VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec války přinesl na Karlově náměstí v Kolíně mnoho prolité krve

Kolín – Poslední dny druhé světové války přinesly v Kolíně mnoho prolité krve. Ve chvíli, když už obyvatelé města čekali konec války každou hodinou, přišel doslova masakr nevinných Kolíňáků přímo na dnešním Karlově náměstí. Došlo k němu 7. května 1945. O hrůzných chvílích jsme si povídali s historikem kolínského muzea Ladislavem Jouzou.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Nakládání rakví s oběťmi kolínského masakruFoto: Archiv Regionálního muzea v Kolíně

„V Kolíně byla stále rozmístěna silná německá vojenská posádka, odhadovaná na 15 tisíc mužů. Vedle jiných jednotek zde byl dislokován i zvláštní útvar vojsk SS s krycím jménem „Florian" o síle tří až čtyř tisíc esesáků. Ulicemi procházely či projížděly hlídky složené z příslušníků gestapa a SS a střílely do vzduchu, aby postrašily obyvatelstvo," předeslal Ladislav Jouza.

Ústup Němců

Sedmý květen byl tehdy pondělí. Dopoledne prováděli Němci ve městě přeskupování svých sil a soustřeďovali vojska i civilisty do tří prostorů. „Plány jejich velení nejsou dopodrobna známé, ale můžeme předpokládat, že s blížící se kapitulací usilovali o zajištění svého ústupu před sovětskou armádou do amerického zajetí. Nechtěli připustit jakékoliv komplikace způsobené místním českým obyvatelstvem, jež by bránilo jejich přesunu," vysvětluje Ladislav Jouza. Večerní masakr podle jeho slov vyplynul nejen z pouhého sledu událostí, ale ovlivnil ho záměr zastrašit obyvatele Kolína spolu s fanatismem jednotek SS.

„Zuřivost a nenávist (podmíněné vlastní frustrací a obavou z budoucnosti) některých bývalých „nadlidí" byla až iracionální. Např. v této době náhodně zadržený Josef Krása, zahradník ze Zálabí, který byl odvlečen do jedné obsazené budovy v Čechových sadech, byl bestiálně mučen, zabit a jeho tělo bylo zahrabáno na zahradě," líčí historik s tím, že v podvečer 7. května se větší množství kolínských občanů shromáždilo na Karlově náměstí.

Střílení do davu

Asi v 17,30 hodin byla z rozhlasového přijímače, umístěného do jednoho z oken, přenášena zpráva o kapitulaci Německa.

„Během souhlasných projevů občanů přijela okolo 18. hodiny z Pražské ulice na náměstí kolona vozidel a příslušníci SS a Schutzpolizei začali střílet do davu. Asi 12 občanů bylo usmrceno a 14 těžce zraněno. Ostatní obyvatelé byli donuceni jít s rukama nad hlavou k budově okresního úřadu, muži byli prohledáni Chorvaty ze strážního oddílu. Zásah proti neozbrojenému obyvatelstvu nařídil bývalý velitel gestapa v Kolíně SS – Obersturmbanführer Paul Feustel, jenž od února 1945 velel protipartyzánskému Jagdkommandu Chrudim," popsal Ladislav Jouza a doplnil, že následovalo obsazení radnice, zatčení členů revolučního národního výboru, vyhlášení stanného práva a hrozby dalších represálií. V noci na 8. května probíhala evakuace německých jednotek z vystrašeného města, která se protáhla do druhé dne.

16 mrtvých

Uvádí se, že na následky střelby na Karlově náměstí celkově zahynulo 15 osob a 16. obětí byl zmíněný Josef Krása. Pietní rozloučení se čtrnácti zabitými proběhlo podle Ladislava Jouzy 11. května u radnice za velké účasti pozůstalých, představitelů města a shromážděných diváků, kteří se přišli rozloučit s oběťmi nacistického řádění. Další obětí byl Otta Chmel, který zemřel v kolínské nemocnici na následky zranění koncem května. Na vytvoření přesného seznamu obětí se pracuje,jednotlivé dochované seznamy se v jednotlivostech liší. Za jakékoliv konkrétní zprávy a případně další materiály ze strany příbuzných a pamětníků by byli historikové velmi vděční.

Rok po válce, 4. května 1946, byl 7. květen usnesením pléna MNV ustanoven trvale smutečním dnem v Kolíně. Událost připomíná pamětní deska na domě čp. 76 na Karlově náměstí, která byla odhalena 4. května 1968

Autor: Redakce

7.5.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení