VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Městské slavnosti v Kolíně

Kolín – Velký průvod na Karlovo náměstí, pravoslavná bohoslužba ruských vojsk pod širým nebem. Šerpování praporů a předání pamětních medailí. Na Kmochově ostrově hudební scéna, divadelní scéna, táborové scéna, jarmareční scéna s flašinetářem, kejklířem a spoustou muziky a občerstvení. Dílničky pro děti, kde dostávaly mimo jiné i pamětní pětifrankovky, a samozřejmě hlavní program s ukázkou života v Kolíně na začátku 19. století a neodmyslitelným rodákem Jeanem Gaspardem Deburauem. To vše o mnoho dalšího byly sobotní městské slavnosti.

18.8.2013
SDÍLEJ:

Městské slavnosti v KolíněFoto: Zdeněk Hejduk

Akci pořádalo město, autorem nápadu, organizace a režie celého dění byla skupina historického šermu Páni z Kolína. Neplatilo se žádné vstupné, takže počet příchozích lze jen odhadnout, podle odhadu organizátorů to mohlo být v průběhu celého dne kolem dvou a půl tisíce lidí.

„Podobná akce byla ve městě poprvé, nevěděli jsme, jak na to budou lidé reagovat. Ale přišli a věřím, že byli spokojení, někteří se i vraceli, přišli dopoledne na náměstí, pak si odskočili na oběd a vrátili se na odpolední program na ostrov," popsal Miroslav Horáček, vedoucí Pánů z Kolína. Dámská část této skupiny měla pro příležitost městských slavností nově našité kostýmy a nechyběla ani řada dalších rekvizit připravených speciálně pro tuto akci.

Příchozí bavilo celkem 13 velkých souborů a několik malých, celkem 130 účinkujících, vojenské jednotky z Čech i Moravy, přijeli samozřejmě i avizovaní Rusové, kterým se podle jejich slov v Kolíně velmi líbilo.
„Stejný víkend byla i velká akce na Slavkově, přesto například lidé z Brna, kteří by to měli na Slavkov kousek, nelenili a vybrali si raději Kolín, to mě opravdu potěšilo," usmíval se Miroslav Horáček uprostřed Kmochova ostrova, který na jedno sobotní odpoledne navodil atmosféru doby, kdy sloužil jako kulturní centrum města. V době současné si zde účinkující pochvalovali zázemí včetně například sprch.

A Kolíňáci už budou od sobotních slavností, které Miroslav Horáček připravoval rok a dva měsíce, vědět, co znamená dosud vlastně anonymní číslice 1813 v jedné z kostek na Karlově náměstí. Že to není třeba výšková značka, ale letopočet, kdy město Kolín navštívil ruský car.

Autor: Jana Martinková

18.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení