VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola i školka mají nové vedení i vize dalšího fungování

Cerhenice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Velké změny se nyní během prázdnin odehrávají v cerhenické základní a mateřské škole. Zatímco si děti užívají vytouženého volna, od nového školního roku se pro ně připravují vlastně úplně nové školy, s novým systémem fungování pod taktovkou nových ředitelů a zástupců.

17.7.2015
SDÍLEJ:

Schůzka vedení školy a zástupců městyse s rodičiFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Základní a mateřská škola Cerhenice jakožto společná organizace rozhodnutím zastupitelstva od tohoto měsíce zanikla a vznikly dvě nové samostatné organizace - Mateřská škola Cerhenice a Základní škola Cerhenice. Cílem této změny je podle starosty Marka Semeráda snaha o výrazné zlepšení činnosti obou organizací. „Nebyli jsme spokojeni s tím, jak v posledních letech odcházeli učitelé, se systémem odměňování a celou řadou dalších věcí," nastínil starosta.

„Naše základní škola není spádová, nemáme děti z jiných obcí. Pokud naši školu nedostaneme na lepší úroveň výuky, mohlo by dojít k tomu, že by se z ní postupem času stala malotřídka a mohla by i zaniknout. Musíme mít školu, která bude fungovat lépe než v okolních obcích. Za posledních 13 let, co jsem starostou, máme neustále výjimku na počet žáků. Jsem přesvědčen, že pokud bychom tento krok ke zlepšení fungování školy neudělali, byla by během pěti až deseti let naše škola ohrožená zánikem," řekl Marek Semerád a dodal, že obec bez školy, to není obec.

„Vypsali jsme výběrové řízení na nové ředitele těchto organizací. Na obě funkce se přihlásilo po sedmi kandidátech. Toto výběrové řízení jsme ale pozastavili a rozhodli se postupovat tak, že toho nejlepšího, který vychází z výběrového řízení, na dobu jednoho roku pověříme řízením organizace," vysvětlil starosta Semerád.

Kdo nové organizace vede

Řízením Mateřské školy Cerhenice je pověřena Anna Hrudková, její zástupkyní se stala Petra Málková. „Řízením Základní školy Cerhenice byl pověřen Jakub Stach, kvalifikovaný učitel, který dlouhodobě působí na středních školách. Zástupkyní ředitele je Klára Zubíková, jež má bohaté zkušenosti z výkonu funkce prorektorky Vysoké školy politických a společenských věd v Kolíně a vedoucí krajského odboru kultury. Nové vedení školy dostalo za úkol zásadně změnit koncepci školy, personálně ji stabilizovat a připravit na nový školní rok tak, aby nejen prvňáčky, ale všechny žáky vracející se z prázdnin přivítala vlídná škola se zaměřením na environmentální výchovu, sport a cizí jazyky," uvedl starosta.

Nové vedení základní a mateřské školy a zástupci městyse se v těchto dnech setkali s rodiči školkových i školních dětí, aby je seznámili se změnami a novinkami.

Plánované novinky v mateřské škole

Do školky se přišlo podívat na pět desítek maminek a tatínků i několik malých capartů. „Věřím, že v budoucím školním roce školku rozjedeme tak, aby se tu dětem líbilo, ale aby se líbila i rodičům, aby se nebáli děti do této školky dávat," předeslala ředitelka Anna Hrudková.

„Máme velké plány, jedním z prvních je ještě do začátku školního roku vybudování nové šatny. Stávající šatna je v hrozném stavu, chceme šatnu veselou, hezkou, aby na dítě nekoukala ošklivá rozbitá skříňka, ale místečko s jeho značkou, které bude jen jeho. Chceme nakoupit nový nábytek a hračky do učeben, zaměříme se i na zahradu, chceme ji rozšířit, vybavit novými prvky, novým pískovištěm," popsala.

„Chceme rodiče zapojit do života školky, alespoň jednou měsíčně chceme společně opékat buřty, přenocovat ve školce, pracovat na zahradě, rádi bychom, aby tu rodiče byli s námi. Plánujeme vystoupení na akcích městyse – rozsvěcení vánočního stromku, vítání občánků, představení pro seniory atd. Chceme se naší školkou chlubit, dát vědět okolním vesnicím, že jsme se spravili," říká ředitelka, která plánuje také zapojení školky do environmentálních projektů, výuku v zahradě, záhonky pro malé zahradníky, adopci zvířete v pražské ZOO či různé zájmové kroužky - pohybový, hudební, jazykový - například angličtinu pro předškoláky, kroužek pro zahradníka nebo třeba kroužek vědeckých pokusů.

„To, že se základní a mateřská škola oddělily, neznamená, že nebudeme spolupracovat. Předškoláci se půjdou podívat na školní výuku, budeme mít společné akce, výlety atd," dodala Anna Hrudková. Starosta Marek Semerád připomněl plánovanou výstavbu nové školky.

Otevírací doba školky se měnit nebude, ale prodlouží se právě zmiňovanými kroužky.

Škola prodlužuje otevírací dobu družiny

Do základní školy zavítalo na schůzku na sedm desítek rodičů, přišli se podívat i někteří učitelé, kteří ze školy v posledních několika letech odešli učit jinam.

„Máme spoustu nápadů, spoustu energie, chceme zlepšit školu v materiální rovině i v rovině vyučovacího procesu," nastínil ředitel Jakub Stach.

Zásadní změnou od nového školního roku je například otevírací doba školní družiny – bude fungovat od 6 do 16,30 hodin. „Chceme vyjít vstříc zaměstnaným rodičům," říká ředitel Stach. „Žádáme o dotaci na vybavení družiny. Chceme nové lavice, židle, počítače, koberce atd. Chceme zjistit i možnost rozšíření družiny," dodal.

Ve školní jídelně se děti začnou setkávat se zdravějším stravovacím režimem. Plánuje se rozjezd sportovních kroužků, spolupráce s místním fotbalovým oddílem, s hasiči. „Přes prázdniny chceme vybudovat pro učitele kabinety, na podzim dojde k úpravě venkovního sportovního hřiště, do budoucna chceme vybudovat posilovnu, zkrátka postupně areál vylepšovat," vysvětlil Jakub Stach a připomněl snahu o podstatné rozšíření komunikace a spolupráce s rodiči.

Tři pilíře: Ekologie, sport, angličtina

Škola chce stavět na třech pilířích: Vztah k životnímu prostředí, škola by měla být nositelem tohoto trendu, sport spolu se zdravým životním stylem a angličtina. „Samozřejmě nikoli na úkor jiných předmětů, všechny musí být vyučovány kvalitně," dodal ředitel Jakub Stach.

Starosta Marek Semerád připomněl, že se městysi podařilo získat dotaci na nové multifunkční hřiště ke škole, budovat se začne na jaře příštího roku.

Zástupkyně ředitel Klára Zubíková upřesnila, že její starostí kromě anglického jazyka bude postupně zlepšovat už nyní velmi dobře nastartované vybavení školy. „Myslím si, že žádná obecní škola se nemůže srovnávat s tím, co je zde v Cerhenicích k dispozici. Je ale také třeba, abychom to, co máme, využívali, aby pedagogové pracovali s interaktivními tabulemi, s programy na zkvalitnění výuky apod. Aby nám děti neodcházely a výjimku na počet žáků se podařilo vyrovnat, aby se rodiče nemuseli bát o osud cerhenické školy," dodala.

Od nového školního roku přichází do cerhenické školy cekem pět nových pedagogů.

Co také zaznělo z řad přítomných rodičů:

- Ve čtvrté třídě dosud děti neměly přírodovědu a pak narážely na to, že jim na druhém stupni chyběly vědomosti. Přírodověda nebyla ani v šesté třídě. („V jednom pololetí byla přírodověda částečně ve vlastivědě," vysvětlila jedna z učitelek)
- Doteď měly děti ve třetí třídě tři hodiny angličtiny týdně, ale ty tři hodiny si kreslily, takže znalosti úplně nulové.
- Můj syn měl angličtinu x let a já umím anglicky líp, a to jsem se angličtinu nikdy neučil
- Vezměte si, jak to dopadlo ve vesnici kousek od nás. Pár rodičů se rozhodlo, že dají děti do Kolína, a ze školy se během krátké doby stala malotřídka.
- Problém může být i v jízdních řádech, známá by chtěla dát dítě do jiné než sokolečské školy, tedy třeba do Cerhenic, ale do Poděbrad je lepší spojení.

O co městys usiluje

„Rádi bychom, aby naše školy byly určitým komunitním centrem obce, nositelem mimoškolních aktivit, aby žákům poskytovaly kvalitní výuku a vytvářely podmínky pro další vzdělávání, učily děti komunikaci a uplatnění v životě," říká starosta Marek Semerád.

„Chceme, aby škola rozvíjela osobnost každého žáka tak, aby byl schopen samostatně myslet, svobodně a správně se rozhodovat jako demokratický občan uznávající všechny mravní hodnoty. Věříme, že vytvoříme školu, která bude intenzívně komunikovat a spolupracovat s rodiči, organizovat kulturní programy, podporovat talent žáků a zároveň posilovat vztah s veřejností prostřednictvím vernisáží dětských prací, besídek a podobně. Chceme školu, kde bude panovat příjemné klima a dobré mezilidské vztahy dané vztahy mezi učiteli a žáky, učiteli a ostatními pracovníky školy, učiteli a rodiči, vztahy mezi vedením školy a pedagogickým sborem a v neposlední řadě i mezi žáky samotnými. Budujeme školu, ke které budou mít kladný vztah motivovaní učitelé i žáci. Školu, do které se po letech bývalí žáci nostalgicky vrátí s kytičkou a poděkováním učitelům, kteří je dobře připravili na život a vychovali z nich skutečně dobré lidi," dodal Marek Semerád.

Autor: Jana Martinková

17.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Jiranová (vpravo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

V toku řeči Iva Šmoldase se na písničky Pepy Štrosse příliš nedostalo

Kolín /FOTOGALERIE/ – Pod názvem Úsměvy Iva Šmoldase s písničkami Pepa Štrosse se uskutečnil předposlední zářijový čtvrtek zábavný pořad ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně. Písničkář Pepa Štross si na pódium přizval ještě posilu v podobě syna Matěje, příliš písniček ale nezahráli a nezazpívali, nekonečný tok řeči Iva Šmoldase se jen těžko přerušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení