VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížovou cestu z románského kostela ukradli před dvaceti lety

Skvrňov - Skvrňovští jsou opět o krok vpřed co se zvelebování románského kostela sv. Havla týče. Do interiéru totiž vrátili křížovou cestu. „Obrazová křížová cesta byla z románského kostela sv. Havla ukradená asi před dvaceti lety," prozradil Aleš Kacl, který pomáhá místní kostel zvelebovat.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Do kostela se vrátila křížová cestaFoto: Aleš Kacl

Podle jeho slov se křížová cesta pak našla kompletně zničená. Návrat do svatostánku tak nepřipadal v úvahu. O novou křížovou cestu se podle jeho slov na žádost starostky obce Evy Knížákové postarala Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice, zejména pak farář Kamil Vrzal.

Právě on sehnal a daroval do tohoto filiálního kostela kompletní obrazovou reprodukci ve speciálních rámech s kříži.

O zavěšení křížové cesty na zdi románského kostela se pak postarala Eva Knížáková.

„Vzhled interiéru kostela to opravdu zvelebilo. Dnes si téměř v ničem nezadá s kostely, které jsou využívány denně," zhodnotil Aleš Kacl.

Nabízí se však otázka, zda se místní neobávají krádeže nové křížové cesty, když ta původní byla odcizena. „Kostel je nyní již dobře zabezpečený, osvětlený a také nepřetržitě hlídaný místními a také technikou," řekl s tím, že díky těmto faktům místní strach o novou křížovou cestu nemají.

Křížová cesta je dalším krokem k celkové rekonstrukci kostela. Prvním krokem byla rekonstrukce zvonu, kterému žehnal právě farář Kamil Vrzal. Slavnostní žehnání se tehdy uskutečnilo v rámci oslavy svatohavelské pouti.

V kostele sv. Havla se sešli skvrňovští obyvatelé na Vánoční mši. Na návštěvníky čekal také několik desítek let starý betlém. „Jde vůbec poprvé v novodobé historii, kdy tento filiální románský kostel mohl návštěvníkům ukázat betlém, i když zdaleka nešlo o jediné překvapení, které na ně letos čekalo," řekla Eva Knížáková k vánoční akci v kostele. Ta se prý ve Skvrňove však konal již po desáté. Betlém věnoval kostelu farář Kamil Vrzal, který také sehnal křížovou cestu.

Románský kostelík zasvěcený sv. Havlu je podle historiků velmi významnou stavbou z roku 1230, která se takřka nezměněná dochovala dodnes. Zvon, který v kostele byl a přečkal od roku 1489 veškeré války, třicet let nesloužil svému účelu, je jediným zvonem z původních tří.

Autor: Lucie Mašínová

12.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení