VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mějte se rádi a naslouchejte druhým, říká psycholožka Zora Urbánková

Kolínsko- Blíží se vánoční svátky, které lidé vnímají velmi rozdílně. Někteří je mají za nejkrásnější v roce, jiní je už chtějí mít za sebou.

22.12.2008
SDÍLEJ:

Psycholožka Zora Urbánková.Foto: DENÍK/Milena Jínová

Říká se, že Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce. Přinášejí pohodu, klid a radost. Ale ne v každé rodině je to pravidlem. Prosinec bývá pro mnoho lidí naopak velmi vypjatým a depresivním měsícem. Proč tomu tak je a jak se vyvarovat případným depresím a konfliktům, na to jsme se zeptali psycholožky Zory Urbánkové.

Je pravda, že se na vás obracejí lidé s největšími problémy právě v době Vánoc?

Vánoce jsou náročné období nejen emočně, ale je to období, které je historicky podmíněno očekáváním ať už pro věřící narození Krista, ale i očekáváním silných emocí, zážitků, dárků, vánoční výzdoby. Ale současně s tím se tam objevuje fenomen, že lidé, kteří jsou během roku relativně hodně zaměstnaní, najednou spolu tráví více času. A nám se v poradnách, podobně jako po dovolených, objevují lidé s výraznými konflikty, že nezvládli ať už vytvoření atmosféry, nebo to delší trávení společného času v rámci rodiny. Z našeho hlediska je to tedy spíš to povánoční období. Lidé pak popisují smutné průběhy Vánoc, vyvrcholení dlouhodobých konfliktů.


Co byste takovým lidem dopředu poradila, aby se případně některým nepříjemnostem vyhnuli?

Nejdůležitější je naučit se spolu komunikovat už předtím, aby se učili konstruktivně řešit problémy, aby pak nebyli zahlceni. A hlavně aby ty Vánoce nepostavili jen na hmotných věcech, ale aby investovali vedle peněz také své chování a své emoce. To znamená, aby se snažili vnímat jeden druhého, snažili se mu udělat radost a pomoci. Je důležité, aby mezi lidmi byla souhra, spolupráce, aby si spolu aktivně zazpívali. Vánoce by měly být hlavně o tom naslouchání, o spolusdílení.

Stává se, že za vámi přijdou lidé dopředu, když už cítí, že to není úplně ono, nebo nechávají krizi vyhrotit?

Bohužel ta převážná část chodí, až když nastane průšvih. Je to hlavně specifikem mužů, že když se dožadují velmi rychlé pomoci, přicházejí ve fázi, kdy ta partnerka se už rozhodla ukončit vztah nebo dokonce už podala žádost o rozvod. Ale je malá skupina lidí, kteří chodí jakoby v předstihu. Což je velmi dobře, protože ti si přicházejí ujasnit, zda jejich vztah má nebo nemá smysl. Většinou jde o opakované návraty do vztahu, nebo si nejsou jisti výběrem partnera, případně přicházejí i s nějakým drobným problémem. Smutné pro nás a v důsledku pro klienty ještě smutnější bývá, když na urovnání vztahu bývá pozdě. Ten vztah je tak narušený, že se ztratila základní vzájemná důvěra, odcizili se i emočně, kdy ta láska nebo ten pozitivní citový vztah vyprchal. Je tam veliká nedůvěra, vzájemné nebo jednostranné zranění. Kdyby tito lidé přišli o rok, někdy o několik let dříve, tak to byl třeba vztah, který se dal zachránit a mohl docela dobře fungovat. To bývá velmi smutné pro obě strany – jak pro terapeuta, tak pro účastníky, kteří přijdou.

Jaké jsou nejčastější důvody těch zásadních problémů?

V zásadě bych řekla, že největší problémy jsou komunikační. Lidé si nacházejí jiného partnera, pokud to není někdo promiskuitní, a těch v populaci není moc, pokud jsou ve vztahu dlouhodobě nespokojení. Ten vztah nějakou dobu nefunguje, oni tam nějakým způsobem strádají, obvykle citově nebo sexuálně. Pak si nacházejí jiné partnery a je z toho taková ta klasická nevěra. Toto jsou ale projevy nedostatku komunikace nebo neschopnosti empatie, neschopnosti sdělit si vzájemně své pocity.

Jakou roli hrají v řešení vztahů děti?

Děti vnímají problémy rodičů od velmi útlého věku. Už děti předškolního věku jsou velmi vnímavé a velmi rozumí situaci, byť to častokrát nesdělí a řeknou to jednou větou, kterou naznačí, že rozumí tomu, co se doma děje. Což rodiče ne vždycky vnímají. Starší děti tomu rozumí víc, ale ve věku puberty hrají spíš roli, že nabádají rodiče, aby to šli řešit. V mnoha případech přivede dítě matku, někdy otce do poradny. Problém rodičů je ten, že někdy spolu žijí kvůli dětem, což je velký problém, protože špatné manželství poškozuje především děti. Je to většinou alibismus rodičů, protože nechtějí přiznat svůj strach z rozchodu. Není to samozřejmě návod na to, aby se rodiče s dětmi více rozváděli, ale rozhodně není dobré přehazovat neschopnost řešení krize na děti. Děti totiž v chování rodičů vidí model svých rodičovských a partnerských rolí v budoucnu. Dítě vidí ve svém rodiči tak zvaný identifikační vzor. To znamená, že má tendenci se později chovat podobným způsobem. Ten model chování rodiče je tam tak silně vtisknutý, že se setkáváme s tím, že se třeba chlapci alkoholiků později stávají také alkoholiky, přestože jako děti stáli při matce a tím alkoholismem u otce trpěli.

Co byste vzkázala lidem, aby se vyvarovali prohlubování problémů v období nejkrásnějších svátků v roce?

Mějte se rádi, povídejte si spolu, naslouchejte jeden druhému, protože váš partner vám může nesmírně obohatit pohled na svět. Když lidé umí naslouchat, vidí svět společně a bohatěji, je to krásné. Musí být ale chtění a dobrá vůle.

Autor: Milena Krejsová

22.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení