Ale v létě, při vysokých teplotách, mohou nohy otékat i zdravým lidem. Doporučuje se proto dodržovat následující zásady:

Polohujte dolní končetiny. Obrazně řečeno, dejte si „nohy na stůl“. Nestačí je třeba podložit nízkou stoličkou. Skutečně musí být pánev níže než kolena a kotníky, aby se mechanismus uplatnil.

Přes letní měsíce užívejte léky na posílení žilní stěny – tzv. venotonika. Je dobré se o jejich výběru poradit s lékařem.

Dbejte na zvláčňování kůže mazáním po koupeli. Použít lze pleťová mléka z kosmetické produkce, ale i běžné krémy a masti typu indulony.

Choďte, cvičte nohama bez nadměrného zatěžování, plavte. Je důležité, aby pohybová aktivita byla pokud možno rozložena v denním režimu rovnoměrně. Nárazová zátěž při předcházející a následující nečinnosti není nijak přínosná, naopak může otoky i zhoršit.

Nenoste těsné kalhoty, mohou přispívat ke zhoršení otoků. Záhyby v podkolení a v třísle při déletrvající poloze končetiny s přitaženými koleny k bradě nebo klečení mohou působit v extrémních případech téměř stejně jako škrtidlo.

Jistou podobnost nabízí špatně přiložená elastická bandáž, která v ohbích končetinu více stáhne a v sousedství tah povolí. V místech menšího tlaku obvazu končetina viditelně oteče. Volné, vzdušné oblečení je tedy vhodnější.