VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší vyzu pokořil Ruda Třeska

Vrbčany/ Kubšovka – Největší vyza v republice byla pokořená. Ulovit se ji povedlo rybáři Rudovi Třeskovi. Ten ve svůj šťastný den nechytal ryby v pískovně na Kubšovce poprvé. Podle majitele sportovního rybolovu Františka Říhy tu byl vášnivý rybář již po několikáté.

7.5.2014
SDÍLEJ:

Největší vyza je již pokořenáFoto: archiv Sportovní rybolov Kubšovka


U oběda řekl, že ji odpoledne vytáhne a naznačil tak, že se na největší kousek v místních vodách chystal. Přesně tato slova potvrdil rybář na facebookovém profilu Sportovního rybolovu Kubšovka, kde se o velký úspěch začali zajímat také další rybáři.
Přesto, že rybář byl odhodlaný, že největší vyzu v republice pokoří, v tom bylo i dost štěstí, jelikož před ním se již vyzu pokoušelo vytáhnout několik rybářů, vždy však neúspěšně. „Před ním ji již měli na prutu tři rybáři, těm se však vyvlíkla," připomněl František Říha, majitel pískovny neúspěšné pokusy.


Ruda Třeska měl tedy štěstí. Chytal na standardní vybavení, prut 3,6m 2,75lb, vlasec 0,28 mm.
Ačkoli odměna za vytažení největší vyzy již patří právě Rudovi Třeskovi, velká vyza bude i nadále výzvou pro všechny, kteří si přijedou na Kubšovku zarybařit.
Vyza do zdejších vod vplula v polovině letošního ledna. Na pomoc byl na místě tehdy jeřáb, který vyzu v převozní nádobě dopravil k vodní hladině. Pak se uskutečnilo nezbytné měření.
Díky němuž dneska první úspěšný rybář ví, že jeho úlovek měří dvě stě třicet dva centimetrů a váží celých sedmdesát dva kilogramů.
To si ostatně mohl ověřit také sám. Když totiž svůj velký úlovek dostal k pevnině, musel za ním, dle pravidel Sportovního rybolovu Kubšovka, do vody. S vyzou velkou se tak rybář fotil právě ve vodě, kde mohl vyzkoušet, jak je těžké vyzu udržet v rukou. Po fotografování svůj trofejní úlovek vypustil zpátky do zdejších vod.


Velká vyza, která je dravcem z čeledi jeseterovitých, však není jedinou svého druhu, která plave v pískovně.
Jsou tu ještě tři menší. Nejmenší z nich, která měří sto padesát centimetrů a váží dvaadvacet kilogramů, již dva rybáři pokořil. Zdeněk Kettner, který je na fotografii vpravo dole, se stal až druhým rybářem, který tuto vyzu chytil. Přesto měl ze svého úspěchu velkou radost.
Ostatní rybáři však nemusí být vůbec smutní. Ačkoli malou a velkou vyzu se již podařilo zdolat, ve vodách pískovny na Kubšovce si stále nerušeně plave nepokořená vyza. Ta je dlouhá bez deseti centimetrů dva metry a váží čtyřicet kilogramů. Právě ona stále čeká na toho, kdo ji vytáhne.


Zajímavé je, že rybáři na Kubšovce ke svému úlovku využili klasické rybářské vybavení. Běžně se přitom loví na sumcové nebo mořské pruty osazené multiplikátorem s dostatečnou zásobou pletené šňůry nebo velmi silného vlasce s nosností 60 – 100 kilogramů. Běžné úlovky jsou pak ryby, které váží od padesáti do sto padesáti kilogramů. Vyzy se přitom mohou dožít až 118 let. Délka, které přitom mohou dosáhnou, je téměř 8,5 metrů a hmotnost neuvěřitelných 1000 kilogramů. Dle těchto informací by se dalo říci, že vyzy ve vodách Kubšovky jsou malé.

Zajímavosti o vyze velké

Vyza se loví převážně na jikry známé jako černý kaviár a také pro jejich kůži, která se používá v koželužnictví. Nachází se převážně v povodí Kaspického a Černého moře, Azovského moře příležitostně též v moři Jaderském. Dříve se vyza velká objevovala i v dolních tocích Moravy a Váhu.Vyza se loví na položenou. Obvyklou nástrahou jsou velké mrtvé ryby nebo kusy jejich těl. Loví se buď v proudnici řeky nebo v mělkých oblastech Kaspického moře. Tato ryba se rozmnožuje třením. Vyzy táhnou do řek ve dvou vlnách: Jarní „rasa" přitáhne do řek brzy z jara, zatímco podzimní přitáhne v období pozdního podzimu do dolního toku řeky. V řece přezimuje a z jara táhne do výše položených míst. Ke tření dochází v hlubokých proudech se štěrkovým dnem v hloubce 4-12 m, ale údajně i 40 m. Tyto údaje ukazují rozměry koryt potoků o jakých nemá člověk nejmenší ponětí. Jikry tvoří pětinu hmotnosti samice. Počet jiker u jedné samice byl odhadnut na 360 000 až 7 700 000 kusů. Interval mezi jednotlivými výtěry je přibližně 5 let.

Autor: Lucie Mašínová

7.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení