VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolíňáci pomáhají Ukrajině

Kolín /ROZHOVOR/ - Jmenuje se Ruslana. V Čechách je už sedmnáct let, odešla z Podkarpatské Rusi hledat práci v cizině. A teď má slzy v očích.

26.2.2014
SDÍLEJ:

Pomník obětem krize na UkrajiněFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Nešťastně totiž pozoruje památník u kolínské kašny, postavený obětem, kteří zemřeli při nepokojích v Kyjevě. Nechápe, proč se to děje. Proč si krize vyžádala oběti na životech.

Nechápe to nikdo z ukrajinské komunity. „Každý den brečíme, když vidíme, co se děje. Jinak to ani nejde. Mám hodně známých, kteří pocházejí z okolí Kyjeva, každý zná někoho, kdo zemřel," říká a utírá slzy.

Situace doma žene Ukrajince podle jejích slov do ciziny za prací už bezmála dvacet let. „Odnesli to obyčejní lidé, nejvíce ti mladí, kteří chtějí, aby bylo trochu lépe. Jen si vezměte, kolik lidí shání práci v cizině, protože doma to nejde," vysvětluje.

Její pohled říká jediné: skutečně museli zemřít?

Kolíňákům však není osud Ukrajinců, které zasáhly tamější nepokoje, vůbec lhostejný. Snaží se pomoci. Alespoň nějak, aby aspoň část utrpení odstranili.

Dokládá to například humanitární sbírka, kterou organizuje Kolíňačka Andrea Kornucová. „Cílem není rozpoutat politickou debatu. Nevinní lidé se v mnohých případech ocitli ve velice tíživé situaci," řekla.

Proto se rozhodla uspořádat materiální sbírku. „Vždyť jde o jeden malý nákup navíc. Konzervy, paštiky, instantní polévky, čaj, zrnková káva, čokoláda, tatranky, těstoviny, trvanlivé potraviny," vyjmenovala některé potřeby, kterými lidé mohou přispět.

A reakce lidí? Sotva sbírka odstartovala, už přicházeli první dobrotivci. „Od rána nosili lidé instantní polévky a podobně," popsala.

Ukrajinská komunita, i když žije již nějakou dobu v České republice, se však sešla, aby zapálila svíčky obětem. Památníček vznikl před kašnou na kolínském Karlově náměstí. „Přišli uctít památku nevinných obětí, vzdát hold obětavým lékařům, zdravotníkům, vyjádřit solidaritu se svým zkoušeným národem. Mezi přítomnými bylo i několik Čechů, kterým situace na Ukrajině není lhostejná," řekla Andrea Kornucová, která pořádá sbírku a akce se zúčastnila. Po krátkém přivítání a zapálení svíček se všichni společně pomodlili modlitbu Otčenáš. „Při zpěvu ukrajinské národní hymny přítomní neskrývali smutek a dojetí," popsala atmosféru Andrea Kornucová.

Závěrem organizátorka Naďa Bošinová vyslovila přání, aby se při takové smutné příležitosti již nikdy nemusel nikdo setkat.

Na krizi státu doplatí také sociální zařízení a lidé v něm

S organizátorkou sbírky Andreou Kornucovou jsme si popovídali také o tom, proč se jí konkrétně téma Ukrajiny dotýká a proč se rozhodla uspořádat sbírku.

„Je to kvůli tomu, že jsem matka a pohybuji se v sociální oblasti. Znepokojuje mě, že problémy tohoto typu odnesou také sociální zařízení, v první řadě dětské domovy a domovy důchodců," vysvětlila.

A co ji motivovalo k tomu uspořádat sbírku? „Kromě vztahu k sociální oblasti to jsou i mé osobní vazby. Čtrnáct let jsem bydlela na hranicích přímo s Ukrajinou. Mám tam hodně známých a kamarádů. Vím, že to jsou úplně obyčejní lidé jako my," řekla Andrea Kornucová. 

Východiskem ukrajinské krize může být rozdělení státu

O situaci na Ukrajině jsme si popovídali s kolínským politologem Vladimírem Srbem, prorektorem kolínské vysoké školy politických a společenských věd.

Smlouva o spolupráci mezi EU a Ukrajinou vyvolala spory, které vedly k současné krizi. Lze hovořit o občanské válce? Jaké podle vás existuje východisko?

Zatím bych o občanské válce nemluvil, i když vyloučit ji stále, bohužel, nemůžeme. Ale máte pravdu, že spory se na Ukrajině vyhrotily velmi ostře. A hrozící státní bankrot by mohl situaci ještě více zhoršit. Nějak ale v současných diskusích zanikl fakt, že i kritizovaný prezident Janukovyč vyhrál řádné demokratické prezidentské volby a jeho sesazením se tedy demokracie na Ukrajině neupevnila, spíše naopak. Proto není jisté, zda současný vývoj směřuje k demokratizaci nebo spíše od ní.

Hovořilo se o tom, že by se Ukrajina mohla rozpadnout, klidně až na tři celky. Jaké by to podle vás mělo důsledky?

Východiskem ze současné krize může být buď rozdělení státu, případně vytvoření federace ze dvou či tří jinak smýšlejících celků. Pokud by to zabránilo občanské válce, bude to dobré řešení.

Mohl byste jmenovat podobný případ z historie a výsledek sporu?

Myslím, že není třeba chodit jen do historie letos proběhne referendum o samostatnosti Skotska, hlasování o vystoupení ze společného státu chtějí obyvatelé Katalánska, britský premiér uvažuje o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Nikde nejde o národnostní konflikt, spíše o ekonomické a sociální otázky, podobně jako na Ukrajině.

Čím to podle vás je?

Evropa nikdy nebyla, není a nebude úplně jednotná, cílem politiků by ale i při dezintegračních snahách mělo být zabránit především vojenským řešením konfliktů, aby se zabránilo zabíjení nevinných obyvatel.

Autor: Jakub Šťástka

26.2.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Restaurant Day a pečení chleba ve Štolmíři
31

Domácí chléb a jiné dobroty bylo možné ochutnat ve Štolmíři

Na slavná léta festivalu Rock for People zavzpomínali v sobotu v areálu českobrodského stadionu Na Kutilce, kam se alespoň na jeden den opět vrátilo festivalové dění.
96

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Radní budou diskutovat s obyvateli sídliště

Kolín – Výjezdní zasedání městské rady se už nekonají jen v příměstských částech Kolína.

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Jako téměř každou sobotu o těchto prázdninách, i tentokrát nechyběl ve skanzenu v Kouřimi zajímavý program pro všechny. Tnetorkát se slavily Dožínky - slavnost, která se koná vždy po ukončení žní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení