VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkářka neustále bojuje s bezbariérovou plošinou

Kolín /FOTOGALERIE/ - Věra Vinkevičová z Kolína je po vážných operacích páteře odkázána na invalidní elektrický vozík. Schodišťová plošina za stovky tisíc korun ji měla pomoci překonat bariéry a usnadnit tím výjezd zdomu.

2.2.2010 1
SDÍLEJ:

Věra Vinkevičová má problémy s plošinouFoto: DENÍK/ Michal Bílek

Situace je však podle ní zcela jiná. Plošina prý není spolehlivá, velice často se zasekává nebo nefunguje vůbec. Tělesně postižená žena tak podle svých slov často zůstává i odkázaná na pomoc sousedů.

„Po všech operacích mi lékaři zakázali pohyb a dostala jsem invalidní vozík. Odbor sociálních věcí mi z tohoto důvodu nabídl montáž schodišťové plošiny. Po jejím namontování v roce 2007 jsem ale zjistila, že to není automat. Musela jsem si ji ručně sundávat a zvedat a to při mém současném zdravotním stavu není možné,“ uvedla Věra Vinkevičová s tím, že jí museli pomáhat sousedi. Na své vlastní náklady a za pomoci sponzorů si nechala v lednu 2008 plošinu předělat na automat. Další problémy ale na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Za tu dobu, co ji mám, bylo provedeno již dvanáct oprav. Pokaždé se objevila jiná závada. Buď to byla koncovka, elektřina nebo to zamrzalo. Spoustu závad mi ale mezi tím opravili i hasiči, kteří mi jezdili pomoc, když jsem se nemohla dostat dolů. Na firmě jsem žádala výměnu, ale nikdo na to nebral zřetel. Naopak mi napsali, že z celkového počtu dvanácti zásahů, minimálně u poloviny nebyla žádná závada zjištěná. Vina je prý na mé straně a to v nesprávné manipulaci,“ pokračovala Věra Vinkevičová.

Firma, která plošinu vyrobila a instalovala, s námitkami stěžovatelky úplně nesouhlasí. „U paní Vinkevičové jsme byly několikrát na servisu, z toho polovina výjezdů byla neoprávněná. Závady, které jsme zjistili, byly zaviněny nesprávným zacházením s plošinou nebo třetí osobou,“ Milan Morkus, vedoucí prodejního oddělení.

Samotná plošina se ovládá pomocí dálkového ovladače, na kterém jsou tři tlačítka. Šipka dolů, šipka nahoru a tlačítko na otevření nájezdu na plošinu. „Byla jsem proškolena technikem, jak vše ovládat. Jak a čím bych to mohla vždy sama rozbít, to opravdu nechápu,“ ukončila Věra Vinkevičová.

V současné době by měla být plošina po opětovné opravě hasiči zprovozněna. Věra Vinkevičová se však na ni bojí vjet. Celkem sedmkrát už na adresu Věry Vinkevičová vyjížděli kolínští profesionální hasiči.

„Na městský úřad jsme už posílali dopis, ve kterém upozorňujeme na to, že jsme tam již několikrát museli vyjet na pomoc. Paní je z toho nešťastná, protože firma ji údajně neustále osočuje, že to neumí obsluhovat. Ale moji kolegové tvrdí, že je to vždy porucha té plošiny. Sousedé samozřejmě pomáhají, ale pokud zůstane na té plošině, tak je tam už potřeba opravdu „hrubá síla“. Čtyři hasiči ji musí sundat dolů, na což sousedi samozřejmě nestačí,“ popsal Jan Bradna, ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v Kolíně.

Odbor sociálních věcí Městského úřadu v Kolíně je s tímto problémem seznámen. I jim firma tvrdí, že problém je na straně Věry Vinkovičové, která s plošinou neumí zacházet.

„Uživatelka byla opakovaně zaškolena, dle názoru firmy, která tam byla několikrát na kontrole, je plošina v pořádku. Odbor sociálních věcí na to poskytly pouze finanční příspěvek, paní Vinkevičová podepsala závazek, že plošina je její a že se o ni bude starat. A k tomu je servisní firma. Ta však tvrdí, že zařízení je v pořádku, že s tím paní nešťastně zachází,“ přidala jeho vedoucí Ludmila Navrátilová.

Podle posledních informací firmy stavějící plošiny je prý nyní vše v pořádku.

„Snažíme se paní Vinkevičové maximálně vyjít vstříc. Pokud jedeme okolo, vždy se tam někdo z techniků zastaví a preventivně plošinu zkontroluje. Poslední závada, která tam byla zjištěna, byl zamrzlý koncový spínač. V extrémních meteorologických podmínkách se to může stát. Z tohoto důvodu jsme na své náklady nechali udělat krycí vak na plošinu, který si paní vůbec neobjednala a v nejbližších dnech ji ho tam přivezeme. Neúčtujeme ji žádné náklady za zbytečné výjezdy, protože se opravdu snažíme o maximální vstřícnost. Po ukončení záruční doby ji chceme nabídnout výhodnou servisní smlouvu, která by ji zajišťovala kompletní péči o plošinu,“ vysvětlil Milan Morkus.

Kde je tedy pravda? Každá strana má na celou věc trochu odlišný názor. To je zřejmé. Také se ale může stát, že profesionální hasiči by jednoho dne mohli opět pomáhat se „zaseknutou“ plošinou a mohli by chybět jinde, například při záchraně lidského života. Toho se snad nedočkáme. Ať už je vina na kterékoliv straně.

Autor: Lenka Brandová

Místo události:
2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, ilustrační foto.

U Veltrub se srazily dva osobáky

Plaňanské posvícení 2016.
137

Festival Plaňanské posvícení letos nabízí Škwor, Slzu i Blanarovičovou

V sobotu se běží Kolínská desítka

Kolín – V sobotu 26. srpna se v okolí atletického stadionu Mirka Tučka v Borkách uskuteční 11. ročník Kolínské desítky. Start závodu je v 10 hodin. Prezentace je od 8.30 hodin, uzávěrka patnáct minut před startem.

Kolín chce dobíjecí stanici pro elektromobily

Kolín – Připojí se k rozvoji elektromobility i Kolín? Podle starosty Víta Rakušana ano. „Každopádně chceme zhruba do roka mít v centru města dobíjecí stanici pro elektromobily,“ uvedl kolínský starosta.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kulturní tipy: vyrazíte na Otevřenou ulici?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Kolínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení