VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Mladí sportovci se utkali v klání OVOV

Kolín - Sedm stupňů není zrovna příjemná teplota. Ale mladým sportovcům to příliš nevadí. Nebo to na sobě nedávají příliš znát.

27.5.2013
SDÍLEJ:

Sportovní klání OVOV v KolíněFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Jsme na kolínském atletickém stadionu, kde se odehrává krajské kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Smysl tohoto sportovního svátku tkví v tom, aby se děti do sportování skutečně zapojily.

Mladí sportovci se začínají rozehřívat. Skáčou přes švihadlo. Žádná volná už ani nemůžou být, kolik se jich pokouší vzájemně překonat svůj rekord.

Čeká je komplikovaný souboj. Žáci celkem dvanácti základních škol z Kolínska, Kutnohorska, Mladoboleslavska, Mělnicka a Prahy-východ se utkají v disciplínách jako sprint na šedesát metrů, hod medicinbalem, skok přes švihadlo, skok do dálky a podobně. A zvítězit může pouze jedna škola. Která to bude? V moment startu jsou všichni rozhodnutí, že to bude ta jejich.

Moderátor Jan Smetana svolává školy na slavnostní nástup. Po vlastním zahájení to vypadá, že už mladí sportovci poměří síly.

Ale ještě ne. „Je na čase vysekat vás z toho ledu," komentují počasí dvě sympatické sportovkyně. Po kolínském atletickém stadionu začíná znít rychlá hudba.

Začíná totiž chvíle rozcvičky, tentokrát na známý fitness tanec zumba. Mladí sportovci chvilku koukají nejistě, ale jenom opravdu moment, pak se všichni přidávají. A že to je cvičení jen pro ženy? Chlapci dokazují opak. Jsou to totiž oni, kdo to rozjeli nejvíce.

Po přídavku písničky je na čase začít závodit. Sprint, švihadla, skok… Teď přichází chvíle vyhrát. Udělat maximum, co je v jejich silách.

 „Tento projekt je prakticky o tom, že se děti snažíme motivovat, aby sportovaly," řekl olympionik Štěpán Janáček, atlet tyčkař. „Chceme děti nalákat z prostředí počítače komiksy, pomocí Facebooku, ale aby si také zasportovaly doma, udělaly kliky a sedlehy. Aby byly aktivní i u toho počítače," vysvětlil.

Podle jeho slov má kolínská atletika na to, aby z ní vzešlo hodně úspěšných sportovců. Odpověděl tak na to, jestli vidí v místních atletech budoucí olympijské favority. „Určitě. Věnoval jsem se skoku o tyči, takže mám v merku jednu holčinu, která trénuje v Kolíně a závodí. Myslím si, že je na tom nejlépe ze své kategorie, je to velká naděje atletiky," řekl.

Štěpán Janáček si také pochvaloval prostředí a zázemí kolínského atletického stadionu. „Je to tu perfektní, atletům patří velké díky, že můžeme využívat jejich prostředí. Je tu parádní prostor, kde se dají pohodlně uspořádat podobné akce. Antonín Morávek, trenér kolínských atletů, jich tu má požehnaně, stadion se hojně využívá. Je to dobře, takhle to má být," pochválil kolínské atlety známý sportovec.

Olympijský tyčkař má vazbu jak ke Kolínsku, tak k sousednímu Kutnohorsku. „Můj děda pochází z Kutné Hory, ale v Kolíně studoval gymnázium, takže ke Kolínu mám vztah téměř rodinný," usmál se. „Jako děti jsme do Kolína jezdily do třešňového sadu, takže vztah opravdu mám. A za poslední roky jsem se s atletikou do Kolína často dostal," vysvětlil.

Mezi sportovní omladinou z celého Středočeského kraje měly závody jednoznačně úspěch. Malí závodníci si užívali atmosféru závodů i přítomnost olympioniků, někteří neváhali i prosit o podpisy nebo společnou fotografii.

Požitek ze závodů jen trochu kazila nepřízeň počasí, teploty se pohybovaly v rozmezí od 7 do 10 stupňů. „Trenér nám říká, že si máme na sobě neustále nechávat bundy, sundat si je smíme jen při disciplínách," vysvětlovaly děti, jaké strasti přineslo chladné počasí.

Situaci ve sportu bych nepaušalizoval, říká bývalý olympionik

Na krajském kole OVOV v Kolíně byl přítomen také bývalý reprezentant Československa na letních olympijských hrách v Montrealu v roce 1976 Jiří Vyčichlo. Zeptali jsme se ho, zda souhlasí s názorem, že mladá generace má jiné zájmy než sport.

Překvapil nás svým názorem, že není třeba házet flintu do žita. „Rozhodně bych v tomto ohledu nepaušalizoval," řekl.

Sportují mladí dostatečně, nebo by se situace dala zlepšit? Co myslíte?

Využívám projektu OVOV k tomu, abych pozoroval mladé. Očima zkušeného závodníka můžu říci, že mezi dětmi se stále nacházejí šikovní sportovci.

Často se ale říká, že sportují málo. Souhlasíte?

Na rozdíl od naší generace je dnes hodně postranních zájmů. My jsme chodili na hřiště tak nějak automaticky a nacházeli jsme si čas na sport. Dnes je třeba za nimi chodit a zaujmout je. Proto OVOV vítám.

Máte vy zkušenost s podobnou akcí?

Za svůj život jsem slyšel spoustu toho, co by se pro mládež mělo dělat, ale tohle je skutečně akce, která to udělala. Je pravda, že populace je maličko pohodlnější proti těm minulým, ale nemyslím, že by to bylo katastrofální.

V jakém ohledu to myslíte?

Často se paušalizuje, že všichni sedí u počítače a jsou přitloustlí. Ale to není až tak pravda. Mohu posoudit, že vidím talenty, se kterými by se dalo hodně dělat. Jen je třeba je včas podchytit a pracovat s nimi.


Výsledky krajského OVOV v Kolíně

Soutěž družstev

1. místo ZŠ Sadová Čáslav 25 569 bodů

2. místo 2. ZŠ Kostelec nad Černými lesy 23 784 bodů

3. místo ZŠ J. Matieky Mělník 22 798 bodů

4. místo Gymnázium Mnichovo Hradiště

5. místo Gymnázium Český Brod

6. místo 2. ZŠ Říčany

7. místo ZŠ Pečky

8. místo ZŠ Byšice

9. místo ZŠ J.V.S.T. Žehušice

10. místo ZŠ Kostomlaty

11. místo Masarykova ZŠ Depř

Soutěž jednotlivci

ročník 2003

Tereza Žampová

Tomáš Doležal

ročník 2002

Diana Foersterová

Tomáš Holub

ročník 2001

Nikola Kropáčková

Filip Skramuský

ročník 2000

Adéla Lendělová

Matěj Horský

ročník 1999

Kateřina Horáčková

Tadeáš Motl

ročník 1998

Eliška Knoblochová

Martin Žejdlík

Autor: Jakub Šťástka

27.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkoosecký vrh 2017.
36

OBRAZEM: Ve Velkém Oseku vrhali nože i sekery

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení