VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Třebovli by chtěli vybudovat startovací byty i bydlení pro seniory

Třebovle - Velké plány s chátrajícím objektem Knížecího dvora v prostředku obce mají zastupitelé Třebovle i její občané.

22.10.2013
SDÍLEJ:

Kolínský deníkFoto: Deník/ Jakub Šťástka

O rekonstrukci objektu se v obci dlouho hovořilo, až nyní však místní učinili první a důležitý krok. Díky námětům obyvatel, které přicházely na obecní úřad vznikla studie projektu. Ten počítá s tím, že by byl areál využitý pro všechny generace žijící v Třebovli. Počítá se tu s domovem pro seniory i nejrůznějšími bytovými jednotkami.

„Chtěli bychom, aby zde vznikly byty. Měly by sloužit seniorům, ale také mladým lidem," začala o projektu hovořit Lenka Růžková, starostka obce. Podle ní je totiž v Třebovli dost seniorů, kteří žijí sami. Navíc prý s umístěním do domů pro seniory či domovů důchodců v okolí je mnohdy problém. Nejen kvůli kapacitě, ale také vzhledem k finanční náročnosti.

Právě proto by v Třebovli kromě domova pro seniory měli vzniknout také byty pro staré osoby, kteří již nechtějí být sami ve svých domech. Díky lokaci by tak místní senioři zůstali nejen stále ve stejné obci, ale byli by i nadále její aktivní součástí a žili vlastně ve víru všeho dění.

Záměrem je totiž také to, že pokud by byty nebyly využité pro seniory, mohly by sloužit jako startovací byty pro mladé rodiny.

Jelikož je objekt v centru obce, chtěli by sem zastupitelé také přesunout obecní úřad, který se nyní nachází ve starých prostorách. Ten by měl podle slov starostky Lenky Růžkové vzniknout v dolní části Knížecího dvora.

V plánu je zde také vybudovat kulturní a školící středisko, které by sloužilo místním. Vznikl by tak prostor, kde by se lidé mohli scházet a pořádat zde různé kulturní akce. Ty se obec snaží pořádat neustále.

V Třebovli však myslí také na to, že právě tady by byl prostor pro provozovny služeb jako je kadeřnictví, případně kosmetika a podobně.

„Chtěli bychom tu vybudovat také technické zázemí obce," vysvětlila Růžková. Nyní je prý technický majetek obce na různých místech. V novém areálu by mohlo být vše pohromadě.

Díky projektu by v Třebovli vznikl nový střed vesnice. V něm by se nacházelo takřka vše, co místní potřebují ke svému životu.

Je však reálné, že takto náročný projekt pokročí a v Třebovli se začne v nadcházejících letech stavět? A kdy to bude?

„Projekt je ještě v plenkách," přiznala Růžková. Podle ní je tento plán běh na dlouhou trať. Je však ráda, že se o problému chátrajícího objektu začalo hovořit. Nejen jí, ale také ostatním občanům obce totiž vadí, že je tento objekt nevyužitý a navíc obci v současném stavu opravdu nelichotí.

Co se týče časového horizontu, kdy by mohl začít nový střed obce vyrůstat, je velice nejasný.

„Nyní zjišťujeme, co všechno by se pro to dalo udělat," vysvětlila Růžková. Podle ní zkoušejí nejrůznější dotační tituly a nebrání se prý vůbec ničemu. Na dotace si však vzpomněli ve špatnou dobu. Další dotace z Evropské unie budou vypsané až od roku 2015.

Toho si jsou v Třebovli však vědomi a podle slov Růžkové to ničemu nevadí. V tom samém roce totiž bude také změněn územní plán a tudíž projektu nebude stát v cestě snad vůbec nic.

A je vůbec tak velký a finančně náročný projekt reálný? „Nápad je to úžasný," řekla Růžková a dodala, že projekt rozhodně jako nereálný nebere.

Prý se dá sehnat spousta nejrůznější finančních výpomocí. Projekt v současné době může kdokoli vidět na webových stránkách obce. V Třebovli počítají s tím, že například právě i umístění na webu by mohla pomoci.

Historie Knížecího dvora

Komplex někdejšího Knížecího dvora se nachází jihovýchodně od kostela sv. Bartoloměje. Existence dvora je bezpečně doložena v polovině 14. století, kdy byla jeho součástí gotická tvrz, náležející místnímu zemanskému rodu. Tato tvrz byla zbořená pravděpodobně na počátku 18. století. Na jejím místě zřejmě stojí pozdější stavba dvoupodlažního domu na prvním terénním stupni ve svahu. Kromě výše zmíněné budovy, která měla hlavní funkci v areálu a kromě stavebních zbytků původních objektů, vedených do dnešních dní v katastru, ještě probíhala (podle starších map) zástavba na části západní hranice areálu. Jednalo se o objekty, které byly stavebně propojené se stavbou na parcele. č.202.

Novou náplň pro daný areál Knížecího dvora představuje umístění:

obecního úřadu se shromažďovacím prostorem,

centra volného času,

hospodářské budovy obecného úřadu,

provozoven služeb (kadeřník + kosmetika apod.),

jídelny s vývařovnou,

kavárnu s cukrárnou,

umístění domova pro seniory včetně kanceláře, ordinace a nezbytných skladů

bytových jednotek pro seniory, které mohou alternativně sloužit jako menší startovací byty.

bytových domů nebo vila domů s byty 3+kk.

Současný stav Knížecího dvora

V současnosti stojí v prostoru Knížecího dvora na spodní úrovni:

obvodové stěny původního špejcharu (17-18 stol.) par.č. 195,

zděné konstrukce hospodářského objektu včetně zaklenutí par.č. 196 a 197 (ze kterého byly

současným majitelem odstraňovány v průběhu roku 2013 konstrukce krovu).

obvodové stěny objektu par.č. 199 a malý hospodářský objekt č. 198. Vedle tohoto domku

stojí vzrostlá lípa. Nedávno byla na parcele 331 v blízkosti objektu 198 a vzrostlé lípy

vybudována studna.

Na prvním výškovém stupni (asi + 3 m) :

dvoupodlažní objekt par.č. 201 (zřejmě na místě původní tvrze) -zdivo podélného

historického objektu par.č. 202. Podél mírně stoupající pěší komunikace stojí na této úrovni

základy objektu par.č. 200.

na parcele 333/2 asi 9,5 m východně od objektu 199 stojí betonová fontána.

Na nejvyšší úrovni + 9 10 m:

základy původního hospodářského objektu par.č. 203 a 204.

Autor: Lucie Mašínová

22.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvyšší dům v Kolíně, tzv. šestnáctipatrák v Tyršově ulici

Bezdomovec zkouší zvonky, dokud neuspěje

Otevření venkovní miniknihovny v Komenského parku
10

Další miniknihovnu otevřeli v parku

Kam zajít za kulturou? Přečtěte si naše tipy!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních tipů v regionu.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Martínek: Jsem zklamaný z výsledku, ne ze hry

Kolín /ROZHOVOR/ – Z prvního přátelského utkání v Táboře odjeli kolínští hokejisté poraženi 1:5. Nutno dodat, že jádro týmu zůstalo doma a na jihu Čech zápolili mladíci, kteří často hráli i svůj první zápas za chlapy. Navíc se prali o místo v sestavě a nervozita určitě hrála své.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení