VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V synagoze opravují aron ha-kodeš, schránku na tóru

Kolín – Před zraky kolemjdoucích skrytá, ale přesto velmi důležitá rekonstrukce probíhá v těchto dnech v prostoru kolínské synagogy.

20.7.2016
SDÍLEJ:

V synagoze se opravuje schránka na tóru, akce v těchto prostorách budou proto mírně omezené.Foto: Zdeněk Hejduk

„Konečně po několika letech se dostalo na rekonstrukci schránky na tóru," potvrdil místostarosta Michael Kašpar.

Městu se podařilo na akci získat finanční podporu od státu a v současné době už je celá aron ha-kodeš (doslova svatá schránka) pod lešením. Všechny práce by měly být hotové do konce listopadu.

„Nechali jsme si zpracovat projekt, počítali jsme s cenou kolem milionu korun. Nechali jsme si i doporučit památkáře, kteří se specializují právě na restaurování těchto pamětihodností. Vysoutěžili jsme restaurátorskou firmu z Prahy a finální je cena zhruba 720 tisíc korun s daní," upřesnil místostarosta Kašpar příhodný vývoj událostí co do celkové ceny prací.

Během rekonstrukce bude v synagoze částečně omezeno konání akcí nebo se bude lešení sundavat. „Lešení je malinké, chceme práce udělat tak, aby co nejméně rušily akce a návštěvníky, ale samozřejmě 
s omezením se počítat musí," doplnil Michael Kašpar.

Barokní aron ha-kodeš 
v kolínské synagoze je vzácnou památkou, pochází pravděpodobně z roku 1696. Rekonstrukci tedy dostává letos ke svým 320. narozeninám.

Autor: Jana Martinková

20.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení