Úpal je nemoc z přehřátí

Na rozdíl od úžehu nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, zamlklostí, zástavou pocení, horkou a suchou kůží a mdlobou, zejména v přeplněných dopravních prostředcích.

První pomoc: je nutné přemístit postiženého na chladné místo, uvolnit oděv, polohovat vleže se zdviženými dolními končetinami. Pokud situace dovolí, tak chladnou koupel nebo alespoň otírat pokožku chladnou vodou.

Je-li postižený zcela při vědomí, zajistíme dostatečný přísun studených tekutin. Ve vážnějších případech zavoláme lékaře.

Prevence: nošení vzdušného, volného oděvu, který chrání před účinky slunečních paprsků, časté sprchování nebo omývání chladnou vodou a dostatek tekutin.

Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Citlivější jsou lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, mohou se vytvořit až puchýře. Postižený trpí bolestí hlavy, celkovou nevolností, zvrací, má mžitky před očima.

První pomoc i prevence je stejná jako u úpalu. Navíc bychom se neměli vystavovat polednímu slunci mezi 11. až 14. hodinou, pamatovat, že ani slunečníky nás před poledním sluncem neochrání.

Aplikace ochranných krémů po vykoupání, nebo pokud jsme se zapotili, je samozřejmostí. V každém případě chráníme oči slunečními brýlemi s ochranným faktorem proti UV záření a hlavu pokrývkou.

Pozor na léky! Některé zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření. Poraďte se s lékařem, zda se smíte slunit.