VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečný azbest nalézají stavbaři téměř na každém kroku

Kolínsko /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Nebezpečná, silně karcinogenní látka, o jejímž velmi zlém vlivu na lidské zdraví se ví už bezmála 120 let. Přesto se stále nezřídka najde pečlivě schovaná v nejrůznějších stavbách, aniž by dokumentace budov obsahovala jedinou zmínku o jejím použití. Ano, řeč je o azbestu.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Nejvyšší dům v Kolíně, tzv. šestnáctipatrák v Tyršově uliciFoto: Alice Drdová

V poslední době se azbest neboli osinek našel v regionu hned několikrát. Aktuálně se chystá další etapa opravy tzv. šestnáctipatráku, nejvyšší obytné budovy v Kolíně, kde se rekonstrukční práce zkomplikovaly a protáhly právě kvůli nálezu azbestu. Dalším, čerstvým případem je nečekané objevení této nebezpečné v Mateřské škole Kollárova v Úvalech.

Tam se neopravovalo 40 let. Při odstraňování konstrukce teď stavební firma zjistila, že tepelná izolace budovy je vytvořená azbestocementovými deskami v podstatně větším rozsahu, než z dostupných podkladů předpokládala projektová dokumentace a azbest se nachází nejen na vnějším plášti budovy, ale zasahuje i do vnitřních konstrukcí.

„Po zhodnocení problému s techniky i hygieniky jsme rozhodli o provedení kompletní sanace objektu od azbestu. Jedná se o zásadní problém, protože tato skutečnost z časového hlediska značně ovlivňuje průběh stavby,“ řekl starosta Petr Borecký. Od září se do objektu děti rozhodně nevrátí. Sanace bude hotová odhadem na přelomu roku, fasády až někdy na jaře.

Takže nastala situace, kdy vlastně není školkové děti kam umístit. „A ještě se to člověk dozví v druhé půlce prázdnin. Ale chápu, že ten neřád se musí odstranit,“ reagovala maminka malé Terezky.

Nebezpečí azbestu

Radnice tedy probrala všechny možnosti náhradního provozu mateřské školy a rozhodla, že nový pavilon vedle původní budovy MŠ Kollárova, kam dochází 45 dětí, zůstane v provozu. V době, kdy budou děti do tohoto pavilonu chodit, již budou práce na odstraňování azbestu dokončeny. Celkem 125 dětí z původní budovy bude umístěno do nově postavené dočasné stavby MŠ v lokalitě Výpustek.

„Dětem z obou budov bude dovážena strava firmou, která zajišťuje tento typ stravování. Pro pobyt venku bude vyhrazeno dětské hřiště v Rašínově ulici, které bude po dobu náhradního provozu určeno pouze pro mateřskou školu,“ říká starosta.

Vzhledem k tomu, že v průběhu prázdnin dochází k odhlašování dětí ze školky a naopak k přijímání předškoláků, čímž se neustále mění věkové složení dětí, bude konečné rozmístění žáčků do jednotlivých tříd známé až po 25. srpnu.

Finanční dopad celé situace na městský rozpočet nebude malý. Samotné navýšení nákladů na rekonstrukci školky bude činit zhruba 3,5 milionu – místo 12 milionů tedy práce vyjdou na 15,5 milionu. Kromě toho bude třeba zaplatit náklady spojené s provizorní stavbou MŠ na Výpustku. „Náklady na zajištění chodu této provizorní školky budou činit cca čtyři miliony,“ odhadl starosta.

Odstraněné azbestu z kolínského šestnáctipatráku prodražilo původně plánovanou běžnou výměnu oken o tři miliony. Nyní mají rekonstrukční práce plánovanou letní přestávku.

Druhá etapa oprav domu, kde je na šest desítek bytů, začne hned po prázdninách.

Autor: Jana Martinková

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam za kulturou a zábavou

Ilustrační foto.

Začíná se topit: kominíci mají na celé týdny plno

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Kolín dolaďuje poslední detaily sportovní haly

Kolín /VIZUALIZACE, ANKETA/ – Město má v rukou vítěznou studii na budoucí tréninkovou sportovní halu v lesoparku Borky. Studie, kterou radnice spolu s architekty představila veřejnosti, vzešla ze čtyř oslovených uchazečů v architektonické soutěži. „V současné době na tom ještě pracujeme a finální studie by měla být hotová do 14 dnů,“ upřesnil místostarosta Michael Kašpar. Poté, pokud se vše odsouhlasí, přijde na řadu projektování, vlastní projekt by měl být hotový během příštího roku.

KRIMI MIX: Házel odpadky ze třetího patra

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Vytíženou cyklostezku možná osvětlí solární lampy

Hradišťko I – Obec Veltruby letos uspěla s žádostí v grantovém programu TPCA pro Kolínsko s projektem na osvětlení cyklostezky od bývalé firmy Písek – Beton do Hradišťka. „V hlasování veřejnosti jsme skončili na krásném třetím místě. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kteří nám dali hlas. I díky tomuto hlasování jsme získali dotaci ve výši 700 tisíc korun,“ říká starosta Ivan Kašpar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení