VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pololetní vysvědčení? Zajímat se o prospěch až nyní je pozdě

Kolínsko -  Žáci se ještě nestihli ani rozkoukat z letních prázdnin a už je tu pololetí.

30.1.2014
SDÍLEJ:

Vysvědčení - ilustrační snímek.Foto: Deník/Jiřina Holubová

Dnes usednou do svých lavic nervózní více než kdy jindy. Čeká je totiž předávání vysvědčení. A mnozí z rodičů možná ani netuší, jaké známky jejich ratolesti přinesou. Ty jsou pak nervózní a mnohdy se jim nechce domů, ačkoli je čeká prodloužený víkend.

„Když dostaneš špatnou známku, tak se domů nevracej." To je věta, kterou ve dnech před vysvědčením slýchá od svých rodičů mnoho dětí. Právě tomu by se podle odborníků měli rodiče vyhnout a takové situaci včas předcházet. O známky svých dětí by se rodiče měli starat průběžně. Minimálně však od čtvrtletí. Pokud se tak však nestalo, měli by rodiče ovládnout své prvotní emoce a jednat s rozvahou.

Podle Kateřiny Schmidové, vedoucí Rodičovské linky, je vysvědčení hodnocením práce dítěte za celé pololetí, takže by nemělo být pro rodiče žádným překvapením.

Z toho vycházejí také psychologové, kteří působí na kolínských základních školách.

Podle Michaly Michlové, koordinátorky kolínského projektu Chci zůstat ve škole, se psychologové špatnými výsledky žáků zabývají již od čtvrtletí, kdy žáci poprvé vidí své ucelené výsledky. „Ve čtvrtletí nastoupili jako prevence, 31. ledna už by bylo pozdě," vysvětlila Michlová jasný fakt, že s tím co se dělo během celého pololetí v soudný den již nic dělat nelze.

Podle ní však psychologové nejprve musí kontaktovat rodinu žáka, který má ve škole potíže. Až potom mohou se žákem začít komunikovat a společně s rodiči začít školní výsledky zlepšovat, případně hledat příčinu problému. „Důležitá je právě spolupráce s rodiči. Kdyby se snažil jen psycholog a doma by komunikace nefungovala, nemělo by to smysl," řekla Michlová.

Komunikace mezi psychologem, dítětem a rodinou je důležitá také z toho důvodu, že špatné známky nemusí vždy znamenat menší snahu dítěte ve škole: Můžou být indikátorem toho, že ve školním prostředí není něco v pořádku. „Rodiče by se měli spíše zajímat o příčiny zhoršených známek, které mohou poukazovat na špatné vztahy ve třídě, šikanu, na speciální vzdělávací potřeby dětí nebo změněnou situaci v rodině," upozornil vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

Nyní je však na prevenci již pozdě. Tedy alespoň pro toto pololetí. Nyní tedy pomůže jen vstřícný a klidný přístup rodičů.

V případě potíží pak právě v první řadě školní psychologové nebo anonymní Linka bezpečí, kam mohou volat nejen děti, ale také jejich rodiče, kteří si nevědí rady.

Zvýšený dohled policie je samozřejmý

Kolínští policisté jsou na pololetní vysvědčení a s ním související prodloužený víkend připravení. „Připravujeme na dnešní a zítřejší den zvýšený dohled," řekla tisková mluvčí kolínských policistů Martina Fejfarová. Podle ní bude státní policie hlídat hlavně silnice, o přechody u škol se postarají městští strážníci, kteří budou dbát na bezpečné přecházení dětí. Policie v souvislosti s mrazivým počasím navíc nabádá ke zvýšené opatrnosti a obezřetnosti. Ať už při pěší chůzi nebo jízdě v autě.

Kam se mohou obrátit rodiče?

Rodiče mohou využít služeb Rodičovské linky, a to na telefonním čísle 840 111 234, na kterou se lze obracet každý všední den odpoledne: pondělí až čtvrtek: 1319 hod. a pátek: 915 hod. Nebo mohou požádat o pomoc prostřednictvím emailu: pomoc@rodicovskalinka.cz , kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

Kam se mohou obrátit děti?

Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí . Telefonní číslo 116 111 funguje nonstop a bezplatně jak pro volání z pevných linek, tak i z mobilních telefonů. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o každém problému nebo trápení. Kromě čísla je k dispozici i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo online Chat na adrese http://chat.linkabezpeci.cz.

Autor: Lucie Mašínová

30.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení