VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro lékaře nemusí být cesty zpět, říká hejtman

Kolín /ROZHOVOR/ - Popovídali jsme si se středočeským hejtmanem Davidem Rathem o problému odcházejících lékařů.

5.1.2011
SDÍLEJ:

Hejtman David RathFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Ředitelé středočeských nemocnic s vámi měli poradu ohledně akce Děkujeme, odcházíme. Co se probíralo?
Byla to první porada, bude jich ještě do konce února několik. Víceméně jsme si jenom o nemocnicích vyměnili informace.

Jak na tom je kolínská nemocnice?
Není na tom zdaleka nejhůř. Je tu několik zajímavých jevů. Překvapilo mě, že na neurologii je třicet lůžek a jedenáct lékařů. Sice mají ambulanci a poradny, ale ten počet je na první pohled hodně vysoký. A skoro všichni dali výpověď, tam to třeba bude problém.

S jakými dalšími problémy se může nemocnice kvůli odchodu lékařů potýkat?
Problémy mohou být na ARO nebo onkologickém stacionáři. Tam možná budou muset vypomoci další středočeské nemocnice. Ještě interna je postižená, ale lékařů je tam obecně hodně, tak na tomto oddělení se to podaří zvládnout.

Takže kolaps nehrozí?
Rozhodně ne. Dokonce kutnohorská nemocnice je připravena vypomoci s plánovanou operativou, tam neodchází nikdo. Navíc kutnohorská nemocnice má nový chirurgický tým, je připravena zaskočit.

Mluvil jste o dalších zajímavých jevech v rámci Děkujeme, odcházíme.
Překvapilo mě, že nejviditelnější představitelé té celé akce v Kolíně sami výpověď nedali. To mě trochu zarazilo. Na jednu stranu nespokojenost sdílím.

V jakém ohledu s nimi souhlasíte?
Pojišťovny platí málo a rád bych lékařům přidal, zvláště mladí by si to zasloužili. Problém je ten, že pojišťovna platí méně, než kolik jim dáváme na platech. Byl bych nejspokojenější, kdyby pojišťovna navýšila platy a my mohli přidat sestrám i doktorům. To by bylo bez problému.

A co tedy říkáte na to, že někteří lékaři vyjadřují podporu Děkujeme, odcházíme, aniž by sami podali výpověď?
Je zarážející, že když má dojít na lámání chleba, tak ti, co stojí v čele, najednou nejsou. Čekal bych, že půjdou příkladem. Ne že ostatní navedou dát výpověď a sami ji nepodají. To mi přijde trochu neseriózní. Kdybych byl na místě lékaře, co tu výpověď dal a uvěřil organizátorům, tak bych ji dnes šel stáhnout, protože bych se cítil trochu podvedený.

Myslíte si, že takový protest je správný?
Ta forma výpovědí je trochu nešťastná. Každého lékaře, který dá výpověď, to staví do individuální pozice. O každém bude rozhodováno samostatně. Není deklarováno, že všechny, kteří dali výpověď a rozmysleli si to, že budou přijati zpátky.

Takže pro některé nemusí být cesty zpět?
Může se stát, že na některých odděleních všichni přijati zpět nebudou. Tím pádem se ti lidé dostanou do určitých potíží, protože si budou muset hledat zaměstnání někde jinde. Asi si ho najdou, lékařů je obecně nedostatek, ale rozhodně to není nic příjemného.

Autor: Jakub Šťástka

Místo události:
5.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení