VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snad nejznámější policista na Kolínsku svléká uniformu

Kolín - Jan Virgala po dlouhých osmadvaceti letech končí služební poměr k Policii České republiky

26.1.2009 45
SDÍLEJ:

Jan VirgalaFoto: Deník/ Zdeněk Holeček

Dlouho se coby svědomitý policista svérázně a netradičně snažil zevnitř upozorňovat na nešvary policie. A vysloužil si proto mezi nadřízenými nálepku Pan Nepohodlný.

Teď už ale na veškeré problémy, když bude mít zájem, bude moci poukazovat jen bez uniformy. Pouze zvenku jako civilní občan.
Kontroverzní policista Jan Virgala opustil služební poměr. Odešel z pozice šéfa obvodního oddělení v Kostelci nad Černými lesy.
Vše se seběhlo na konci minulého týdne. Ale zatímco policejní vedení ve způsobu ukončení Virgalova služebního poměru nevidí problém a sdělilo, že vyhovělo jeho dobrovolnému požadavku, Virgala má zato, že žádný požadavek na odchod vůči svému zaměstnavateli vůbec neučinil.

„Od policie jsem chtěl odejít sám. Ale představoval jsem si to jinak, než jak k tomu skutečně došlo,“ řekl Deníku Virgala. A tvrdí, že nepodal oficiální žádost o ukončení služebního poměru. „Svému zaměstnavateli, ani jeho statutárnímu orgánu jsem žádnou žádost u ukončení služebního poměru nepodal,“ uvedl.

A proč tedy i přes to odchod? Prý to šlo rychle. Čtvrteční porada policistů a na ní drobný konflikt s nadřízeným Petrem Šafránkem, který mu nabídl, že může v případě, že se na probíhající poradě nudí, odejít. To udělal. „Při odchodu jsem dostal od Petra Šafránka pokyn, abych o tom sepsal záznam. Důvody mého nečekaného oslovení a nabídky možnosti odejít, mi nejsou dosud známy,“ komentoval Virgala.

Když na sekretariátu Jan Virgala plnil pokyn, přišel tam Petr Šafránek, který Virgalu upozornil, že může nést následky svého jednání.
„Na základě toho jsem záznam doplnil i o informaci určenou pouze koordinátorovi Šafránkovi, že z důvodu nátlaku na svoji osobu skrytou v Šafránkově upozornění, že toho budu litovat, jsem se rozhodl ukončit služební poměr k Policii ČR ke dni incidentu. O formě ukončení jsem v ten okamžik nepřemýšlel,“ vysvětlil dnes již expolicista.

Podle Virgalových slov se mu nepodařilo ve čtvrtek kontaktovat jiného nadřízeného než Šafránka. A od záměru oficiálně ukončit služební poměr byl podle svých slov zrazován jen přáteli. Nikdo z nadřízených ho prý až do dneška nekontaktoval.
„Tím jsem tedy bohužel či bohudík nenaplnil rozhodnutí, o kterém jsem pana Šafránka informoval,“ řekl Virgala.

Jan Virgala má zato, že od policie neodešel na základě regulérní žádosti o ukončení služebního poměru a tudíž ve skutečnosti neodešel. Písemně jen oznámil svůj úmysl. Jenže podle Pavla Jenšovského, náměstka policejního ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, to nehraje roli.

„Každá písemnost se posuzuje dle obsahu. Na žádost o ukončení služebního poměru sice existuje oficiální formulář, ale každý jednotlivý policista své rozhodnutí o odchodu může podat i volnou formou. A pan Virgala to do svého dokumentu jasně a výslovně napsal. I proto jsme mu nebránili a vystavili takzvaný rozkaz o propuštění. Jeho platnost je ke čtvrtečnímu datu, tedy k 22. lednu 2009,“ řekl Jenšovský.

Virgala rozkaz v pondělí skutečně podepsal. A stal se nezaměstnaným. „Hned v pondělí jsem se došel zaregistrovat na úřad práce,“ poznamenal. Neztotožňuje se s názorem, že by šlo o klukovinu. „Šlo o kapku, která byla tou pověstnou poslední. Pohár mé trpělivosti už tím přetekl. Pochopil jsem, že tady nebudu mít nikdy v nadřízených podporu při plnění služebních úkolů,“ dodal Virgala, který nyní zvažuje, zda celou věc bude řešit opravnými prostředky, které české právní normy umožňují.

Virgalův přímý nadřízený Petr Šafránek potvrdil, že skutečně ve čtvrtek vyrušujícímu Janu Virgalovi nabídl odchod z místnosti, ve které probíhala porada. „Nestandardní chování pana Virgaly na poradě, při které porušil zásady zdvořilosti, jsem akceptoval zhruba deset minut a poté mu řekl, že pokud ho to nebaví, může odejít. Nepřemýšlel ani vteřinu, okamžitě se zvedl a odešel,“ uvedl Šafránek.
Protože podle svých slov musel na překvapivě využitou nabídku reagovat, přikázal Virgalovi sepsat do druhého dne záznam situace. V něm měl zdůvodnit svoje chování.

Virgala záznam začal psát hned.
„Po skončení porady jsem s ním mluvil v sekretariátu. Upozornil jsem ho na nevhodnost jeho chování, ze kterého vyvodím důsledky,“ řekl Deníku Šafránek a dodal, že ho překvapilo, když zjistil, že u sekretářky Jan Virgala nechal záznam a také služební průkaz a zbraň. „Snažil jsem se ho telefonicky kontaktovat, aby mi vysvětlil dodatek na záznamu, ale nebral mi mobil. Doma otevřel jen syn. Stejně neúspěšný v kontaktu jsem byl i v pátek,“ popsal Petr Šafránek.

Jan Virgala je už druhým šéfem obvodního oddělení v regionu, který se za poslední půlrok rozhodl změnit pracoviště. Vloni v létě opustil oddělení v Pečkách Miloslav Čihák. Ten však ve službě zůstal a nyní působí u dálniční policie v Poříčanech.

„Je škoda každého zkušeného policisty, o kterého přicházíme, ale je to právo každého,“ komentoval Virgalův odchod Dušan Žďárský, zástupce ředitele pro uniformovanou policii v Kolíně.

KDO JE JAN VIRGALA?
U policie pracoval 28 let. Býval i důstojníkem útvaru protikorupční policie. Kvůli svým nekompromisním pracovním postupům a osobním hodnotám se později ale stal nepohodlným a postupně se propadl až na pozici řadového policisty. Byla mu zároveň snížena hodnost z majora na nadporučíka. Proslul netradičním upozorňováním na neduhy. Třeba když dostal podklady, které poukazovaly na zpronevěru desítek milionů korun při konkurzních řízeních kolínské radnice, odmítl úplatek v hodnotě jeden milion korun. „Brzy za mnou přišli a nabídli milion, abych nebyl tak chytrý a přestal se v tom šťourat,“ vypráví. Když si stěžoval nadřízeným, byl mu spis odebrán a po dvou letech dokonce nenávratně zmizel. I proto Virgala později na protest odmítal plat. A jeho pikantní příběhy pokračovaly. To když nachytal svého nadřízeného opilého za volantem. A pak také poukazoval na korupční jednání na kolínské dopravní policii, kde se ztrácely pokutové bloky a přestupci tedy nemuseli své prohřešky platit. Jenže žádný z těchto závažných případů se opět nikdy pořádně neprošetřil. A ani nepadly tvrdé tresty..

Petr Koděra, Dana Zářecká

Vše o životním příběhu Jana Virgaly včetně rozhovoru najdete vpravo od tohoto článku v rubrice "Související články."

Autor: Petr Koděra

Jan Virgala je podle vás:

naivní člověk, který nic nezmění

5 %

férový chlap a poctivý expolicista

77 %

vypočítavec, který se na sebe snaží upozornit

18 %

Hlasovalo: 73

Anketa byla ukončena

Místo události:
26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 45
SDÍLEJ:
Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení