VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sanace Vlčího dolu: radnice předělává zadání

Zásmuky – V plánu sanace Vlčího dolu od vanilkových toxinů došlo opět k pohybu. Ten však přímo nepovede k realizaci dlouho očekávaného projektu.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Okolí skládky chemikálií u Zásmuk po dešti.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Radnice totiž dostala zpět od Státního fondu životního prostředí zadávací dokumentaci. „Státní fond nám doporučil, co je třeba předem opravit, aby nedošlo k pochybení,“ vysvětlil starosta Josef Krombholz.

Nyní se tak dokumentace vrátí zpět do rukou městských právníků, kteří ji budou muset přepracovat a odstranit nesrovnalosti.

Zásmučtí dbají na to, aby veškeré podklady potřebné k sanaci a vyplacení získané dotace byly bez jediné chybičky. Času na to prý mají dostatek. „Sanace musí být hotová do roku 2024,“ podotkl Josef Krombholz.

Přesto by však starosta byl rád, kdyby se věci začaly více hýbat kupředu. Podle něj zatím není vyvěšené ani výběrové řízení na zhotovitele sanace. K tomu dojde, až bude zadávací dokumentace zcela v pořádku. Soutěžit by se prý pak mohlo na podzim.

Pro radnici je teď prioritou v ničem nepochybit. Obavy z chyb a komplikací, které mohou nastat, má vzhledem k podmínkám získané dotace zásmucký zastupitel Jan Tylk. „Nedokáži si představit, jak vše bude probíhat prakticky,“ vysvětlil Jan Tylk s tím, že Středočeský kraj mám prý rozhodovat o tom, za co peníze zaplatí a také chce mít přesný přehled o veškerých investicích, které se se sanace týkají.

Mohlo by se zdát, že Zásmučtí postupují zbytečně pomalu a jsou přehnaně opatrní. Opak je však pravdou. Důvodem jsou mimo jiné i zkušenosti, které mají městští radní z minulých let.

Město již jednou finanční injekci na sanaci půdy získalo. Před dvěma lety však zastupitelé akci přerušili. Na město byla uvalená sankce od ministerstva financí. Zásmuky měly pochybit při výběrovém řízení na počátku celé akce. Opozice měla obavy z dalších možných sankcí a v akci nechtěla pokračovat. „Měli jsme obavy, že bude město kromě těch 10 milionů platit ještě další podstatně vyšší sankce, protože bez odsouhlasení změny stále platila původní smlouva, jejichž harmonogram nebylo možné spojit,“ řekl již dříve Jan Tylk za opozici.

Rozhodnutí zastupitelstva se tehdy nelíbilo některým občanům Zásmuk. Sepsali proto petici, kam se mohli podepsat ti, kteří nesouhlasili s rozhodnutím vedení města. Cílem podle iniciátorů petice však tehdy nebylo zvrátit rozhodnutí, ale zjistit, co bude s kontaminovanou lokalitou dál.

Starosta města Josef Krombholz byl ale již tehdy přesvědčený, že by město mělo žádost o dotaci podat znovu. Stejný názor měla také opozice.

Autor: Lucie Mašínová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkoosecký vrh 2017.
36

OBRAZEM: Ve Velkém Oseku vrhali nože i sekery

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení