VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tuklaty a Tlustovousy chystají oslavy výročí první zmínky

Tuklaty – V letošním roce si připomínají kulatá výročí v Tuklatech i spádových Tlustovousech. Tuklatští budou slavit 810. výročí první písemné zmínky o obci a v Tlustovousech pak 790. výročí.

12.6.2017
SDÍLEJ:

Obec TuklatyFoto: Deník / Martinková Jana

„Letošní rok je tak uprostřed velkých 800. výročí. Přestože se jedná o první písemné zmínky, víme, že toto území bylo obýváno již od pravěku. Kdy přesně došlo ke vzniku obcí, už zřejmě nikdy nezjistíme. První písemné zmínky jsou však historické mezníky, které se sluší připomenout,“ říká Jana Ammerlaan, členka organizačního týmu oslav.

Ty začaly již o víkendu Nocí kostelů, jejich vrchol bude tento víkend 17. - 18. června, kdy je připraven inspirativní program.

Hlavním bodem bude v neděli křest knihy Dějiny Tuklat a Tlustovous regionálního historika Jana Psoty. Publikace zpracovává historii obou vsí, které dnes tvoří jednu obec, a přináší přehled jejich vývoje. Zajímavé je i vysvětlení několika historických omylů, které se o dějinách obcí tradovaly. Křest bude obohacen o přednášku Jana Psoty Medailonky z historie Tuklat a Tlustovous. „Zajímavosti včetně toho, co nenajdete v knize, si můžete osobně poslechnout, když Tuklaty a Tlustovousy navštívíte,“ zve Jana Ammerlaan.

Program oslav

Pátek 17. 6.
20:00 koncert New Bells AC/DC Revival Band
20:00 – 22:00 gril party završená ohňostrojem

Sobota 18. 6.
13:00 – 13:15 oficiální zahájení u zvonice – slavnostní rozeznění zvonu sv. Jan
13:30 – 14:30 přednáška v kostele Narození sv. Jana Křtitele historika Jana Psoty Medailonky z historie Tuklat a Tlustovous s varhanním doprovodem předního varhaníka Jana Rotrekla
15:00 odhalení pamětní desky Ferdinanda Klindery na domě č. p. 37
16:00 – 17:00 křest knihy Jana Psoty Dějiny Tuklat a Tlustovous místními pamětníky na faře v Tuklatech
Po celou dobu oslav budou probíhat různé akce:
12:00 – 18:00 Děti, pomozte vytvořit obecní znak Tuklat a Tlustovous, kolem Tuklat a Tlustovous kočárovým spřežením, dílničky pro každého bez rozdílu věku a umu. Chybět nebude trhové městečko s mnoha tradičními řemesly, Fler marketem a občerstvením, prodej knih o okolních obcích a pamětních upomínkových
drobností.
15:00 – 16:00 projížďky veteránem Wartburg 311

Doprovodným programem je i výstava archeologických nálezů z Tuklat a Tlustovous v Podlipanském muzeu.

Autor: Jana Martinková

12.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

V toku řeči Iva Šmoldase se na písničky Pepy Štrosse příliš nedostalo

Kolín /FOTOGALERIE/ – Pod názvem Úsměvy Iva Šmoldase s písničkami Pepa Štrosse se uskutečnil předposlední zářijový čtvrtek zábavný pořad ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně. Písničkář Pepa Štross si na pódium přizval ještě posilu v podobě syna Matěje, příliš písniček ale nezahráli a nezazpívali, nekonečný tok řeči Iva Šmoldase se jen těžko přerušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení