VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvrácená strana večírku: na záchytce končí častěji muži, žen třináct procent

Kolínsko - Slibně rozjetý večírek se může změnit v inferno jedním panákem navíc přes míru. Své o tom vědí na kolínské protialkoholní záchytné stanici. Tam můžete skončit celkem jednoduše.

10.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Stačí být pod vlivem alkoholu, případně jiné návykové látky. K tomu však je potřeba splnit ještě další kritéria.

„Pokud se člověk chová tak, že ohrožuje sebe nebo jiné, veřejný pořádek nebo majetek, nebo je ve stavu vzbuzující veřejné pohoršení, pak ho policie může dopravit na záchytnou stanici. O přijetí na záchytku rozhoduje vždy lékař na základě lékařského vyšetření," vysvětlil Petr Mach, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu.

ZA ROK PŘIJALI 327 LIDÍ

Vloni kolínská záchytka přijala celkem 327 klientů. Jak ale ukazuje jejich statistika, pití zvládají ženy lépe než zástupci mužského pokolení. „Z tohoto počtu bylo 286 mužů a 41 žen, cca 13 procent," odpověděl Petr Mach na dotaz, jaký je poměr mužů a žen, kteří skončili na záchytné stanici.

Záchytka má šest lůžek, rekord je však obsazení „pouze" čtyř lůžek za noc. Stává se však, že někteří klienti jsou agresivní? „Všichni klienti, kteří jsou dovezeni na záchytku, nejsou stejní, záleží na chování každého jednotlivce, záleží na individuálním posouzení," popsal zkušenosti pracovníků stanice Petr Mach.

Pokud je člověk agresivní, personál záchytky se mu snaží domluvit, pokud to nepomáhá, musí ho zvládnout policie. „Ta zajistí, aby klient byl na záchytné stanici zajištěn pouze po dobu nezbytně nutnou, samozřejmě vše v souladu s platnou legislativou," vysvětluje vedoucí odboru.

KRUTÁ JSOU RÁNA…

Rána klientů bývají rozdílná, vysvětluje Petr Mach. Ne všichni klienti totiž na záchytce setrvají až do rána, jsou zde pouze po dobu nezbytně nutnou. „Po této době je klientům nabídnuto, že mohou odejít. Většinou této nabídky nevyužijí a chtějí se na záchytce být až do rána, chtějí se ‚dospat'," vysvětlil.

Někteří to však vyhodnotí tak, že na záchytce být nechtěli, jsou rozzlobení a odmítaní svůj pobyt zaplatit. „Samozřejmě jsou také klienti, kteří se naopak omluví za své schování a uvědomují si ho," odpověděl Petr Mach.

ZÁCHYTKA MÁ SVÉ „STÁLICE"

A jestli má protialkoholní záchytná stanice své „známé" klienti, kteří tam končí několikrát za rok?

Podle Petra Macha takoví jedinci jsou. „Je několik takových, kteří na záchytce skončili třeba jedenáctkrát za rok. Avšak je třeba zdůraznit, že každá situace ‚umístění' na záchytnou stanici je posuzována individuálně i u těchto lidí," vysvětlil.

Petra Macha jsme se také zeptali, zda na protialkoholní záchytné stanici skončili někdy mladiství. V jejich případě je však situace jiná. „Mladistvé záchytka nepřijímá. Pokud by měl být na záchytku přijat mladistvý, ohlašuje se ta skutečnost ve spolupráci s policií orgánu sociálně-právní ochrany dětí," vysvětlil.

Pokud byste si někdy chtěli na záchytce „odpočinout" od náročného večírku, pak se připravte, že si sáhnete hluboko do kapsy. Záchytná stanice patří s určitou nadsázkou mezi dražší „hotely". „Úhrada za jeden pobyt na záchytce je tři tisíce korun. O této částce rozhodla rada města Kolína," dodal Petr Mach.

Autor: Jakub Šťástka

10.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení