VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájmové kroužky: u dětí vedou sport, počítače a geocaching

Kolínsko - Spolu se školním rokem se žákům základních škol rozjíždí také zájmové kroužky. Ve většině škol s jejich plnou činností počítají od nadcházejícího měsíce, během září se kroužky postupně rozjíždí, či se ještě uskutečňují zápisy.

20.9.2015
SDÍLEJ:

Keramický kroužek v rámci prázdnin ve městěFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Z plných 14 kroužků si například v těchto dnech vybírají žáci Základní školy Tyršova v Českém Brodě. Patří mezi ně třeba klub mladých diváků, florbal, kroužek ručních prací, dramatický kroužek, kresba, matematický kroužek a další.

V každém zájmovém kroužku je podle ředitele školy Martina Duška 15 až 20 dětí. „Největší zájem je o kroužek počítačů na prvním stupni," uvedl ředitel.

Na 5. základní škole v Kolíně si mohou žáci vybírat z 35 kroužků. „Největší zájem je o sportovní kroužky, výtvarné, rukodělné a cizí jazyky," řekla Iva Lokajová, zástupkyně ředitelky. Kromě toho jsou mezi žáky populární turistické kroužky, nebo kroužky s deskovými hrami. „Dále máme internetový klub, kreativní tvoření, lidový tanec a turistický," vyjmenovala několik příkladů.

Fenoménem je podle jejích slov kroužek vaření. „Děti se učí vařit základy, jednoduchá jídla i ze studené kuchyně. Hodně to baví i chlapce," dodala.

Na kolínské „jedničce" také vedou sportovní, taneční a výtvarné kroužky, řekla ředitelka školy Zdeňka Filipová. „Budeme mít letos poprvé i kroužek vaření," řekla.

Žáci 6. ZŠ Kolín a ZŠ Sendražice pravidelně v rámci zájmového kroužku chodí plavat. Rozjíždí se také angličtina s rodilým mluvčím a několik let už funguje kroužek malý Kolíňák, s nimž děti navštěvují muzeum, knihovnu, zkrátka vše, co se týká Kolína. Zájem je také o pohybové kroužky, florbal, rozjet by se měl i kroužek sebeobrany. „Prakticky plno už je v kroužku malého technika, který bude pracovat v právě dokončovaném Tech centru," dodal ředitel školy Lukáš Kačer.

V Kolíně vede skateboarding

Jak na tom je s kroužky Dům dětí a mládeže v Kolíně? „V letošním roce je největší zájem o výtvarné kroužky barvínek a keramika, a o sportovní kroužek skateboarding," řekla Zuzana Hanzálková, vedoucí oddělení zájmové činnosti. „Novinkou pro letošní školní rok je otevření kroužku Pilates pro děti. Poptávku po jiných kroužcích, které nenabízíme, jsem nezaznamenala," řekla.

Zajímavou nabídku má také třeba Základní škola Pečky. Mezi kroužky, z nichž si žáci mohou vybrat pro vyplnění svého volného času, patří třeba fotokroužek, stolní hokej alias šprtec, který už funguje několik let a je velmi oblíbený, nebo například kroužek geocachingu.

Podstatně rozšířit mimoškolní činnost se od tohoto školního roku rozhodli v Základní škole Cerhenice. Pro žáky se připravují například sportovní kroužky na prvním i druhém stupni.

„Zaměříme se hlavně na míčové hry, zkrátka na to, co děti baví," říká ředitel školy Jakub Stach, který zároveň sportovní kroužek na druhém stupni povede. Nabídku volnočasových aktivit rozšiřuje hudební kroužek, konkrétně pěvecký sbor, myslivecký kroužek, hojně také angličtina, na jejíž rozšířenou výuku se cerhenická škola zaměřuje, či výtvarný kroužek. „Chceme rozjet ještě divadelně dramatický kroužek a kroužek ruční práce," dodal ředitel Stach.

„Rodiče vyžadují kroužek keramiky," prozradila Jitka Kunteová, zástupkyně ředitelky školy v Kostelci nad Černými lesy. Podle jejích slov je však mezi děvčaty zájem také o aerobik a mažoretky.

Mezi oblíbené zájmové činnosti na Černokostelecku patří také nejrůznější výtvarné kroužky. U starších dětí pak kroužky, kde nabízí konverzaci v cizím jazyce. Poslední jmenovaný kroužek dětem pomáhá lépe ovládat cizí jazyk, děti se v rámci zájmové činnosti připravují na hodiny a výukou jazyka pak již nemusí trávit tolik času při domácí přípravě.

U dětí vede keramika

Keramický kroužek je oblíbený také v Kouřimi. Jitka Hodačová, zástupkyně ředitelky Základní školy Miloše Šolleho, potvrdila, že jsou dokonce dva kroužky keramiky, jelikož děti by se do jednoho termínu zkrátka nevešly.

Stejně tak v Kouřimi otevírají dva kroužky zaměřené na florbal. Tomu se věnují děti z prvního stupně. Na druhém stupni pak mohou děti docházet hrát stolní tenis.

Starší žáci, tedy ti od šesté třídy výš, mohou chodit také na vaření. „Vaření je také oblíbené," řekla Jitka Hodačová s tím, že také v tomto případě jsou otevřené rovnou dva kroužky.

Kouřimští nabízí také kroužek pro malé turisty. Ten prý v současné době nepatří mezi nejvíce oblíbené. Přesto stále funguje. „Děti jezdí do okolí zhruba třiceti kilometrů," vysvětlila Jitka Hodačová. Podle ní byli například v Kutné Hoře, kde navštívili památky. Stejně tak jako turistický kroužek prý upadá zájem o Klub mladého diváka. V tomto případě děti jezdí jen čtyřikrát ročně do divadel. „Dříve se vypravovaly i dva autobusy," vzpomíná na dobu, kdy byl mezi žáky o kulturu zájem, Hodačová.

Existují i malí rybáři

Existuje tu také kroužek pro malé rybáře. Ačkoli není přímo věkově omezený, prý o něj mají zájem hlavně menší chlapci, kteří se rybařině teprve učí.

Škola nabízí také angličtinu. Ta je pouze pro pátý ročník a děti o ni zájem mají. Stejně tak jako deváťáci chodí do matematického kroužku. Ne snad proto, že by tento předmět byl tak oblíbený, ale spíše z důvodu přípravy na přijímací zkoušky na střední školy. Mezi zájmové činnosti se počítá také tvorba školního časopisu.

Děti prý mohou docházet ještě na další kroužky. Ty však vedou soukromí lektoři. Jde o karate a takewondo. Jde spíše o chlapeckou záležitost. „Děvčata dochází na tyto kroužky minimálně," potvrdila Jitka Hodačová.

V Základní umělecké škole Kolín je největší zájem o hudební nástroje. „Nejvíce žáků v Základní umělecké škole Františka Kmocha v Kolíně má tradičně hudební obor," odpověděl stručně ředitel Michal Dubnický.

Autor: Jakub Šťástka

20.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voda v rybnících je stále dobrá

Středověk na tvrzi, Nebovidy červen 2015

Třetí ročník Fesťáku na tvrzi odstartuje v sobotu

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Tatecká fošna láká na soutěže na vodě i hudbu

Tatce – Další ročník úspěšné Tatecké fošny je naplánovaný na sobotu 26. srpna. Přichystaný je zábava pro děti i dospělé. Akce začíná v pravé poledne, hlavní soutěže začnou hodinu po poledni. Lidé se stejně jako každoročně mohou těšit na přejezd fošny na kole i trakaři nebo na klasickou jízdu v neckách. 

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral

Kolín - Vítězem prvního podzimního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral ze Žabonos, který jako jediný získal 16 bodů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení