Viníky odhalit a rychle potrestat

„Máme ale řešení, které pomůže obcím, jež se rozhodly bojovat s nepřiměřenou rychlostí a jízdou na červenou,“ upozornil Deník Jakub Hynek, mluvčí projektu Bezpečná města. V jeho rámci se sdružily firmy Czech Radar, Burke&Freeman, IZC a Advokátní kancelář Novák, Hlína, Schenk, Příkazská a partneři.

Obce, jež se do Bezpečných měst zapojí, si mohou pronajmout měřicí zařízení. Navíc získají informační systém pro zpracování přestupků a součástí nabídky je i právní podpora. „To umožňuje rychleji vyřešit větší množství přestupků,“ připomněl vedoucí projektu Milan Bednář. Zatímco úředník prý za měsíc obyčejně uzavře agendu kolem 50 až 100 dopravních přestupků, nabízený systém jich za stejné období zvládne až 1500. Piráty silnic tedy umožní nejen odhalit, ale také rychle potrestat. A přitom nepředstavuje zátěž pro obecní kasu. „Odpadá nutnost vysoké počáteční investice na pořízení zařízení,“ vysvětlil Hynek výhody pronájmu. A ani se splátkami si prý radnice nemusejí dělat starosti. Mají být pokryty z vybraných pokut.

„Zase chce někdo buzerovat řidiče, aby si namastil kapsu,“ míní řidič Milan Vojtek a připomíná, jak mu při akci Kryštof policisté tak dlouho obcházeli novotou vonící firemní dodávku, až v lékárničce objevili prošlý fáč. Něco takového však tvůrci projektu odmítají. Cílem není nikoho šikanovat či kontrolovat tak dlouho, dokud se nenajde „něco“, aby bylo možno udělit pokutu, ale zajistit, aby ty nejkřiklavější přestupky bezohledných řidičů nezůstaly bez povšimnutí – a následně bez trestu. A výsledky se dostavují.

V Mělníku bylo měřicí zařízení umístěno v květnu na Malém Spořičově. V prvním týdnu provozu zaznamenalo 933 řidičů, kteří zde projeli více než šedesátikilometrovou rychlostí. O dva měsíce později jich bylo 496, jejich počet se tedy snížil o více než 50 procent. „Však jsme také všude prezentovali, že tam ten radar je, a tak všichni vědí, že hlídáme, jestli přes ten vlečkový přejezd opravdu jedou třicítkou,“ připomněla Helena Vavřinová z radnice. Zvýšení bezpečnosti si od připravované instalace měřiče slibují také v Říčanech. „Bude na Černokostelecké, na světelném přechodu u Základní školy Bezručova,“ řekla Deníku starostka Adriena Mrázová. „Tohle místo máme vybrané už dlouho. Řidiči zde běžně projíždějí na červenou – a kolize
s chodci nejsou výjimkou.“

 

Všecho je podle zákona

V poslední době se rozvinula diskuse o tom, zda města a obce chránící své obyvatele před bezohlednými řidiči mohou využívat měřicí zařízení poskytnuté soukromou firmou. „Máme ověřeno, že taková spolupráce je v souladu s předpisy,“ zdůraznil vedoucí projektu Bezpečná města Milan Bednář. „Zařízení provozuje a výstupy z něj zpracovává městská policie. Zjištěný přestupek řeší ve správním řízení odbor dopravy městského úřadu. Přístup k osobním údajům jednotlivých řidičů mají pouze pověření pracovníci úřadu,“ vysvětlil mluvčí projektu Jakub Hynek.