VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U chrámu svatého Bartoloměje budou restaurovat i kosti

Kolín – Rok a půl chystaný projekt na rozsáhlé úpravy celého areálu chrámu sv. Bartoloměje startuje. „Konečně se nám podařilo domluvit s ministerstvem pro místní rozvoj na zadávacích podmínkách soutěže na výběr zhotovitele," potvrdil místostarosta Michael Kašpar. Výběrové řízení město vyhlašuje právě nyní.

29.6.2017
SDÍLEJ:

Kolínský chrám sv. BartolomějeFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Pokud se žádná ze zúčastněných firem neodvolá a nenastane zdržení, mohl by být v srpnu až září znám vítěz a na podzim skutečně začít vlastní práce.

Město si pro výběr odborníků klade velmi přísné podmínky. Firma musí mít za sebou například nejméně tři úspěšné akce na památkách obdobného charakteru minimálně za 30 milionů. Město si vybírá i restaurátory, hlavní restaurátor například musí mít minimálně 10 let praxe apod.

Dotaci na celou akci už Kolín získal, z vlastních zdrojů bude platit 10 procent nákladů.  Hotovo by mělo být kromě kostnice zhruba za rok a půl (podle zadání za 80 týdnů od začátku stavby).
„U kostnice je mnoho restaurátorských prací i na kostech, tam je proto termín delší – 130 týdnů, tedy více než dva roky,“ upřesnil místostarosta.

Práce se týkají celého areálu kolem chrámu, tedy kostnice, zvonice, budovy tzv. staré školy, vnitřního parteru, ohradní zdi, propojení do Kouřimské ulice. Bude i nové osvětlení chrámu včetně nových rozvodů pod novými dlažbami.

Úpravy na parkánu se podle slov místostarosty budou následně platit z městské kasy. Toto místo už totiž není přímo v areálu chrámu coby národní kulturní památky, takže se na něj nevztahují evropské dotace.

Součástí těchto prací bude i bezbariérové propojení přes muzeum. Z Brandlovy ulice tak vznikne průchod přímo na parkán. Následně by se mělo řešit propojení z proluky v ulici Politických vězňů, ale to je otázkou dvou a více let. 

Historik, ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink chystané rekonstrukční práce velmi chválí. „Velice mě těší, že dojde k rekonstrukci areálu u nejvýznamnější kolínské památky, rozhodně si to zaslouží. Areál má potenciál co do budoucího využití a věřím, že do budoucna to také pomůže zvýšit zájem o budovy muzea v Brandově ulici,“ řekl Vladimír Rišlink.

S vybudováním průchodu přes suterénem Dvořákova muzea směrem na parkán podle něj muzeum nemá žádný problém. „Je to prostor, který jsme beztak nevyužívali,“ dodal.

Rekonstrukci areálu chrámu vítá i kolínský farář Ján Halama. „Bude to užitečné a přínosné pro všechny – pro veřejnosti, pro turisty, pro město, pro farnost,“ řekl.

V podnikatelském inkubátoru v areálu kolínského zámku nyní můžete vidět vystavené práce mladých architektů, jejich různé vize na úpravy kolem chrámu sv. Bartoloměje. „Rádi bychom tam ale lidem představili to, co se stane za dva roky skutečností,“ plánuje na nejbližší dobu místostarosta Kašpar.

Sami Kolíňáci se na zrekonstruovanou lokalitu těší. „Zvlášť když to nejde z městské kasy,“ smál se Robert Eichler. „Takhle obrovskou akci by město samo nemělo šanci zaplatit. A nakonec z toho, věřím, bude moc pěkná věc. Jestli tam udělají všechno, co plánují, tak to bude bomba,“ dodal.

Souhlasí s ním i Marta Syřínková. „Prostor za kostelem byl hodně dlouho úplně opomíjený a přitom je to tak pěkné místo. Je dobře, že se to tam opraví a otevře Kolíňákům i turistům,“ řekla.

Jak se vlastně restaurují kosti?

Provádí se v první řadě mechanické čištění kostí, namáčí se v lázni z vápenného mléka pro zpevnění jejich struktury. Chrání se rytiny na povrchu kostí, ty se obvykle při restaurování zatírají barvami nejčastěji voskového základu. Je vodné také například odstranění skvrn, doplnění chybějících částí, tónování, samozřejmostí je pečlivá dokumentace.

Autor: Jana Martinková

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení