VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový most přes říčku Výrovku? Stavba vázne na papírování

Klášterní Skalice  - Je léto. Čas, kdy je rozkopaná většina silnic. Období, kdy je vhodné s úpravami vozovek začít. Ne vždy se to však povede. V Klášterní Skalici například čekají, kdy začne oprava mostku přes řeku Výrovku. A ta stále ještě nezačala, ačkoli čtvrtina prázdnin je nenávratně pryč.

16.7.2014
SDÍLEJ:

Kolínský deníkFoto: Deník/ Jakub Šťástka

„Ještě se nezačalo. Do konce července by mělo být vydané stavební povolení," řekl starosta obce Jaroslav Lukeš. Podle něj by se pak na stavbě mohlo začít do konce léta. Ačkoli občané čekali, že stavba začne spíše s počátkem než s koncem prázdnin, do konce kalendářního roku by se i tak mělo všechno stihnout.

S opravou mostu souvisí také následná oprava opěrné zdi. Na tu dostala obec dotaci. Obec počítá také s výstavbou chodníku a lávky. Ta však nebude prý nic jednoduchého. Podle starosty totiž musí být postavená demontovatelná lávka. Až bude vše hotové, počítají v Klášterní Skalici také s výsadbou zeleně. Všechny vyjmenované práce však závisí právě na tom, kdy se začne s mostem. Do té doby než bude most hotový, nelze začít se stavbou lávky, opěrné zdi a už vůbec ne nového chodníku nebo výsadbou zeleně.

Okolo bourání starého mostu v Kláštýrku bylo z počátku pozdvižení. Ačkoli obyvatelé chtěli most nový, o ten poničený se začal zajímat národní památkový ústav. Ten chtěl historický most zachovat. To by však bylo složité. Podle doporučení by prý musel ke dvěma původním vzniknout ještě třetí průtokový pilíř. Kvůli němu by obec však musela odkoupit další pozemky.

Nový most zlepší průtok vody a zároveň bude pohodlnější průjezd celou obcí. Občané vítají stavbu nového mostu také proto, že vznikne širší most a také chodník. Ten u mostu v současné době chybí, a lidé tak musejí pěšky chodit po silnici, kde projíždí auta. V současné chvíli je navíc most ještě zúžený z pravé strany při vjezdu do obce.

Stávající most byl podle starosty obce v historii již několikrát opravovaný. Naposledy to však bylo v roce 1968, když po něm přejely tanky.

„Most má prasklou klenbu. Již v září roku 2012 jsme nechali vypracovat mimořádnou prohlídku," řekl Lukeš. Už ta ukázala neuspokojivý stav. Po loňských povodních pak byl most opětovně prohlédnutý statikem. Ortel zněl jasně: oprava je nutná.

Obec se však rozhodla pro most nový. Jelikož v současné době hrozí i nadále nebezpečí od vody a navíc řidiči neustále porušují pravidla silničního provozu. Kdyby došlo k rekonstrukci stávajícího mostu, hrozí, že by došlo k uzavření dopravy v obci. Minimálně té nákladní.

To se samozřejmě obyvatelům ani vedení obce nelíbilo. Nakonec se tedy s památkovým ústavem dohodli na kompromisu. Památkáři souhlasí s novým mostem, ale mají podmínky, které se obec zavázala dodržet.

Podle starosty obce jde o to, že si národní památkový ústav přeje zdokumentovat celou stavbu. Další podmínkou je použít na stavbu nového mostu některé kvádry z historického mostu. „Obec se zavázala, že tuto podmínku ohlídá," přiznal Lukeš.

Autor: Lucie Mašínová

16.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dožínky v kouřimském skanzenu
84

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Rekonstrukce fasád kolínského zámku, srpen 2017
6

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení