat práva ke zbytku pozemků, kde by měl obchvat stát,“ upřesnil současný vývoj situace Zdeněk Mečíř z ŘSD.

19.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Martinková

Rychlost příprav stavby se v posledních dnech zkomplikovala odvoláním účastníků řízení proti žádosti o prodloužení platnosti územního rozhodnutí. Tomu končila platnost, ale stavbu nebylo možné zahájit, protože nebyly vykoupené všechny pozemky. „Očekáváme pozitivní výsledek, tedy že bude uznáno právoplatné územní rozhodnutí s nadějí, že investor zahájí stavební řízení. To lze očekávat v srpnu,“ shrnul starosta Kolína Jiří Buřič s tím, že kvůli připomínkám, které sice stavební úřad zamítl, ale běží ještě správní lhůty, bylo nutné přerušit vyvlastňovací řízení. „Vyvlastňování bude nepochybně pokračovat ve chvíli, kdy nabude právní moci rozhodnutí o prodloužení trvání územního rozhodnutí,“ řekl starosta. Vyvlastňování se týká třiadvaceti pozemků.

Odvolací řízení nemění nic na tom, že obchvat Kolína je zařazen mezi veřejně prospěšné stavby. V odvolacím řízení je třeba projednávat pouze připomínky, které ještě nebyly vzneseny. Nelze se tedy zabývat těmi, které již byly projednány a zamítnuty. Ze Štítar, které budou obchvatem nejvíce dotčeny, zaznívá od občanského sdružení Štítary připomínky ve smyslu nedostatečně vysokých kompenzací za znehodnocený majetek a životní prostředí zdejších obyvatel.

Druhé občanské sdružení, které má v Kolíně co do činění s obchvatem, tedy Kolín – náš domov, volá po uspíšení výstavby obchvatu. Toho času bije na poplach a čím dál reálněji pomýšlí na krok, který ještě vloni na podzim zazněl jen jako nereálná pohrůžka – tady na hodinovou blokádu silnice I/38, tedy současného průtahu městem.

Lidé: Zkuste bydlet u průtahu

Velká část členů sdružení totiž žije právě v okolí průtahu, který je nadměrně zatížen zejména nákladní dopravou. „Ať si někdo zkusí bydlet a žít v domech při hlavních komunikacích v Kolíně, neskutečně zatížených dopravou, výfukovými plyny, hlukem a vibracemi způsobujícími praskání nosných zdí domů,“ říká Jitka Javůrková, která bydlí na křižovatce Jaselské ulice s Žižkovou.

Kolíňáci se bojí vážných nemocí

„Všechny tyto škodlivé vlivy byly několikrát změřeny hygieniky, kteří zjistili nadlimitní hodnoty. Na lidském zdraví se tato skutečnost jistě projeví, bylo poukázáno na několik úmrtí na rakovinu u občanů, bydlících při hlavní komunikaci. Rovněž astmatických a bronchiálních onemocnění dětí přibývá, z čistého vzduchu to jistě nebude. Následná léčba takto poškozených lidí také jistě není levná záležitost,“ dodala Javůrková s tím, že lidé ze sdružení se již nechtějí dočkat opětovného zdržení nebo odložení stavby obchvatu z jakéhokoli důvodu. Ať už legislativního, laxním přístupem povolaných orgánů nebo odejmutím státních peněz určených na obchvat.

„Než se podaří vykoupit pozemky, bude to trvat tak pět let. Velkou motivací by byly nové volby, které by pozvedly morálku radnice,“ soudí radikálně Kolínačka Jana Novotná. „Teď se dávalo dohromady náměstí, nebudou peníze na obchvat,“ myslí si zase Vladislav Herman. Věra Koukalová má za to, že obchvat Kolína bude v roce 2015, až se v naší zemi zavede euro. „O obchvatu se mluví 22 let, deset let už měl stát. Město peníze na něj prošustrovalo,“ míní další Kolíňák Jaroslav Pospíšil.

Kdy se podle vás po kolínském silničním obchvatu projedou první automobily a kamiony?

Jaroslav Živný, 74 let, důchodce: O obchvatu se mluví již dlouho, a kde nic tu nic. První auta po něm projedou za 3 nebo 4 roky. Obávám se, že dříve určitě ne.

Markéta Šindelářová, 17 let, studentka: O problematice obchvatu jsem již něco málo slyšela. Nedokážu odhadnout, kdy bude postaven. Snad za 2 roky.

Mariana Turzová, 21 let, učitelka: Po městě jsou samé kolony. Vybudování obchvatu je běh na dlouhou trať. V brzké době se ho Kolín nedočká.

Jindřich Charvát, 21 let, projektant: To myslíte vážně? S ohledem na nynější situaci ve městě bude vybudován minimálně za 5 let, dříve ani náhodou.

Petr Pýcha, 65 let, vazač: Zodpovědní lidé si musí stoupnout k hlavním silničním tahům. Pak by výstavba kolínského obchvatu šla jako po másle.

19.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Restaurant Day a pečení chleba ve Štolmíři
31

Domácí chléb a jiné dobroty bylo možné ochutnat ve Štolmíři

Na slavná léta festivalu Rock for People zavzpomínali v sobotu v areálu českobrodského stadionu Na Kutilce, kam se alespoň na jeden den opět vrátilo festivalové dění.
96

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Radní budou diskutovat s obyvateli sídliště

Kolín – Výjezdní zasedání městské rady se už nekonají jen v příměstských částech Kolína.

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Jako téměř každou sobotu o těchto prázdninách, i tentokrát nechyběl ve skanzenu v Kouřimi zajímavý program pro všechny. Tnetorkát se slavily Dožínky - slavnost, která se koná vždy po ukončení žní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení