VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucha se naplno projevila: úroda je průměrná

Kolínsko – Začátek srpna signalizuje pro zemědělce období žní a počítání výnosů a ztrát. V posledních letech se jim největším nepřítelem stalo sucho, pro letošek to ale vypadá, že květnové a červnové bouřky mnohé zachránily. Ovšem ne všude.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Fanta Michal

Na Kolínsku, jak se zdá, bude letošní úroda patřit k těm průměrným. Rozdíly se ale přece jen najdou. Někteří zemědělci, i když plánované výnosy nehlásí špatné, jsou zvyklí na lepší. K takovým patří například jedna z největších zemědělských společností v regionu Poline Nebovidy. „Voda, která v květnu chyběla, bude znát. Zkraje to vypadalo celkem dobře, ale teď je jasně vidět, že plodiny jsou přischlé. Nevychází kvalita u ječmene ani pšenice. Odhaduji, že výnosy půjdou tak o 25 procent dolů,“ uvedl jednatel Robert Hofman. Řepku odhaduje na 4 tuny z hektaru, pšenici na 7,9 tuny. „Ale jsme zvyklí na 9 tun,“ dodal. Jarní ječmen by podle jeho slov mohl být na 7 tunách na hektar, ale bohužel horší kvalita. Řepku počasí tentokrát nešetřilo. Kolem 200 hektarů, což je bezmála polovina výměry, poničily kroupy. Přesto Robert Hofman odhaduje výnos slušný. Stejně jako u kukuřice. „Kukuřice u nás nebude mít problém, ta vodu dostala,“ shrnul.

V Zemědělském družstvu Podlipan Vitice sucha a kroupy pocítili na kvalitě. „Zrno je zaschlé a nemá tolik dusíkatých látek,“ uvedl předseda představenstva Jiří Pačes. Dodal však, že co do výnosů počítají s průměrem. Výnosy odhaduje u pšenice na 5,5 tuny na hektar, jarní ječmen na 5 tun, řepku na 3,2 tuny.

Podobné je to s úrodou i na sousedním Kutnohorsku. Rozdíly v úrodě jsou zde patrné oblast od oblasti a jsou propastné. „V Úmoníně byly v květnu a v červnu bouřky a nějaká voda spadla. Ale ve Zbýšově, který je jen o patnáct kilometrů dál, suchem trpěli,“ uvedl ředitel Zemědělského obchodního družstva Úmonín Josef Dušek. Jeho slova potvrdil i ředitel Zemědělského družstva „Vysočina“ Zbýšov Luděk Radil. „Podle dosavadní sklizně letošní úroda není nic moc. Je to dáno suchem v době vegetace. Někde máme posekáno ze 70 procent, jinde jen ze 30, ale už teď je jasné, že výnosy budou minimálně o deset procent nižší než loni,“ řekl.

Průměrnou nebo lehce podprůměrnou úrodu očekávají zemědělci také v ZOD Onomyšl. „Ozimní ječmen byl slušný. Z řepky ještě pár metráků sklidit zbývá, tady jsou ale výnosy určitě nižší. Dokud to není doma, je těžké říkat, jaká úroda bude,“ uvedla členka představenstva Ivana Kmochová.

Podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu Kutnohorsko patří k oblastem postiženým půdním suchem, kdy vlhkost půdy v některých oblastech není o mnoho vyšší než třeba v Jihomoravském kraji, kde sucho zemědělce doslova ničí. Konkrétní důvod prý lze hledat těžko. „Nepřišel jsem na to, proč tomu tak je. Někteří předpovídají, že za 30 let tady bude klima jako v Itálii. Pokud ano, pak nám nezbude nic jiného, než se tomu přizpůsobit a pěstovat třeba něco jiného,“ řekl jeden z oslovených zemědělců.

Autor: Hana Kratochvílová, Jana Martinková

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení