VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes most již auta jezdí, jednosměrky však zůstanou

Radim – Obyvatelé ulic Za Vodou, Zahradní a V Bažantnici si mohou oddechnout. Okolo jejich domů jezdí méně a méně automobilů. Objízdná trasa, která tudy vedla kvůli opravě barokního mostu, je totiž od prosince již minulostí.

6.1.2016
SDÍLEJ:

Barokní most v RadimiFoto: Deník/ Lucie Mašínová

V době, kdy byl most po povodni uzavřený a právě těmito ulicemi vedla objízdná trasa, byly zjednosměrněny. A na této skutečnosti nic nezměnil ani znovu otevřený most. Podle starosty obce Martina Sýkory tyto ulice jednosměrné zůstanou.

Ačkoli je barokní most po dlouhé době opět otevřený, práce na něm nejsou ještě úplně ukončené. „Na jaře se bude pracovat na estetických úpravách," řekl Martin Sýkora s tím, že v současné době není jasné přesné datum, kdy se na finálních úpravách začne pracovat. Vše prý záleží hlavně na počasí. Podle jeho slov je navíc důležité hlavně to, že je most po dlouhé době průjezdný.
V současné době se most chlubí novým asfaltem a nový vzhled mají i poprsní zídky. Na jejich zdění prý byla objednaná speciální malta, která není v České republice k sehnání, a tak se nějakou dobu muselo čekat na její dodání z Německa.

Kromě prací na povrchu mostu došlo během rekonstrukce ještě k dalším opravám. Úplně nová je například výdlažba v korytě řeky. „Původní beton nahradila kamenná výdlažba," vysvětlil Martin Sýkora s tím, že tento bod oprav mimo jiné přispěl ke zpevnění konstrukce mostu. Dalším bodem oprav a snad také nejnáročnější částí rekonstrukce bylo provedení injektáží opěr. Zjednodušeně to znamená, že se na každé straně mostu provedly čtyři vrty, které vedou asi pět metrů pod hladinu Výrovky. Ty jsou vyplněné betonovou hmotou.

Kromě této vysokotlaké injektáže došlo také k injektáži nízkotlaké. V tomto případě byly spáry vyplněné taktéž jistou betonovou hmotou.

V průběhu rekonstrukce došlo také k odhalení klenby, na kterou byla umístěna hydroizolační ochranná folie.
Most je opravený po více než dvou letech. Uzavřený byl totiž od doby, kdy ho v červnu roku 2013 zasáhl ničivá povodeň. Most byl neprodleně uzavřený. Po prozkoumání pak na most mohli alespoň pěší, kteří tak nemuseli na druhou stranu obce obcházet vzdálenějšími ulicemi. To se změnilo v srpnu minulého roku, kdy začaly práce na opravě. Od té doby přes most nemohli chodit ani chodci a museli využívat obchůzné trasy, která vedla ulicemi Za Vodou a Zahradní. Další možností, jak se dostat na druhou stranu obce byla procházka okolo rybníku, Výrovky a koupaliště.

Původně se hovořilo o tom, že kamenný most se zbourá a na jeho místě vyroste nový. Martin Sýkora ale podotkl, že kdyby muselo dojít k bourání, případně by most strhla již velká voda, musela by být postavená replika stávajícího mostu, protože jde o historickou památku.

Autor: Lucie Mašínová

6.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení