VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo ocenilo historika za péči o válečné hroby

Český Brod – Ministerstvo obrany spolu se Středočeským krajem ocenilo historika Podlipanského muzea Vladimíra Jakuba Mrvíka za péči o válečné hroby.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Historik Vladimír Mrvík provádí zájemce po českobrodských památkáchFoto: Deník / Martinková Jana

Ocenění získalo šest Středočechů a dvě města. Předávali je náměstek hejtmanky Gabriel Kovács, předsedkyně výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Marcela Melková a zástupce odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Imrich Vetrák.

Ten připomněl, že do péče o válečné hroby by se měli víc zapojit mladí lidé. „Jména na náhrobcích, pomnících a pamětních deskách nejsou jen písmena vyrytá do žuly nebo mramoru, jsou to i osudy bývalých obyvatel v daných místech, jsou to jména předků. A to si mladí lidé neuvědomují,“ poznamenal Imrich Vetrák.

V případě Vladimíra J. Mrvíka se historie a mladí lidé snoubí. Kromě toho, že pracuje v muzeu, učí také Vladimír Mrvík na gymnáziu, dělá akce pro studenty i pro širokou veřejnost. „Nemám pocit, že bych dělal něco nad rámec své práce,“ řekl Vladimír Mrvík. Na ministerstvu i v Českém Brodě jsou ale evidentně opačného názoru. Vladimír Mrvík podle svých slov ocenění nečekal. „Ale samozřejmě mě potěšilo,“ dodal.

Agendu válečných hrobů dělá pro město už sedm let. Nejsou to jen hroby jako takové, ale i pomníčky padlých v 1. a 2. světové i starších válkách. Dohromady je to kolem 50 hrobů a pomníčků.

V Českém Brodě je osm válečných hrobů a pomníčků, ve velké většině i malých obcí v okolí také alespoň malý pomníček najdeme.
A někde i poněkud větší. Nejstarším v tomto regionu je Lipanská mohyla, která se malým pomníčkem rozhodně nazvat nedá. Patří mezi válečné hrby, i když u ní ani v ní není nikdo pohřbený.

V nedalekém Přehvozdí mají zase křížek, pod kterým by měli být pochováni francouzští vojáci z napoleonských válek, kteří zemřeli cestou, když se vraceli z Ruska. „Kolik jich zde leží, to dnes již nevíme,“ dodal Vladimír Mrvík.

Ten v současné době chystá výstavu, prostřednictvím které se Podlipanské muzeum, tedy součást Regionálního muzea v Kolíně, zapojí do oslav výročí povýšení Českého Brodu na královské město. Výstava se bude jmenovat Zlatý věk Českého Brodu a bude zahrnovat velkou spoustu exponátů, jak archeologických, tak i například velmi pěkné kusy nábytku. Měla by k ní vyjít i menší brožurka.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 13. května ve 13 hodin. A když to vyjde, mělo by mít muzeum při této slavnostní příležitosti zapůjčený z archivu dokonce i originál historické listiny, kterou král Zikmund daroval Českému Brodu jeho městský znak.

Český Brod by se měl nyní dočkat i vlajky, jež dosud městu chybí. Navrhl ji právě historik Vladimír J. Mrvík, zastupitelstvo města návrh již schválilo a v květnu jej projedná poslanecká sněmovna. V září, kdy město slaví posvícení, by měl do Českého Brodu zavítat kardinál Dominik Duka a novou vlajku slavnostně požehnat.

Autor: Jana Martinková

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podchod získal novou tvář v rámci Kolínského Majálesu
40

Na zbytečný podchod upozornila vernisáž i jeho vymalování na bílo

Ilustrační foto
10

Právě jsme se narodili

Cestovatel Jiří Kolbaba provedl ve své diashow návštěvníky celou planetou

Kolín – Po dávno rozjeté plesové sezoně a úterním startu koncertů vážné muziky v rámci Kruhu přátel hudby se rozjel i letošní další kulturní program v Městském společenském domě v Kolíně. Zahájil jej osobitý cestovatel Jiří Kolbaba svým nejdelším představením nazvaným Fotograf na cestách – splněný sen trvajícím téměř dvě a půl hodiny.

Úzkou ulicí opět proudí cyklisté v protisměru

Kolín – Do jednosměrné části Pražské ulice se vrátil cyklopruh v protisměru. Po hojných diskuzích nejen na sociálních sítích se tak karty opět obrátily. Pruh vymezený pro cyklisty v Pražské ulici býval, pak trochu vybledl, pak bylo jeho značení obnoven a vloni zhruba v polovině roku ho radnice zrušila.

Začala výluka na trati Praha-Nymburk-Kolín

Kolínsko – Cestujete vlakem? Pak byste měli zpozornět. Cestující na Kolínsku, ale také v sousedních okresech čeká hned několik výluk, které zkomplikují dopravu.

Kulturní tipy z Kolínska

Kolínsko - Co s víkendem? Třeba se inspirujete našimi tipy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies