VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížovou cestu z románského kostela ukradli před dvaceti lety

Skvrňov - Skvrňovští jsou opět o krok vpřed co se zvelebování románského kostela sv. Havla týče. Do interiéru totiž vrátili křížovou cestu. „Obrazová křížová cesta byla z románského kostela sv. Havla ukradená asi před dvaceti lety," prozradil Aleš Kacl, který pomáhá místní kostel zvelebovat.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Do kostela se vrátila křížová cestaFoto: Aleš Kacl

Podle jeho slov se křížová cesta pak našla kompletně zničená. Návrat do svatostánku tak nepřipadal v úvahu. O novou křížovou cestu se podle jeho slov na žádost starostky obce Evy Knížákové postarala Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice, zejména pak farář Kamil Vrzal.

Právě on sehnal a daroval do tohoto filiálního kostela kompletní obrazovou reprodukci ve speciálních rámech s kříži.

O zavěšení křížové cesty na zdi románského kostela se pak postarala Eva Knížáková.

„Vzhled interiéru kostela to opravdu zvelebilo. Dnes si téměř v ničem nezadá s kostely, které jsou využívány denně," zhodnotil Aleš Kacl.

Nabízí se však otázka, zda se místní neobávají krádeže nové křížové cesty, když ta původní byla odcizena. „Kostel je nyní již dobře zabezpečený, osvětlený a také nepřetržitě hlídaný místními a také technikou," řekl s tím, že díky těmto faktům místní strach o novou křížovou cestu nemají.

Křížová cesta je dalším krokem k celkové rekonstrukci kostela. Prvním krokem byla rekonstrukce zvonu, kterému žehnal právě farář Kamil Vrzal. Slavnostní žehnání se tehdy uskutečnilo v rámci oslavy svatohavelské pouti.

V kostele sv. Havla se sešli skvrňovští obyvatelé na Vánoční mši. Na návštěvníky čekal také několik desítek let starý betlém. „Jde vůbec poprvé v novodobé historii, kdy tento filiální románský kostel mohl návštěvníkům ukázat betlém, i když zdaleka nešlo o jediné překvapení, které na ně letos čekalo," řekla Eva Knížáková k vánoční akci v kostele. Ta se prý ve Skvrňove však konal již po desáté. Betlém věnoval kostelu farář Kamil Vrzal, který také sehnal křížovou cestu.

Románský kostelík zasvěcený sv. Havlu je podle historiků velmi významnou stavbou z roku 1230, která se takřka nezměněná dochovala dodnes. Zvon, který v kostele byl a přečkal od roku 1489 veškeré války, třicet let nesloužil svému účelu, je jediným zvonem z původních tří.

Autor: Lucie Mašínová

12.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení