VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuznávám halasnou prezentaci. Těší mě, když je za mnou vidět pořádný kus práce pro lidi

KOLÍN - Ambicí poslance Zdeňka Kotouše je plnit očekávání lidí. Chce lidem pomáhat i poznávat konkrétní problémy regionu.

25.9.2007
SDÍLEJ:

Zdeněk KotoušFoto: DENÍK/Dana Zářecká

Zdeněk Kotouš působí od letošního ledna v Poslanecké sněmovně ČR, kam byl zvolen za Středočeský kraj. Ve sněmovně je členem klubu ČSSD, petičního výboru a podvýboru pro suroviny a ochranu klimatu. V Kolíně má regionální poslaneckou kancelář, kde jsme se ptali.

Proč jste šel do velké politiky? V době, kdy jsem do politiky šel, jsem nevěděl, kam až cesty povedou. V roce 1992 jsem v Kostelci nad Černými lesy vstoupil do místní organizace ČSSD. To byl začátek. Zjistil jsem, že chci lidem pomáhat a rozhodl, že když už jsem se na tu cestu dal, musí být smysluplná, jak pro mě, tak pro mé okolí. Do „velké“ politiky jsem se dostal proto, že jsem v každé skupině lidí, kde jsem pracoval, vytvářel pohodu a zároveň přinášel nové pohledy na věci. Ostatní ve mně viděli někoho, kdo by jim mohl pomoct. Vzal jsem si to jejich očekávání za své a šel jsem výš. Pomohla mi zkušenost z podnikání, ve kterém je potřeba jak zdravé sebevědomí, tak průbojnost.

Proč jste do politiky vstupoval z tohoto směru, tedy levicového? Myslím si, že to není o tom, kdo je z ČSSD a kdo je v ODS, že je to o lidech. Každý člověk si nese do života nějaký postoj ovlivněný výchovou, okolím. Já mám sociální cítění. Jako zaměstnanec i jako podnikatel jsem si prošel těmi každodenními starostmi a problémy většiny lidí. Mám rodiče v důchodovém věku. Vím, co lidi potřebují, a když jsem teď v Poslanecké sněmovně, snažím se potřebným lidem pomáhat.

Máte zkušenost s podnikáním, teď s prací spojenou s poslaneckým mandátem. Porovnáte-li to, co je obtížnější? Každá oblast má svá specifika. Podnikání je těžké, hlavně v začátcích, než se dostane člověk do povědomí. Ale to podnikání je vaše. Kdežto v politice jste jako host a může se kdykoliv stát, že se někde znelíbíte a přijdete do zatracení, nebo z toho sám člověk odejde.

Bylo něco, co vás nemile překvapilo v Poslanecké sněmovně? Ani ne. Myslím si, že se spíš v médiích dramatizuje. Jedná se o jednání různých politických stran. Většina lidí je tam komunikativních.

Jak vypadá váš pracovní týden? Čtrnáct dní běží sněmovna v kuse, kdy se schvalují zákony, připravují se, novelizují se. Poté je týden variabilní pro vyřizování agendy v kanceláři. Do toho se snažím být v terénu a aktivně řešit konkrétní problémy. Další je výborový týden, každý je členem nějakého. Já například petičního a výboru pro suroviny a odpady. V tomto týdnu zasedáme a připravujeme věci do zákonů.

Jak stíháte sledovat to, co se hlasuje? To je obrovské množství spisů. Je reálné, aby to poslanec skutečně prošel? Předpokládám, že nemůže být každý odborníkem na všechno. To nemůže. To by musel být člověk robot. Jde o to, aby byl každý odborníkem ve svém rezortu a měl podrobné informace. Proto je každý podle svého zaměření v nějakém výboru a závěry z konkrétních oblastí přináší do svého politického klubu. V klubu se vše probírá a rozhoduje, co je a co není dobré. Klub rozhoduje o tom, jak se k jednotlivým zákonům ve sněmovně postavíme.

Zasedání v Poslanecké sněmovně musí být velice dlouhé. Neusnul jste tam ještě? Zasedání jsou dlouhá, ale v mém věku to zatím nehrozí, nemám potřebu spát v lavici. Ale pravdou je, když tam sedíte celý den, únava se k večeru dostaví.

Vyhledávají vás lidé s konkrétními problémy a jak často? Přišel vám už sem do kanceláře někdo vynadat? Lidé mě v Kolíně vyhledávají osobně častěji než v pražské kanceláři. Tam je to spíš o písemném kontaktu. Na všechny dopisy, které přijdou na moji adresu, odpovídám. Ani jeden neskončí v koši. Týdně jich mám v průměru kolem dvaceti. Do kolínské kanceláře chodí jednotlivci se svými problémy. Ještě se mi nestalo, že by mi někdo vynadal. Každého se snažím vyslechnout a v rámci možností pomoct. Kromě toho pomáháme obcím, které o to požádají. Máme možnost i poradit s využíváním grantů, kam se obrátit a podobně. V současnosti oslovujeme i starosty a ptáme se na jejich potřeby. Snažíme se i domlouvat schůzky, abych se se starosty poznal a vzájemně jsme o sobě věděli, abych poznal jejich těžkosti a hledali jsme možnosti pomoci.

Jaká byla výchozí pozice v Kolíně? Byla tu navázaná komunikace s lidmi? Nebo jste začínal tak zvaně na zelené louce? Byla navázaná komunikace. Díky tomu, že jsem začínal tady v regionu od začátku, spoustu lidí jsem znal a oni znali mě. Hlavně na Kostelecku, odkud pocházím. Ale v Kolíně jsem příliš známý nebyl. Neuznávám halasnou prezentaci, spíš ctím to, aby za mnou byl vidět kus práce pro lidi. Bohužel tu nešlo o štafetu v práci poslanců, protože náhlým úmrtím mé předchůdkyně se tu vazby zpřetrhaly. Startovací pozice byla obtížnější.

Když zkonkretizujeme otázky na působnost Kolínska. Jaké konkrétní problémy lidí jste řešil? Například petici lidí ve Stříbrné Skalici, ve které lidé upozorňovali na problémy spojené s těžbou kamene v místním lomu. Hlavně se obávali zdravotních dopadů z vířícího se prachu. Informoval jsem se na příslušných úřadech, ale obavy se ukázaly jako nepodložené.

Ve Skalici lidé mají problémy i s hlučností, s praskáním domů, protože padesátitunová nákladní auta projíždějí celou obcí. Silnice pro chodce je nebezpečná, na mostcích není tonáž. Řešil jste nějakým způsobem tyto záležitosti? Soustředil jsem se hlavně na ten nejpodstatnější problém. Ale tyto věci jsou velice důležité pro život lidí ve Skalici, budeme se o to dál zajímat a nějaké řešení hledat. Chápu, že je potřeba, aby se těžilo, protože kámen na výstavbu silnic je potřeba, ale nemohou tím trpět lidi. Nějaké řešení se musí najít.

Jak vidíte problém rozkopaných silnic v Kostelci? To je fakt problém. Musím říct, že ta situace se strašně dlouho táhne. Bylo to zaviněné lidmi, kteří dřív fungovali na radnici. Díky novému vedení starostky a místostarosty a všem lidem, kteří pomáhají, se snad podaří v termínech dokončit rekonstrukci kanalizace včetně konečných úprav povrchu komunikací. Pomohli jsme získat dotaci od kraje pro město. Obyvatelé Kostelce si zaslouží, aby se jim skutečněv Kostelci lépe žilo.

Neodradilo vás za dobu působení ve sněmovně v práci něco, proč byste se rozhodl v příštím volebním období nekandidovat? Ne, určitě neodradilo. Vše je o komunikaci s lidmi. Pokud dostanu důvěru a hlavně se mnou budou lidi spokojení a budou mě dál chtít, tak do kandidatury určitě půjdu znovu.

Jasně, stručně, rychle: pětice otázek s možností odpovědi ano – ne

Privatizovat nemocnice?Ne
Poplatky u lékaře? Ne
Samostatné zdravotní pojišťovny?Ne
Nadnárodní společnosti do regionu? Ano, s pravidly
Podpora v nezaměstnanosti? Ano, rozhodnutí na obci

25.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na slavná léta festivalu Rock for People zavzpomínali v sobotu v areálu českobrodského stadionu Na Kutilce, kam se alespoň na jeden den opět vrátilo festivalové dění.
96

Festival se vrátil do Českého Brodu

Elektronická hudba přilákala do Benešova mnoho fanoušků z České republiky i zahraničí.
93

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Radní budou diskutovat s obyvateli sídliště

Kolín – Výjezdní zasedání městské rady se už nekonají jen v příměstských částech Kolína.

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Jako téměř každou sobotu o těchto prázdninách, i tentokrát nechyběl ve skanzenu v Kouřimi zajímavý program pro všechny. Tnetorkát se slavily Dožínky - slavnost, která se koná vždy po ukončení žní.

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Kolín /FOTOGALERIE/ – Rekonstrukce fasád kolínského zámku podle starosty Víta Rakušana nemá skluz. „Pokud vám to přijde pomalé, je třeba říct, že jdeo práce pod dohledem památkářů, dělá se nová omítka, speciální technologií, žádná rychlá sériová výroba.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení