VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šestý díl filmových Básníků doprovodila v kolínském kině delegace tvůrců

Kolín – Na stříbrné plátno se vrátili hrdinové oblíbené série o básnících a do kolínského Kina 99 při té příležitosti opět beseda s filmovými tvůrci.

19.4.2016
SDÍLEJ:

Na stříbrné plátno se vrátili hrdinové oblíbené série o básnícíchFoto: Zdeněk Hejduk

V páteční večer téměř zcela zaplněný biograf nejdříve shlédl téměř dvouhodinový milý a příjemný snímek Jak básníci čekají na zázrak, který opět, již po šesté, natočil režisér Dušan Klein a až po jeho skončení před ně dorazily známé tváře. „Přejíždějí z Náchoda, takže s vámi pobesedují až po filmu," upozornil před promítáním ředitel kina Petr Hejcman.

„Tam to měli horší, ptali se na film před jeho promítáním, takže jej ještě neviděli," smála se Markéta Hrubešová, známá herečka, která dorazila do kolínského kina mezi prvními. Společnost jí dělala Denisa Nesvačilová, ve snímku mladá představitelka dcery Vendulky Utěšitelky, jenž zaujala nejen svojí zrzavou hřívou. Velký potlesk diváků přivítal autora filmových písniček Jaroslava Uhlíře, celou besedu řídila manželka producenta Pavla Šmídmajera. Ta za zajímavé otázky rozdala několik zápisníků s básničkami otištěných na jejich obalech, hrneček a především právě vyšlou knihu líčící osudy filmových hrdinů.

Tu si odnesla Markéta Březinová, která si vzpomněla na přezdívky osudových žen Štěpánka Šafránka ze všech natočených dílů Básníků. „Film měl osmadvacet natáčecích dnů a vznikal v Mělníku, Kladně, Říčanech či Praze," přiblížila Pavla Šmídmajerová. „Režisér Dušan Klein se za ta léta naučil říkat větu, nikdy neříkej nikdy, ale prý už ví, o čem případně budou další básníci," odpověděla Markéta Hrubešová na dotaz, jestli série bude ještě pokračovat. „Klíčem k dalšímu dílu by mohla být třeba věta, že vždycky se ty dveře dají zase zazdít," připomněla se smíchem jednu ze situací ve filmu Denisa Nesvačinová.

„Autor všech scénářů Ladislav Pecháček už nechtěl další díl psát, přestože mu můj manžel říkal, že by věděl, o čem by měl být. Pak mu daroval kresbu od Chagalla, kterou on odmítal, ale nakonec prohlásil, že si ji pověsí na zeď, až budou Básníci napsaní," dodala další historku manželka producenta. I když byly ceny rozdány, stále padaly zajímavé dotazy. „Co natočil Básníky, je majitelem největší soukromé televize v Kongu, z nabídky na další díl byl nadšený, ale chtěl v něm nejen hrát, ale ho i režírovat," odpověděla Pavla Šmídmajerová na dotaz z publika ptajícího se na osudy černošského herce ztvárňujícího postavu Mirečka.

„Kdo neviděl šest filmových Básníků, jako by nežil," dodal hudební skladatel Jaroslav Uhlíř. „Je moc krásné zažít takhle plné kino na českém filmu, pokud se vám líbil, tak jej chvalte nahlas u oběda," uzavřela besedu Pavla Šmídmajerová.

Autor: Zdeněk Hejduk

19.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení