VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychlost informační doby se musí promítnout i do filozofie

Kolín /ROZHOVOR/ - Cenu města Kolína by letos mohl získat známý Kolíňák a iniciátor mnoha kulturních akcí Miloš Kim Houdek.

19.3.2014
SDÍLEJ:

Miloš Kim HoudekFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Popovídali jsme si s ním o tom, kam podle něj současná kultura míří, a co udělá s finanční odměnou, která se pojí se získáním Ceny města Kolína.

Rada schválila vaše ocenění, aktuálně jsou na tahu kolínští zastupitelé. Co na nominaci říkáte?

Jsem mírně překvapen, vždy jsem vše dělal, aniž bych s nějakou cenou počítal. Spíše to beru jako takový seznam činnosti od roku 1988, kdy jsme zakládali malou galerii. Uběhlo hodně let, od zvonění klíčů to je pětadvacet let. Vždy mi šlo o to odvést práci pro kulturu. Je to pro mě tedy jako taková reflexe mé práce.

Vyvíjí se podle vás kultura, nebo stagnuje?

Myslím, že je potřeba nových impulzů a pohledů. Ale to už naše generace nemůže udělat, to je na té další.

Dokážete ale současné trendy zhodnotit, co má smysl, co naopak ne?

V každé době jsou vypíchnuté jisté typy kulturních médií. Ať už se jedná o fotografii, film, výtvarné umění nebo literární projevy, vždy se musí najít médium, které to vystihne nejlépe. A ještě to dále posune. Ale to je právě na té nové generaci.

Hodně se dnes klade důraz na rychlost. Dlouhé texty nikdo už pomalu nečte, to samé platí s množstvím obrazů a podobně. Napadá vás, jak z toho ven? Nebo jinak je třeba hledat cestu, jak z toho ven?

Myslím, že je přirozené, že jak se člověk pohybuje ve čtyřech ročních dobách a každá má něco, tak to platí i pro doby obecně. Informační doba klade nároky na rychlé tempo informací, rychlé uvažování. To se musí promítnout do kultury, filozofie a přemýšlení o světě. A ty možnosti jsou nádherné a obrovské, jen je třeba sledovat vývoj.

Spousta kultury se odehrává ve virtuálním prostředí internetu. Co vy na to?

Jezdím na přednášky Tomáše Halíka, který říká, že tento současný svět je v obrovském pohybu, ale je na každém, aby přispěl k humanistickému postoji, aby byl spirituálně laděný, aby ten život za něco stál a nebyl plytký. I dnešní rychlá doba musí mít harmonii, aby člověk měl silný pocit ze života.

Brzy se otevře divadelní klub, Kolín má městskou galerii… Co podle vás ještě chybí?

Na divadelní klub se hodně těším, protože v 80. letech jsem tam měl výstavu.

Co jste vystavoval?

Člověk se tehdy vyrovnával s americkými beatniky, měl jsem tam tedy literárně výtvarné setkání. Proto na klub nenechám dopustit. Pro Kolín to je další možnost, jak kulturu posílit a zkvalitnit ji. Také je pěkné, že má knihovna svůj sál, jsou tam výstavy, přináší to své ovoce.

Co vám v Kolíně chybí?

Mrzí mě, že se nepodařilo více zachytit moderní trend pantomimy. V devadesátých letech jsme vytvářeli prostor, aby vznikla návaznost na její vývoj, založili jsme pantomimický festival, stejně jako fotografický. Ty se ale dostaly do pozadí, svým způsobem zmizel Funkeho festival, kvalita pantomimického festivalu šla podle mého pohledu pozvolna dolů, ale třeba se mýlím.

Se získáním Ceny města Kolína se pojí odměna 10 tisíc korun. Máte rozmyšleno, co s takovou částkou uděláte, pokud Cenu získáte?

Co se týká kultury, tak jsem nikdy nemyslel na zisk. Kdyby to ale všechno dopadlo, tak bych částku věnoval na připravovanou knížku o kolínském hradu, zámku a pivovaru. Měla by zachycovat dějiny a jednotlivé majitele až po současnou dobu, aby se tam mihla jednotlivá období v pozitivním slova smyslu.

V prostorách zámku má vzniknout podnikatelský inkubátor. Co říkáte na takové využití historické stavby?

Přemýšlel jsem o tom. Před několika dny mě inspiroval televizní pořad o 3D tiskárnách. To je takové zajímavé zařízení, které umožňuje postavit třeba i dům, v Holandsku se o to pokoušejí. Tohle dát do kolínského zámku, tak by to přilákalo spoustu lidí. A věřím, že jednou se taková technologie bude používat i pro tvorbu umění.

Autor: Jakub Šťástka

19.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce fasád kolínského zámku, srpen 2017
6

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení