VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politolog Kohoutek: Seberozpuštění sněmovny je jediným rozumným krokem

Kolín - O současné politické situaci jsme si popovídali také s kolínským politologem a prorektorem Vysoké školy politických a společenských věd v Kolíně Jiřím Kohoutkem. Jak celou situaci vidí on?

15.8.2013
SDÍLEJ:

Kolínský politolog Jiří KohoutekFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Rusnokova vláda důvěru nezískala, jak jste předpovídal. Přesto hlasování bylo těsné kvůli podpoře levice. Byly chvíle, kdy jste si říkal, že vláda důvěru nakonec získá? Co by to znamenalo pro českou politickou scénu?

U každých voleb, u každého hlasování, vždy je potřeba zamyslet se, jak zní otázka, o které se skutečně hlasuje, jaké jsou alternativy. Pro levici se v tomto případě nabízely tyto alternativy vývoje samozřejmě trochu zjednodušeně: buď Rusnokova vláda projde a bude dělat levicově orientovanou politiku, která bude v částečném souladu s programem levicových stran, a to by bylo pro levicové strany určitě přijatelné. Druhou variantou bylo, že vláda neprojde, a za předpokladu existence „stojedničky" by hrozilo, že dojde k návratu pravicové vlády ODS, TOP 09 a LIDEM, což byla pro levicové strany asi ta nejméně přijatelná varianta. Třetí možností bylo dosáhnout rozpuštění sněmovny a voleb, což je pro levicové strany zjevně naopak alternativa nejlepší. TOP 09 navíc deklarovala, že pokud by Rusnokova vláda získala důvěru, začne také usilovat o co nejrychlejší vypsání voleb. Takže logicky se dalo předpokládat, že levicové strany vládu podpoří.

Jaký jste měl osobní tip vy?

Osobně jsem celou dobu počítal s tím, že vláda důvěru nezíská, i když, jak říkám, v politice je možné všechno. Pokud by vláda důvěru získala, znamenalo by to faktické a reálné posílení pozice prezidenta v systému a vychýlení moci směrem k Hradu, zatímco parlament jako reprezentant lidu by se tím dostal do defenzívy.

Co to znamená pro politický systém?

Do budoucna by to mohlo znamenat, že si prezident může ohýbat ducha Ústavy skutečně tak, jak se mu líbí, a měnit náš systém z parlamentního někam směrem k tzv. poloprezidentskému, kde je hlava státu skutečně výrazným hráčem na politickém hřišti, jako tomu bylo například ve Francii za prezidenta Ch. de Gaulla. V parlamentním režimu však takto silný prezident nemá místo, nehledě na to že, Miloš Zeman rozhodně není Charles de Gaulle.

Rozprava byla plná plamenných proslovů. Který a proč vás zaujal nejvíce? Co jste třeba říkal na vystoupení poslance Béma, který mimo jiné mluvil o autoerotice?

Rozprava odpovídala svojí kvalitou i kvantitou situaci před hlasováním o důvěře vládě. Normálně by touto dobou probíhala i v politice okurková sezóna, takto se mohli poslanci ve Sněmovně ukázat svým voličům a užít si svou chvilku mediální slávy. Nicméně, slovo parlament je odvozeného od francouzského parler, čili mluvit, a předpokládá se tedy, že se v něm hodně a dlouho hovoří a diskutuje. K obsahu vystoupení jednotlivých poslanců bych se raději dále nevyjadřoval.

Vláda nyní musí podat demisi, prezident je povinen ji přijmout. Jaké jsou další kroky, co se bude dít dále?

Ano, předseda vlády podá demisi do rukou prezidenta a ten ji musí přijmout. Následně pověří vládu výkonem jejích pravomocí, aby země nezůstala bez řízení. V Poslanecké sněmovně už nějakou dobu probíhají jednání, která by měla vést k přijetí usnesení, jímž sněmovna požádá prezidenta o rozpuštění. Dá se očekávat, vzhledem k tomu, jak se zachovali poslanci Florian, Úlehla a poslankyně Peake, že „stojedničková" většina je již skutečně minulostí a sestavit jakoukoli většinu pro případnou novou vládu tak, aby mohla získat důvěru, je nemožné. Proto je seberozpuštění sněmovny nyní asi jediným rozumným krokem, který je navíc již prosazován všemi hlavními politickými hráči.

Koaliční stojednička podle Němcové padla. Jaký bude další vývoj situace, co to znamená obecně pro pravici?

Pravici, zejména ODS, by prospělo, kdyby strávila další volební období v opozici, mohla projít vnitřní očistou a zbavit se lidí, kteří se na ní pouze přiživovali, Zároveň by měla také možnost programové a personální reflexe. TOP 09 jako mladší strana bude mít možnost ve volbách posílit, protože ji voliči nebudou vnímat jako viníka současné krize tuto nevděčnou pozici bude mít právě ODS. Na druhou stranu, i TOP 09 by příští volební období v opozici mohlo prospět zejména kvůli jejímu mládí. Mohla by se více soustředit na vlastní rozvoj a také na další spolupráci s hnutím STAN. Strana LIDEM, která by podle svého názvu mohla také patřit do pravicové části politického spektra, má jen mizivou šanci ve volbách uspět. Zejména poté, co z jejího čela poměrně překvapivě odstoupila K. Peake. Tato strana je velmi mladá, chybí ji programová i personální základna a také kvalitní vedení, osobně očekávám, že dojde ke její marginalizaci.

Dejme tomu, že by se měly odehrát předčasné volby třeba za měsíc. Jaké by podle vás bylo složení sněmovny a proč zrovna takové?

To je trošku jako věštění z křišťálové koule, každopádně rozhodovat budou voliči, a předpokládám, že spíše až cca za dva měsíce. Nicméně, dá se očekávat silná pozice levice, zejména ČSSD, u níž se dá předpokládat, že volby vyhraje. KSČM má poměrně stabilní voličskou základnu, takže ve Sněmovně chybět rozhodně nebude. Na pravici bude zřejmě silná TOP 09, ODS je momentálně v troskách, nicméně nepředpokládám, že by zcela propadla. Věci veřejné se stihly v průběhu volební období poměrně zdiskreditovat, nemluvě o jejich rozpadu a vzniku LIDEM. Ani jednu z těchto stran bych ve Sněmovně nečekal. Navzdory neúspěchu při hlasování o Rusnokově vládě můžeme naopak očekávat, že se prosadí SPOZ. Zhruba na hranici volitelnosti se pak pohybovala KDU-ČSL, ale ta je v podstatě v současné době takřka neviditelná, takže bych na ni rozhodně úspory nevsadil. A pak jsou zde populistické formace, jako například Úsvit T. Okamury, kterému ovšem moc šancí také nedávám. Lepší šanci, ovšem zatím je vše otevřené, by mohlo mít hnutí ANO A. Babiše, které ke spolupráci zlákalo celou řadu zajímavých osobností a ty by mohly přilákat některé voliče, kteří minule hlasovali třeba pro VV. Hnutí ANO už také spustilo svoji kampaň a vzhledem k tomu, že se nemusí zabývat současnou parlamentní politikou, má dostatek času a prostoru na přípravu na volby.

Autor: Jakub Šťástka

15.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce fasád kolínského zámku, srpen 2017
6

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení